Około 20% kobiet doświadcza samoistnego poronienia, którego przyczyny nie udaje się najczęściej ustalić. W przypadku poronienia na późniejszym etapie rozwoju ciąży Światowa Organizacja ds. Zdrowia (WHO) zaleca przynajmniej 6-miesięczny odstęp przed kolejnym zajściem w ciążę.
Zalecenie to oparte jest na założeniu, że organizm kobiety potrzebuje czasu na zregenerowanie się. Czasami również potrzebny jest czas na nabranie dystansu do tego, co się zdarzyło.
Jednak nowe badanie norweskie dowodzi, że wtedy, gdy nie ma przyczyn medycznych (i psychiatrycznych) do odsuwania ciąży w czasie, nie ma potrzeby, by to robić.
Badaniem objęto 49 tysiące ciąż następujących po wcześniejszym poronieniu oraz 24 tysiące ciąż po wcześniejszej aborcji. Obie te grupy ciąż analizowano oddzielnie. Rozpatrywano także czas między poronieniem/aborcją a zajściem w ciążę.
W przypadku grupy po poronieniu i odstępem do zajścia w ciążę <3 miesięcy (P<3) pojawiło się niższe (o ok. 10-15%) ryzyko małej masy urodzeniowej niż w przypadku poronienia i odstępu 6-11 miesięcy (P6-11) i 3-5 miesięcy (P3-5).
Zajście w ciążę w ciągu <3 mies. po poronieniu (P<3) było także związane z mniejszym (o 16%) ryzykiem cukrzycy ciążowej.
W przypadku ciąż <3 mies. po aborcji stwierdzono mniejsze (o 16%) ryzyko dużej masy urodzeniowej.
Powyższe wyniki stanowią nowe informacje, które pozwalają oczekiwać weryfikacji aktualnych zaleceń. WHO oceniła już, że prowadzi dodatkowe badania, których wyniki będę wkrótce stanowić podstawę aktualizacji zaleceń.