czwartek, 12 września, 2024

Jak nadopiekuńczy rodzice mogą wpłynąć na rozwój i dobrostan dziecka?

Nadopiekuńczość wśród rodziców jest zjawiskiem, które polega na nadmiernym troszczeniu się i kontrolowaniu dziecka. Często wykraczającym poza normy zdrowej opieki. Nadopiekuńczy rodzice często przejawiają nadmierną kontrolę, nie pozwalając dzieciom na samodzielność, podejmowanie decyzji czy radzenie sobie z trudnościami. Chociaż troska o dobrostan i bezpieczeństwo dziecka jest naturalnym instynktem rodzicielskim, nadopiekuńcza matka i ojciec mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Ogranicza jego samodzielność, umiejętność radzenia sobie ze stresem i rozwój zdolności adaptacyjnych. W niniejszym artykule przedstawiam badanie dotyczące wpływu nadopiekuńczości na długość życia dzieci.

Nadopiekuńczy rodzice nieświadomie wpływają na długość życia swojego dziecka

Celem nadopiekuńczych rodziców jest ochrona swoich dzieci. Natomiast z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Federalnego Uniwersytetu São Carlos (UFSCar) w Brazylii i University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii wynika, że nadopiekuńczy rodzice mogą mieć negatywny wpływ na długość życia swoich dzieci. Ot, paradoks.

Naukowy wzięli pod lupę dane 941 uczestników badania English Longitudinal Study of Aging (ELSA), którzy zmarli w okresie 2007-2018. Oznacza to, że wyniki badania odnoszą się do pokolenia urodzonego w latach 50. i 60. XX wieku. Dlatego niekoniecznie odzwierciedlają sytuację późniejszych pokoleń. Niemniej jednak, badanie pokazuje, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wsparcia dzieciom w ich rozwoju. Odpowiednie wsparcie jest niezbędne dla zdrowia i długiego życia. Przebieg badania i wyniki opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

Wyniki – wpływ nadopiekuńczości ojca

Wyniki badania wykazały, że mężczyźni, którzy mieli nadopiekuńczych ojców, mieli o 12% większe ryzyko zgonu przed ukończeniem 80. roku życia. Podczas gdy kobiety z nadopiekuńczymi ojcami miały o 22% większe ryzyko przedwczesnej śmierci.

nadopiekuńczy rodzice

Nadopiekuńcze relacje rodzic-dziecko mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka przedwczesnej śmierci u mężczyzn. Jeżeli mężczyzna miał nadopiekuńczego ojca i doświadczył niewielkiej samodzielności w dzieciństwie, może być narażony na o 12% większe ryzyko zgonu przed osiągnięciem 80. roku życia. W przypadku kobiet, które miały nadopiekuńczego ojca, ryzyko przedwczesnej śmierci może wzrosnąć o 22%.

Wyniki – wpływ zrównoważonej opieki matki

Jednak istnieje również pozytywny wpływ dobrej opieki matki na długowieczność dziecka. Badanie wykazało, że kobiety, które były pod dobrą opieką matki w dzieciństwie, mogą mieć o 14% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci przed ukończeniem 80. roku życia.

Wyniki – samotne rodzicielstwo

Badanie wykazało także, że mężczyźni, którzy wychowywali się tylko z jednym rodzicem, mieli aż o 179% wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci przed ukończeniem 80. roku życia.

Jakie związki były jeszcze badane oprócz nadopiekuńczości rodziców?

Naukowcy analizowali różne aspekty życia uczestników badania. Brali pod uwagę dane, takie jak struktura rodziny, warunki mieszkaniowe, zawód rodziców, obecność chorób zakaźnych oraz relacje z rodzicami w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Szukali korelacji między tymi czynnikami a długowiecznością. Wyniki badania pokazały, że troskliwe i pełne miłości relacje z ojcem i matką w dzieciństwie mogą mieć wpływ na długowieczność. Dlatego polityka publiczna powinna wspierać lepsze warunki w dzieciństwie, aby ludzie mogli cieszyć się zdrowym starzeniem się.

Badanie wykazało również, że nadmierne chronienie dzieci może prowadzić do różnych problemów, takich jak niezdrowe nawyki czy trudności zdrowotne i psychiczne. Zaniedbane dzieci mogą doświadczać wyższego poziomu stresu w późniejszym życiu, co może wpływać na ich długowieczność. Przy okazji zachęcam do przeczytania naszego artykułu na temat wpływu depresji matki na dziecko.

Warto zauważyć, że relacje między rodzicami a dziećmi mają istotny wpływ na psychologiczny rozwój dzieci. Z dużym prawdopodobieństwem autorytaryzm, permisywizm i zaniedbanie mają negatywny wpływ na rozwój dzieci. Dlatego najlepszą drogą jest znalezienie złotego środka, który unika nadopiekuńczości rodziców, ale również nie zaniedbuje dziecka.

Będąc nadopiekuńczym rodzicem warto nad sobą popracować  

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Federalnego Uniwersytetu São Carlos (UFSCar) w Brazylii i University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii wskazuje, że relacje między rodzicami a dziećmi odgrywają kluczową rolę w długowieczności i zdrowym starzeniu się. Znalezienie odpowiedniej równowagi między troskliwą opieką a niezależnością jest kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka.

nadopiekuńczy rodzice

Nadopiekuńczy rodzice mogą doprowadzić do nadmiernego stresu dziecka, braku samodzielności i zdolności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzieci, które nie mają możliwości podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów mogą być też bardziej podatne na różne choroby. Dodatkowo badanie wykazało, że dzieci wychowywane przez samotnych rodziców miały znacznie wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Wsparcie społeczne i strukturalne dla rodzin samotnych rodziców jest zatem niezwykle istotne, aby zapewnić dzieciom odpowiednie wsparcie i warunki do zdrowego rozwoju.

Z drugiej strony, troskliwa i zrównoważona opieka matki może wpływać pozytywnie na długowieczność. Kobiety, które miały opiekuńczą i kochającą matkę, miały mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci. Wiemy na pewno, że relacje matki i dziecka odgrywają istotną rolę w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa i zdrowia psychicznego.

Ważne jest, aby edukować rodziców o konsekwencjach nadopiekuńczości oraz promować zdrowe wzorce opieki. Warto też zachęcać dzieci do rozwijania niezależności i samodzielności. Dlatego zachęcam każdego nadopiekuńczego rodzica do pracy nad sobą. Wiem, że nie jest łatwo uporać się ze swoimi lękami i wprowadzić do swojego życia zmiany. Ale nie jest to niemożliwe.

Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy towarzyszy dzieciom i dorosłym w przejściu ze strefy komfortu do strefy wzrostu, umożliwiając osiągnięcie wyższego poziomu samorealizacji. Obecnie hiperfokusuje się na neuropsychologii, która pozwala na zrozumienie, w jaki sposób procesy neurobiologiczne i chemiczne wpływają na funkcjonowanie poznawcze i codzienność człowieka.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

19,187FaniLubię
2,893ObserwującyObserwuj
1,585ObserwującyObserwuj
31,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły