Home CIĄŻA I POŁÓG Mała aktywność fizyczna jako przyczyna depresji

Mała aktywność fizyczna jako przyczyna depresji

1

Aktywność fizyczna jest bardzo istotna z punktu widzenia zdrowia człowieka. Prawda ta obowiązuje również w czasie ciąży. Czy mała aktywność fizyczna w czasie ciąży może zwiększyć ryzyko depresji i lęku? Wyniki nowego badania odpowiadają na to pytanie.

Mała aktywność fizyczna wpływa na rozwój wielu chorób

Mała aktywność fizyczna jest przyczyną wielu chorób człowieka. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w haśle, które jest często powtarzane na konferencjach medycznych: siedzenie to nowe palenie. Może to oznaczać, że mała aktywność fizyczna zajęła obecnie miejsce palenia tytoniu jako jeden z głównych czynników rozwoju chorób.

Aktywność fizyczna w ciąży — badanie

Kilka dni temu (5 maja) ukazała się metaanaliza badająca wpływ aktywności fizycznej na ryzyko depresji. Badaniem objęto 597 kobiet, u których począwszy od drugiego trymestru oceniano co miesiąc do porodu, a później po 3 miesiącach i po 6 miesiącach za pomocą odpowiednich skal (EPDS, PRAQ i STAI) nasilenie objawów depresyjnych i lękowych, oraz aktywność fizyczną (skala PPAQ).

Autorzy stwierdzi znaczne ograniczenie aktywności fizycznej od 20 do 32 tygodnia ciąży. Kobiety, które bardziej ograniczyły aktywność (ćwiczenia fizyczne i prace domowe) miały znamiennie większe ryzyko bardziej nasilonych objawów depresyjnych i lękowych.

Czytaj także: Aktywność fizyczna poprawia funkcje poznawcze

Aktywność fizyczna a ciąża

Aktywność fizyczna może zmniejszyć powikłania związane z ciążą. W znacznym stopniu przyczynia się też do poprawy zdrowia psychicznego matki. Zmniejszenie aktywności obejmującej ćwiczenia i codzienne obowiązki domowe w trakcie ciąży zwiększa ryzyko depresji i lęku.

Czytaj także: Szybkie chodzenie może spowolnić starzenie. Zatrzymaj zegar biologiczny

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowego zdrowia, także u kobiety w ciąży. Oczywiście jej intensywność powinna być zawsze dostosowana do możliwości i stanu kobiety. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

1 COMMENT

  1. […] To zagadnienie nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji pandemii, kiedy nasza aktywność jest często znacznie ograniczona przez nakazy izolacji i dystansowania. W tym kontekście przypominam, że aktywność fizyczna pozytywnie działa na nasze zdrowie psychiczne i odwrotnie – obniżenie aktywności jest przyczyną depresji (o czym pisałem np. tutaj) […]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version