środa, 11 września, 2024

Mężczyźni z ADHD gorzej radzą sobie w wojsku

W związku z trwającym konfliktem zbrojnym na Ukrainie zaciekawił mnie artykuł, który został przedwczoraj opublikowany w Nordic Journal of Psychiatry, opisujący przydatność mężczyzn z rozpoznaniem ADHD do służby wojskowej.

Moi Pacjenci pytają mnie często o to zagadnienie – “czy ADHD może mieć wpływ na moją przydatność do służby wojskowej?” Bo przecież ADHD to zaburzenie neurorozwojowe, którego cechami są impulsywność, hiperaktywność i problemy z koncentracją. Wszystkie te trzy cechy mogą mieć duże znaczenie dla pełnienia służby wojskowej.

Tym samym tokiem myślenia poszli autorzy publikacji, którzy postanowili to sprawdzić. Badaniem objęli 38 mężczyzn, którzy byli leczeni z tego powodu w dzieciństwie oraz 67 mężczyzn z rozpoznaniem postawionym w wieku nastoletnim. Grupy te porównywali z 160 mężczyznami bez ADHD.

Mężczyźni z ADHD w nastoletniości byli częściej uznawani za nieprzydatnych do służby wojskowej, korzystali częściej z porad lekarskich w czasie służby, częściej popełniali co najmniej jedno wykroczenie w czasie pełnienia służby, uzyskiwali gorsze oceny od swoich dowódców i spożywali więcej alkoholu oraz palili więcej papierosów niż mężczyźni bez ADHD. Co ważne, mężczyźni z rozpoznaniem (a zatem największym nasileniem) objawów ADHD w dzieciństwie nie różnili się pod względem przydatności wojskowej od mężczyzn kontrolnych, ale uzyskiwali gorsze oceny od dowódców i palili więcej papierosów.

Podsumowanie

Wydaje się więc, że rozpoznanie ADHD ma negatywny wpływ na możliwość pełnienia służby wojskowej, szczególnie jeśli rozpoznanie postawione było w nastoletniości.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

18,862FaniLubię
2,773ObserwującyObserwuj
1,588ObserwującyObserwuj
31,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły