Home AKTUALNOŚCI Osoby z osobowością borderline gorzej wyczuwają ironię

Osoby z osobowością borderline gorzej wyczuwają ironię

0
Over shoulder view of female psychologist sitting in armchair, talking with upset woman patient. Psychologist taking notes on clipboard. Psychology, mental therapy, mental health, therapy session.

Osoby cierpiące na zaburzenie typu borderline (borderline personality disorder, BPD) wykazują znaczne zaburzenie funkcjonowania społecznego. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi teoriami rozwoju BPD, u osób z tym zaburzeniem dochodzi do nieprawidłowego kształtowania się interakcji społecznych w dzieciństwie.

W środowisku wspierającym rodzic pokazuje dziecku, że rozumie i przyjmuje jego emocje, będąc niejako zwierciadłem dla emocji dziecka. Pomaga to dziecku internalizować obraz swojej emocjonalności. Osoby z BPD bardzo często w dzieciństwie są zaniedbywane lub doświadczają przemocy, co niestety prowadzi do zaburzenia komunikacji społecznej i tworzeniu się bariery dotyczącej ufania innym.

Aby rozumieć złożoność komunikacji społecznej, musimy nie tylko ufać i wierzyć w przekaz, ale także czasami poddawać go w wątpliwość. Przykładem takiej sytuacji jest stosowanie ironii przez rozmówcę, kiedy to przekaz werbalny jest przeciwieństwem tego, co nadawca chce zakomunikować.

Jak osoby z BPD rozumieją ironię

W przeprowadzonym niedawno badaniu 60 osób (30 z osobowością borderline i 30 dobranych osób bez tego zaburzenia) wypełniło kilka kwestionariuszy psychologicznych: Interpersonal Reactivity Index (IRI), Schizotypal Personality Questionnaire (SPQ), Borderline Symptom List (BSL-32) oraz zadanie polegające na wykrywaniu ironii.

Zadanie z wykrywaniem ironii zawierało uwagi krytyczne oraz pochwalne ukryte w tekście. Za pomocą oceny dosłowności wypowiedzi oraz wydźwięku (pochwała/krytyka) oceniano, czy osoby z BPD są w stanie dostrzegać ironię w wypowiedziach.

Wyniki badania

Osoby z BPD miały większy problem z odróżnieniem wypowiedzi dosłownych od ironicznych, niż osoby z grupy kontrolnej. Ani cechy schizotypowe ani empatia nie wyjaśniały tego efektu.

Jest to pierwsze badanie, które wykazuje niższą zdolność detekcji ironii u osób z BPD. Wyniki te wskazują na konieczność spójnej, transparentnej komunikacji, w celu tworzenia warunków do nawiązywania zaufania z osobami z zaburzeniem BPD.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version