środa, 24 kwietnia, 2024

7 sposobów na porządek w lodówce dla osób z ADHD

Utrzymanie porządku w lodówce i ograniczenie wyrzucania jedzenia może spędzać wielu ludziom sen z powiek. Zwłaszcza osobom z ADHD. Poniższy artykuł wyjaśni, że to, w jaki sposób i gdzie przechowujemy jedzenie, ma wielkie znaczenie, dlaczego uporządkowanie lodówki może być trudniejsze dla osób z ADHD, a także podpowie kilka lifehacków na długotrwały porządek w lodówce!

Dlaczego porządek w lodówce może być trudniejszy dla osób z ADHD?

Czym charakteryzuje się zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi inaczej zwany ADHD, szczegółowo opisywaliśmy tutaj. W dużym skrócie, aby zostało zdiagnozowane ADHD, konieczne jest wystąpienie dwóch z trzech objawów: nadpobudliwość lub zmniejszona aktywność, zaburzenia koncentracji oraz uwagi, impulsywność.


Trudności z utrzymaniem koncentracji i uwagi, ale też ogólne zaburzenia funkcji wykonawczych (m.in. planowanie, kontrola poznawcza, hamowanie poznawcze) stanowią główną przyczynę problemów z utrzymaniem porządku nie tylko w lodówce, ale też w całym domu. Chyba każdemu z nas zdarzyło się kiedyś wejść do kuchni i zapomnieć po co się tam przyszło, zadać sobie pytanie „co ja miałem/am zrobić?”, zastanawiać się gdzie odłożyliśmy telefon, nie odpisać na wiadomość albo zapomnieć o ważnym spotkaniu. Dla osób z ADHD to codzienność. To właśnie niepoprawne działanie funkcji wykonawczych przyczynia się do powstania tych sytuacji.


Bez wątpienia utrzymanie porządku w całym domu, a szczególnie w lodówce może być trudniejsze w przypadku osób z ADHD. Biorąc pod uwagę niepoprawnie działające funkcje wykonawcze, w tym deficyt kontroli nad uwagą, a także impulsywność mamy wyjaśnienie chaosu otaczającego większość osób z ADHD. W związku z tymi trudnościami towarzyszącymi od dzieciństwa wiele osób szuka lifehacków na lepszą organizację wokół siebie. Może warto zacząć od lodówki? Mam nadzieję, że poniższe 7 sposobów przyczyni się do utrzymania stałego porządku w lodówce w wielu domach!

Sposoby na porządek w lodówce (nie tylko) dla osób z ADHD

1. Zawieszenie listy zakupów bezpośrednio na lodówce

Pierwszy pomysł ma na celu ograniczenie impulsywnego kupowania i wyrzucania popsutego jedzenia. Oczywiście nadmiar również powoduje chaos! Dzięki dobrze sporządzonej liście można zaoszczędzić czas podczas robienia zakupów, pieniądze i niepotrzebne poczucie winy w momencie wyrzucania nadmiaru jedzenia. Nawet jeśli coś nas rozproszy w trakcie zakupów, bez problemu możemy wrócić do tego, co mamy zapisane na liście. Z pewnością ograniczenie ilości produktów jest pierwszym krokiem do utrzymania porządku w lodówce.


Jak sporządzić porządną listę? Przepis składa się z trzech kroków.
1. Powieś kartkę w widocznym miejscu w kuchni, najlepiej bezpośrednio na lodówce.
2. Notuj od razu, jeśli podczas gotowania czy szukania składników w lodówce zauważysz jakieś braki.
3. Podczas wyjścia na zakupy weź kartkę lub zrób jej zdjęcie.

Notując od razu na kartce, która jest pod ręką, nie trzeba zaśmiecać swojej pamięci krótkotrwałej rzeczami do zapamiętania. Alternatywą może być robienie listy zakupów w telefonie, którą można udostępnić wszystkim członkom rodziny. Bez wątpienia jest to indywidualna preferencja. Dla osób noszących telefon zawsze przy sobie może to być lepszy sposób, natomiast są tacy, którzy będą woleli kartę papieru czy tablicę suchościeralną. Warto sprawdzić różne metody i wybrać najlepszą dla siebie, pamiętając o ogólnych krokach.

2. Przechowuj resztki jedzenia na górnych półkach

Kolejnym punktem jest podstawowa zasada obowiązująca w sklepach samoobsługowych. Kupujący najpierw interesuje się półką znajdującą się na poziomie wzroku, a więc to właśnie tam powinny stać „najbardziej wartościowe produkty”. Dlatego też warto w swojej lodówce ustawić produkty z najkrótszą datą ważności, resztki z poprzedniego posiłku na środkowej lub górnej półce. Ważne, aby znajdowała się na wysokości wzroku. Z dużym prawdopodobieństwem domownicy częściej będą po nie sięgać.


