czwartek, 12 września, 2024

Modyfikacje systemu e-recept. 6 substancji z ograniczonym dostępem

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmiany dotyczące wystawiania recept na niektóre leki. 6 substancji będzie jeszcze bardziej ograniczonych. Wśród nich jest fentanyl i morfina. Projekt zakłada również modyfikacje w systemach e-recept, aby zapobiec nadużyciom związanym z receptomatami.

Recepta na opioidy – konieczna osobista wizyta u lekarza

Przed wystawieniem recepty na niektóre substancje ma zostać nałożony obowiązek osobistego badania pacjenta. Mowa o silnych lekach przeciwbólowych z grupy opioidów.

Na liście znalazło się sześć substancji: fentanyl, morfina, oksykodon, tramadol, tapentadol oraz buprenorfina. To dobra zmiana.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje Ministerstwa Zdrowa został skierowany do konsultacji publicznych.

Czytaj także: Badania w diagnostyce ADHD. Milowy krok wstecz dla pacjentów z ADHD?

E-recepty w receptomacie

Celem rozporządzenia jest zmniejszenie liczby przypadków nadużywania ryzykownych substancji, które nierzadko skutkuje uzależnieniem lekowym. Oprócz negatywnego wpływu społecznego, takie działania pociągają za sobą konsekwencje zdrowotne. Uzależnienie pacjentów wiąże się z koniecznością hospitalizacji i dalszym leczeniem, zwiększając nakłady publiczne na ochronę zdrowia.

Jak zauważa resort zdrowia, problem ten w dużej mierze wynika z działalności receptomatów. Otrzymywanie za ich pomocą e-recept odbywa się bowiem zwykle bez rzetelnego wywiadu medycznego, bądź wywiad ten jest pozornie wiarygodny. Dlatego też propozycja zmian Ministerstwa Zdrowia zakłada ówczesną wizytę lekarską przed wystawieniem recepty na jedną z sześciu silnych substancji z grupy opioidów.

Czytaj także: Amfetamina ułatwia leczenie uzależnienia od opioidów

W projekcie czytamy, że zamiarem jest „ustalenie w osobnym wykazie mającym stanowić nowy załącznik do zmienianego rozporządzenia, wykazu substancji, których używanie może rodzić w najwyższym stopniu opisane wyżej ryzyka, wraz z wprowadzeniem wymogu, by co do zasady wystawianie recept na środki ujęte w tym wykazie, mogło następować po obligatoryjnym osobistym zbadaniu przez wystawiającego receptę”.

Stąd na Centrum e-Zdrowia ma także spocząć obowiązek wprowadzenia modyfikacji w systemach informatycznych związanych z wystawianiem i realizacją recept.

Wiktoria Jackowska
Wiktoria Jackowska
Redaktorka prowadząca i koordynatorka redakcji PsychiatraPlus. Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD. Magistra filologii polskiej na UW-u, adehadówka. Czynna uczestniczka konferencji naukowych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

19,187FaniLubię
2,893ObserwującyObserwuj
1,585ObserwującyObserwuj
31,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły