Zainteresowanie stosowaniem litu w ciąży u kobiet z chorobą dwubiegunową wzrosło w związku ze stwierdzeniem, że kwas walproinowy ma działanie teratogenne i nie powinien być stosowany u kobiet w wieku reprodukcyjnym i w ciąży, co doprowadziło do odwrotu od tego leku.
Spośród wszystkich leków stabilizujących nastrój, lit – szczególnie stosowany w niskich dawkach, do 500 mg/d – ma najlepszą literaturę. Cały czas jednak bacznie przyglądamy się temu, czy nie istnieją jakieś grupy kobiet, u których należy ostrożnie stosować ten lek.
W niedawno opublikowanej pracy, autorzy przyjrzeli się kobietom (i ich potomstwu), które w czasie ciąży przyjmowały lit (119 kobiet). W czasie badania USG przeprowadzanego w 18.-22. tygodniu ciąży dokonywano pomiarów wielkości płodu. Stwierdzono, że przyjmowanie litu było związane ze zwiększeniem obwodu głowy dziecka o 2 mm, zwiększeniem obwodu brzuszka o 6 mm i zwiększeniem długości kości udowej o 1 mm. Co więcej, przy ocenie noworodka po porodzie okazało się, że przyjmowanie litu było także skorelowane z masą urodzeniową większą o 150g i skróceniem ciąży o 1,4 tygodnia.
Jak widać, nadal nie wszystko wiemy o lekach stabilizujących nastrój w ciąży.
[…] szczególnie zalecany, ponieważ ma najlepsze dane mówiące o braku negatywnego wpływu na płód (stwierdza się jedynie niewielki dodatni wpływ na wzrost płodu). Jednak nie oceniano dotychczas skuteczności […]
[…] dwubiegunową, które planują zajście w ciążę. Pomimo jego wpływu na wzrost dziecka (jak pisałem, lit nasila wzrost dziecka w łonie mamy), nie zaobserwowano innych działań niepożądanych […]