Ponadto przeznaczenie na resztki jedzenia jednej półki wyeliminuje marnowanie czasu na zastanawianie się gdzie tym razem wcisnąć jedzenie. Warto również przechowywać żywność w przezroczystych pojemnikach. Spowoduje to lepszą ekspozycję produktów i szybsze podejmowanie decyzji w wyborze jedzenia.

3. Zamień miejscami warzywa z sosami

Trzeci sposób być może brzmi absurdalnie. Jednakże działa! Większość ludzi mając ochotę na ketchup, musztardę czy ostry sos to i tak po nie sięgnie, otwierając dolną szufladę. Natomiast rukola czy ogórek już tak bardzo nie kuszą. Niewiele ludzi otwiera lodówkę z myślą, że ma ochotę na sałatę, a z majonezem już się to zdarza. 😉 Dlatego proponuję sosy przechowywać w dolnej szufladzie, a warzywa, które mogą się szybko popsuć na drzwiach lodówki. Widząc je od razu po otwarciu lodówki, jest większa szansa, że domownicy po nie sięgną.


Oczywiście, może to brzmieć „zbyt dziwacznie”, nie jest to rozwiązanie dla każdego. Alternatywą jest trzymanie warzyw na przodzie półki na wysokości wzroku, aby sięgać po nie w pierwszej kolejności. Tak jak w przypadku resztek. Upchnięte na tyłach dolnej szuflady często są zapomniane, gniją i niestety nie pomagają w utrzymaniu porządku w lodówce.

4. Wykorzystaj ręczniki papierowe

Włożenie ręczników papierowych do szuflad czy na półki gdzie przechowywane są warzywa i owoce spowoduje, że dłużej utrzymają świeżość. Ręczniki wchłaniają nadmiar wilgoci, dzięki czemu produkty dłużej pozostaną świeże. W przypadku warzyw pakowanych w pudełka wystarczy, jeśli papier ręcznikowy położysz na wierzchu i będzie je przechowywał do góry nogami.

5. Postaw na mrożonki

Osoby z ADHD często mają ogromne trudności z zarządzaniem czasem i planowaniem. Dlatego organizacja obiadów (zaplanowanie co będzie gotowane i przeznaczenie na to czasu) może być sporym wyzwaniem. Zamrożony, gotowy do podgrzania posiłek lub warzywa gotowane na parze mają mnóstwo składników odżywczych i szybko się je przygotowuje. Ponadto warzywa nie popsują się po tygodniu, jeśli o nich zapomnimy. Spowoduje to zachowanie porządku w lodówce i uniknięcie wyrzucenia torby spleśniałych warzyw. Ponadto podczas gotowania obiadu nie ma dużego znaczenia czy brokuł był świeży, czy zamrożony.

6. Oznacz swoje jedzenie

Najbardziej czasochłonny punkt. Jednak jest to czynność jednorazowa, która przyniesie ogromną oszczędność czasu w przyszłości. Warto etykietować różne pojemniki w lodówce i jej określone obszary. Można wydzielić miejsce na sosy, mleko, dżemy, warzywa itd. Dzięki temu nie trzeba długo zastanawiać się gdzie znaleźć konkretny produkt lub gdzie odłożyć jedzenie przyniesione ze sklepu. Ten sposób na zachowanie porządku w lodówce spowoduje, że produkty z jednej kategorii będą w tym samym miejscu. Domownicy będą wiedzieć ile jest produktów z danej kategorii, co należy dokupić i będą sięgać po te już otwarte. Pozwoli to uniknąć sytuacji, że w lodówce będą trzy otwarte jogurty naturalne, każdy na innej półce.  

7. Rozważ zdalne robienie zakupów

Warto spróbować zamówić produkty w sposób zdalny z dostawą do domu. Tę opcję proponuje coraz więcej sklepów spożywczych. Pomoże to w zapanowaniu nad impulsywnym kupowaniem sterty niepotrzebnego jedzenia. Jeśli koszty takiej dostawy są zbyt wysokie, można w ramach kompromisu część zakupów suchych (jak mąki, herbaty, przyprawy) robić w sklepach internetowych czy na portalach aukcyjnych. A produkty z krótkim terminem ważności w sklepach stacjonarnych.

Życie z ADHD wiąże się z wieloma wyzwaniami i radościami. Często wiąże się z chęcią robienia wielu rzeczy niekoniecznie ze sobą powiązanych, zapominaniem o ważnych sprawach, gubieniem przedmiotów i bieganiną myśli. Zaakceptowanie naszych cech może być naprawdę wyzwalające. Natomiast nadal te cechy mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy skorzystać z różnych sposobów na ułatwienie sobie życia. Wydaje mi się, że jednym z takich „ułatwiaczy” są wymienione w artykule sposoby na porządek w lodówce. Porządek w lodówce nie zmieni od razu całego życia, ale z racji tego, że mamy z nią do czynienia codziennie zdecydowanie może zmniejszyć naszą frustrację.

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

13,744FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły