Przeszukaliśmy świat zabawek, aby znaleźć te, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa, są na topie, a co najważniejsze, mają potencjał stymulacyjny. Przedstawione przez nas zabawki dla dzieci z ADHD mogą nie tylko dostarczyć dużo radości, ale również stać się cennym narzędziem w procesie uczenia się i rozwijania umiejętności małych odkrywców.
10 najlepszych zabawek dla dzieci z ADHD do 6 lat
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej zabawki dla dzieci z ADHD, warto uwzględnić ich indywidualne zainteresowania oraz predyspozycje. Dzieci z ADHD mogą być do siebie podobne pod względem pewnych cech, ale mogą również całkiem się od siebie różnić. Ponadto można pomyśleć o zabawce, która zachęci do wspólnego spędzania czasu całą rodzinę. Oczywiście najlepszym prezentem dla dziecka jest otrzymanie czasu oraz uwagi rodziców. 🙂 Poniżej przedstawiamy nasze propozycje zabawek dla dzieci z ADHD do 6 roku życia, które można dobrać do cech i upodobań swojego dziecka.
Zabawki dla dzieci z ADHD do 6 lat:
1. Kokon huśtawka
2. Piłka do skakania.
3. Drewniany bujak zwany „Montessori”.
4. Laboratorium Slime.
5. Kostka Rubika.
6. Zestaw Dentysty Melissa & Doug Super Smile.
7. Ośmiornica obciążeniowa.
8. Czytaj z albikiem.
9. Piasek kinetyczny.
10. Projektor świetlny.
1. Kokon huśtawka
Dzięki huśtaniu nasze dzieci regulują swój układ nerwowy. Dzieciom z ADHD często towarzyszą zaburzenia integracji sensorycznej, a takie bujanie pozwoli wyciszyć emocje. W momencie, gdy kokon będzie zamontowany w pokoju dziecka, będzie ono z niego korzystało, gdy samo poczuje, że potrzebuje trochę samotności i samoregulacji. Natomiast, gdy będzie tryskało energią może w takim kokonie – huśtawce stać i się kręcić. Z pewnością będzie to idealny prezent dla malucha, jak i przedszkolaka.
Doskonałe jakościowo kokony można znaleźć tutaj.
2. Piłka do skakania
Dla najmłodszych jest wersja konika – skoczka. Natomiast kilkulatkowi warto sprezentować piłkę do skakania z uchwytami. Można dobrać rozmiar piłki do wzrostu i wagi dziecka. A także kolor i nadruk do upodobań dziecka. Bezsprzecznie stanowi idealne rozwiązanie na nadmiar energii dziecka przy małej, domowej powierzchni. Jednocześnie będzie świetną rozrywką na wyścigi w ogrodzie w porze letniej. Dobra zabawa to nie jest jedyna jej zaleta. 😉 Skoczek reguluje wady postawy, wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową, ale też pozwala wyregulować emocje. A przy spadku energii można się na nią położy i pokołysać, więc zadziała też uspokajająco.
3. Drewniany bujak zwany „Montessori”
Proszę pamiętać, że bujania, huśtania nigdy za dużo. Do bujaka dziecko może wchodzić, kiedy chce i odpoczywać. Gdy będzie je roznosiła energia, to może w nim szaleć. Do zabawki są dodatki takie jak ślizgawka czy ścianka wspinaczkowa, co pozwoli na szybkie zbudowanie domowego placu zabaw. Stawiając go do góry nogami i narzucając koc mamy skonstruowaną bazę. Natomiast dokupując blat, możemy stworzyć stolik bez potrzeby zabierania dodatkowego miejsca w domu.
Propozycje bujaków i dodatków widoczne są tutaj.
4. Laboratorium Slime
Laboratorium Slime ma 3 główne zalety. Po pierwsze jako masa plastyczna rozwija motorykę małą. Wspiera umiejętności takie jak chwytanie, napinanie i rozluźnianie mięśni, ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia. Co przyczynia się do zwiększenia swobody i elastyczności tych obszarów. Po drugie potrafi „wciągnąć” dziecko, dzięki czemu skupia się i staje się wyciszone. Na dodatek stymuluje wyobraźnię. A po trzecie dzieci w tym wieku uwielbiają WSZYSTKO, co obrzydliwe. Przecież co może bardziej rozśmieszyć 4 czy 5-latka niż słowa takie jak „kupa”, „smarki” czy „pierdy”? Toż to najśmieszniejsze słowa świata! Dlatego posiadanie własnego laboratorium z oślizgłą mazią podobną do infekcyjnej wydzieliny z nosa może być idealnym prezentem. 😉
5. Kostka Rubika
Kostka Rubika to również idealne ćwiczenie motoryki małej. Dodatkowo wspiera wyobraźnię i kreatywność (trzeba wymyślić jak ją rozwiązać, a sposobów jest wiele), a także myślenie logiczne (nauka algorytmów). Można ją zabrać wszędzie. Pomoże skupić uwagę na jednej rzeczy i zająć ręce, co zminimalizuje poszukiwania ruchu, wykonując inne czynności. Zalecenia na klasycznej kostce Rubika są dla dzieci po 8 roku życia, mniejsze mogą się zniechęcić, dostając zbyt duże wyzwanie. Jednakże kostkę o rozmiarach 2×2 można zaproponować już trzyletnim dzieciom. Gdy nauczą się ją układać, można zacząć wprowadzać kostkę 3×3.
6. Zestaw Dentysty Melissa & Doug Super Smile
Ten 26-częsciowy zestaw ma wiele zalet. Po pierwsze różne narzędzia dentystyczne czy sztuczne zęby, dostarczają różnorodnych wrażeń sensorycznych. To może być pomocne w regulacji bodźców sensorycznych u dzieci z ADHD. Po drugie, zadania związane z udawaniem dentysty, takie jak sprawdzanie zębów, czy stosowanie akcesoriów dentystycznych, mogą pomagać w skupieniu uwagi dziecka. Po trzecie zabawka ta umożliwia dziecku wcielenie się w rolę dentysty, co sprzyja rozwijaniu wyobraźni i umiejętności społecznych. Jednocześnie minimalizuje lęk przed wizytą u lekarza. Po czwarte korzystanie z małych narzędzi dentystycznych, co może poprawić precyzję ruchów rąk.
Zabawkę można znaleźć na tej stronie.
7. Ośmiornica obciążeniowa
Nie każde dziecko chce spać pod kocem obciążeniowym. Alternatywą może być maskotka obciążeniowa, która dostarcza między innymi bodźców proprioceptywnych. Dzieci, zwłaszcza z ADHD często potrzebują dostarczać sobie wrażeń z czucia głębokiego. W związku z tym mają tendencję do noszenia, pchania czy ciągnięcia ciężkich przedmiotów. Maskotka może dostarczać im tych bodźców wiele razy w ciągu dnia. Ponadto jej waga jest dostosowana do wagi dziecka.
Ośmiorniczkę można znaleźć tutaj.
8. Czytaj z albikiem
Interaktywne pióro, które w atrakcyjny sposób dostarcza edukacyjne treści, co może sprzyjać nauce i skupieniu się dziecka z ADHD. Z pewnością interaktywne funkcje Albika, takie jak dźwięki, quizy i opisy, dostarczą zróżnicowanych bodźców sensorycznych. Dodatkowo zestawy zawierają szereg różnych książeczek, które można dobrać do zainteresowania dziecka.
Przykłady książek i Albika znajdują się tutaj.
9. Piasek kinetyczny
Piasek kinetyczny dostarcza różnorodnych bodźców sensorycznych, co może pomóc w regulacji bodźców u dzieci z ADHD. Dotykając, lepiąc lub formując piasek, dzieci odczuwają różne tekstury, co może być relaksujące i uspokajające. Co więcej, manipulowanie piaskiem kinetycznym wymaga precyzyjnych ruchów rąk, co wspiera rozwój umiejętności motorycznych i koordynacji ruchowej. A wisienką na torcie jest to, że dzieci z ADHD często cenią aktywności, które pozwalają na swobodną ekspresję.
10. Projektor świetlny
Projekcje świetlne, takie jak gwiazdy czy relaksujące obrazy, mogą pomóc w stworzeniu spokojnej i kojącej atmosfery. Dla dzieci z ADHD, które czasami mogą doświadczać nadmiernego pobudzenia, taka lampa może być pomocna w relaksacji. Być może pomoże też w zasypianiu. Dzięki takiej lampie można stworzyć przestrzeń, która jest uznawana za bezpieczne i przyjazne otoczenie.
Przykładowy projektor z pilotem.
10 najlepszych zabawek dla dzieci z ADHD od 6 lat wzwyż
Starsze dzieci i nastolatki zdają już sobie sprawę ze swojego rozpoznania. Dlatego wybierając zabawki dla dzieci z ADHD po 6 roku życia, warto zadbać, żeby to naprawdę była zabawka. Jeśli „prezent” będzie miał charakter typowo terapeutyczny to obdarowane dziecko może nieświadomie uruchomić efekt Jóźwiaka i niechętnie sięgać po swoją zabawkę. Z tego powodu, Drodzy Dorośli, sięgajcie po zabawki, które swoimi cechami mogą mieć charakter terapeutyczny, ale są typowymi prezentami, które dostają rówieśnicy dzieci z ADHD. Poniżej znajduje się nasz subiektywny przegląd najlepszych zabawek dla dzieci z ADHD po 6 roku życia.
Zabawki dla dzieci z ADHD od 6 lat wzwyż:
1. Trampolina domowa.
2. Rolki
3. Kostka Rubika z urozmaiceniami
4. Zestaw naukowy do stworzenia kryształów
5. Strategiczne gry planszowe
6. Czytnik Kindle
7. Słuchawki douszne dźwiękowe
8. Zestaw naukowy do stworzenia kryształów
9. Jenga
10. Fotel ergonomiczny
1. Trampolina domowa
Zbliżające się chłodne dni skłaniają nas do ograniczenia aktywności na zewnątrz, przyspieszając przenoszenie się do zamkniętych pomieszczeń. Co może ograniczyć możliwości rozładowania energii przez domowników z nadpobudliwością psychoruchową. Wykonywanie ćwiczeń na trampolinie domowej dostosowanej do naszych potrzeb poprawi kondycję fizyczną, ale również pomoże wyregulować emocje i da upust energii. Oczywiście z takiej trampoliny mogą korzystać również ADHDowi rodzice 😉. A w okresie letnim można ją przenieść na działkę.
2. Rolki
Jazda na rolkach to aktywność fizyczna, która pozwala na wykorzystanie nadmiaru energii charakterystycznego dla dzieci z ADHD. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w rozproszeniu nadmiaru energii i poprawie koncentracji. Co więcej, jazda na rolkach wyzwala endorfiny pozytywnie wpływające na nastrój dziecka i redukujące stresu. Tym samym zmniejszenie napięcia emocjonalnego może wpłynąć na lepszą zdolność skupienia.
Zachęcamy do przejrzenia modeli w profesjonalnym sklepie.
3. Kostka Rubika z urozmaiceniami
Starsze dzieci czy nastolatki mogą spróbować układać kostkę Rubika z przeróżnymi urozmaiceniami. Przykładowo istnieje opcja „czarnej kostki Rubika”, która dzięki zastosowaniu technologii termicznej staje się kolorowa po dotknięciu. Natomiast brak ruchu sprawia, że zmienia kolor na czarny, dlatego trzeba się skupić i jak najszybciej ją ułożyć. Innymi opcjami, które urozmaicają rozrywkę, są kostki z większą ilością pól, czy kostki „mirror”, gdzie układamy kształty, a nie kolory. Tak samo, jak klasyczna kostka Rubika może być świetną zabawką dla dzieci z ADHD.
4. Zestaw naukowy do stworzenia kryształów
Zestawy do eksperymentów naukowych, łączące naukę i zabawę są zawsze dobrym pomysłem. Większość z nich jest skonstruowana tak, że przekazywana wiedza nie może być nudna. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że obdarowana osoba robiła kiedyś kryształy. Natomiast ADHDowcy kochają nowości! Dlatego zestaw do robienia kryształów jest bardzo dobrym pomysłem.
5. Strategiczne gry planszowe
Gry, które wymagają myślenia strategicznego, mogą być zarówno rozrywką, jak i doskonałym narzędziem do rozwijania umiejętności planowania. Co więcej, wspólne spędzanie czasu czy z rodziną, czy z rówieśnikami na graniu poprawia relacje. Na rynku jest dostępnych wiele tytułów. Warto sięgnąć po taką planszówkę, która będzie odpowiadała zainteresowaniom dziecka z ADHD, które ma otrzymać prezent.
Przykładowy ranking najlepszych gier znajduje się tutaj.
6. Czytnik Kindle
Kindle umożliwia dostęp do dużej liczby e-booków w jednym urządzeniu, przez co nie trzeba pilnować wielu przedmiotów, tylko jeden. 😉 Kindle obsługuje audiobooki. Dla dzieci z ADHD wybór różnych form przyswajania informacji może być atrakcyjną opcją. Co więcej, w przeciwieństwie do tabletów, Kindle skupia się głównie na czytaniu. Eliminuje inne rozpraszające elementy, co może być korzystne dla skupienia uwagi.
7. Słuchawki douszne dźwiękowe
Komfortowe słuchawki douszne z funkcją redukcji hałasu mogą pomóc w skupieniu uwagi. Zwłaszcza w zatłoczonych lub głośnych miejscach. Pozwalają na słuchanie audiobooków, gdy czytanie ulubionej lektury jest zbyt nudne. Albo pomagają się po prostu zrelaksować przy słuchaniu ulubionej muzyki.
Przykłady różnych modeli znajdują się tutaj.
8. Zdrapywanki
Niewątpliwie wszelakie zestawy kreatywne wydają się być dobrymi zabawkami dla dzieci z ADHD. Natomiast zaletą zdrapywanek jest to, że zdrapywanie warstwy z ukrytym obrazkiem wymaga koncentracji i cierpliwości. Ponadto używanie małego narzędzia, wspiera rozwój zdolności motorycznych rąk. To może przyczynić się do lepszego kontrolowania ruchów. A na koniec zdrapywanki pobudzają kreatywność i pozwalają wyrażać siebie.
9. Jenga
Kultowa gra, którą prawie wszyscy znają, ale nie wszyscy posiadają. 😉 Zalety Jengi dla dzieci z ADHD to rozwój motoryki małej, ćwiczenie koncentracji oraz rozwój wyobraźni przestrzennej i myślenia przyczynowo-skutkowego. Można w nią grać już od dwóch osób. Natomiast zachęcam, żeby angażować się w tę grę całą rodziną.
10. Fotel ergonomiczny
Idealny do nauki, jak i gier. Dobrej jakości fotel ergonomiczny może pomagać w redukcji napięcia mięśniowego poprzez odpowiednie podparcie. Stąd może przydać się dzieciom z ADHD, które przejawiają nadmierne napięcie lub ruchliwość. Jednocześnie komfortowe siedzenie może wpływać na poprawę koncentracji i skupienia uwagi.
Przykładowe modele foteli ergonomicznych.
10 najlepszych uniwersalnych zabawek dla dzieci z ADHD – niezależnych od wieku
W tym zestawieniu zebraliśmy zabawki dla małych i dużych dzieci z ADHD, a nawet dla osób dorosłych. Po więcej pomysłów na prezent dla osób dorosłych zapraszamy do naszego poradnika.
Uniwersalne zabawki dla dzieci z ADHD – niezależne od wieku:
1. Klocki lego
2. Książki o tematyce hobby dziecka
3. Pop it
4. Fidget Spinner
5. Klocki magnetyczne
6. Zestawy do robienia baniek mydlanych
7. Zabawki antystresowe.
8. Deskorolka
9. Hulajnoga
10. Kask
1. Klocki lego
Legendarne klocki lego. Niezależnie czy to lego duplo, friends, city czy zestaw z innej tematyki. Potrafią ucieszyć każdego – małego i dużego. Cechują się niezwykłą trwałością, często przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jak wpływają na rozwój? Otóż lista zalet jest długa. Przede wszystkim poprawiają koordynacje wzrokowo-ruchową, rozwijają kreatywność i wyobraźnię, uczą spostrzegawczości i cierpliwości, poprawiają koncentrację, co przy ADHD jest ważne. Ponadto jest to zabawka dla dzieci z ADHD, którą mogą bawić się samodzielnie lub wspólnie z innymi. Przy samodzielnej zabawie mogą zacząć się „hiperfocusować” i naprawdę tworzyć cuda z klocków, co może wzmocnić samoocenę i samodzielność. Dodatkowo przy wspólnych zabawach czy przy budowaniu lego z innymi, osoba obdarowana uczy się współpracy i komunikacji. Także w takich sytuacjach stymulowany jest rozwój emocjonalny i społeczny.
2. Książki o tematyce hobby dziecka
Książka to zawsze dobry prezent! Warto poszukać takiej książki, która rzeczywiście zainteresuje dziecko i pozwoli mu na hiperfocus. 😉 Osoby, które mają trudność ze znalezieniem odpowiedniej pozycji zgodnie z upodobaniami dziecka, mogą skorzystać z pomocy grupy na FB: Aktywne Czytanie 📚 Książki dla dzieci i młodzieży. Jej członkami są czytacze, którzy na pewno polecą świetne pozycji nawet dla fanów autobusów czy łamigłówek!
3. Pop it
Któż nie kocha foli bąbelkowej? Pop it jest jej ładną i trwałą alternatywą. Może mieć dowolnie wymyślny kształt i rozmiar. Często jest kolorowy, ale można znaleźć model o jednej barwie. Wciąga już maluszki, które mogą, go sobie gryźć, potem wciskać. Uspokaja starsze dzieci i nastolatków. Co więcej, widziałam starsze osoby z zaawansowanymi objawami demencji, które potrafiły na kilkanaście minut usiąść w miejscu i… POP IT.
4. Fidget Spinner
Fidget Spinner to niewielka, kręcąca się i banalna w obsłudze zabawka. Dzięki swojemu rozmiarowi mieści się w kieszeni. Świetnie zwalcza nudę i redukuje stres, zapewnia też nieustanny ruch palców, dlatego warto go mieć zawsze ze sobą. Wprawianie Fidget Spinnera w ruch działa niezwykle kojąco i pomaga skupić uwagę. Starsze dzieci mogą nauczyć się różnych trików, którymi będą mogli pochwalić się rówieśnikom. Natomiast z doświadczenia wiem, że bardzo małe dzieci (które ledwie siedzą) mogą korzystać z tablic DIY, na których dorośli poprzykręcają im kilkanaście Fidget Spinnerów. Maluszki siedzą przy takiej tablicy i kręcą nimi bez końca!
5. Klocki magnetyczne
Klockami magnetycznymi można również bawić się od niemowlaka do dorosłości. (Uwierzcie, dorośli też mogą się w to wciągnąć!) Zestawy mają różne poziomy trudności. Jednak podstawowe klocki przyniosą frajdę każdemu. Co ważne dla ADHDowców, dzięki magnesowi przyczepiają się do siebie i łatwo się je sprząta. 😉 Można z nich budować przeróżne konstrukcje na płasko i w przestrzeni, a także przyczepiać je na metalowych powierzchniach.
6. Zestawy do robienia baniek mydlanych
Każde dziecko kocha bańki… okazuje się, że dorośli również! Obręcze lub sznurki do robienia MEGA dużych baniek mydlanych przynoszą dużo radości każdemu. Dzięki czemu wydzielają się różne endorfiny. Co ważne, ADHD charakteryzuje się niedoborem neuroprzekaźników, głównie dopaminy i noradrenaliny.
Zbyt szybkie ruchy spowodują pęknięcie bąbla, dlatego puszczanie dużych baniek wymaga cierpliwości i koncentracji. Co więcej, korzystanie z obręczy czy sznurków świetnie wpływa też na rozwój koordynacji ruchowej i umiejętności manualnych.
Przykładowy zestaw można znaleźć tutaj.
7. Zabawki antystresowe
Zabawki antystresowe dla dzieci z ADHD można wszędzie zabrać. Są małe. Mieszą się do kieszeni i dłoni. Ponadto nie rzucają się w oczy. Świetnie pomagają rozładować napięcie i skoncentrować się na słuchaniu np. na lekcji.
Przykładem zabawki antystresowej jest taka kostka.
8. Deskorolka
Deskorolki angażują ciało w ruch, co może pomóc w uwolnieniu nagromadzonej energii i poprawie kondycji fizycznej. Regularna aktywność fizyczna jest również związana z poprawą zdolności koncentracji, dlatego jest bardzo zalecana dla osób z ADHD. Jednocześnie może pomóc rozwinąć u dziecka pasję i poprawić jego relacje społeczne, gdy będzie bawiło się w skateparku. Na rynku jest dostępnych wiele modeli deskorolek, można znaleźć i coś dla mniejszych i większych dzieci.
Przykładowe deskorolki znajdują się tutaj.
9. Hulajnoga
Podobnie jak jazda na deskorolce, jazda na hulajnodze poprawia umiejętności koordynacji ruchowej. Jazda na hulajnodze to dynamiczna aktywność, które może pomóc w rozpraszaniu nadmiaru energii. Dodatkowo wymaga utrzymania równowagi, skupienia uwagi i podejmowania szybkich decyzji, co może być korzystne dla osób z ADHD. Co więcej, nauka jazdy na hulajnodze może rozwijać poczucie samodzielności i pewności siebie. Posiadanie swojego środka transportu może wpływać pozytywnie na samopoczucie i autonomię.
10. Kask
Osoby z ADHD często cenią intensywne i dynamiczne aktywności fizyczne. Kask stanowi niezbędne wyposażenie podczas takich zajęć, chroniąc głowę przed urazami podczas jazdy na rowerze, rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Ponadto dzieci z ADHD mają tendencję do różnych urazów, dlatego kask powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego ADHDowca. Zwłaszcza jeśli zamierza rozpocząć przygodę ze skateparkiem.
Kask to jest coś, na czym nie powinniśmy oszczędzać. Możemy mieć gorszy model roweru, ale kask warto kupić porządny. Przykładowe modele kasków znajdują się tutaj.