Home ADHD Zastosowanie melatoniny w ADHD

Zastosowanie melatoniny w ADHD

1
Zastosowanie melatoniny w ADHD

Jednym z typowych objawów ADHD są zaburzenia snu. Są one bardzo często spotykane u dzieci i osób dorosłych z ADHD (nawet u ok. 80%). Skutkuje to w przypadku dzieci dużymi problemami w szkole (duża trudność ze zdążeniem na lekcje, zmęczenie w ciągu dnia mogące powodować jeszcze większe zaburzenia uwagi).

Standardowo, osoby z ADHD chodzą późno spać (między 1 a 4 w nocy) i – jeśli mają taką możliwość – śpią długo (czasami do 11-13). Najczęściej jednak nie ma możliwości spania do godzin południowych, przez co pacjenci niedosypiają i są chronicznie niewyspani. W badaniach zaobserwowano opóźnione wydzielanie melatoniny u tych pacjentów, co częściowo może tłumaczyć przedstawione poniżej przesunięcie fazy snu. Przewlekłe niewyspanie prowadzi natomiast do zwiększenia ryzyka nadwagi, rozwinięcia się cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów. Dzieje się tak, ponieważ zaburzenia snu mają wpływ na gospodarkę hormonalną, szczególnie poziom leptyny (hormon sytości) i greliny (hormon głodu). Jak wykazano, niewyspanie powoduje spadek poziomu leptyny o 18% i wzrost poziomu greliny o 28%, co wywołuje wzrost apetytu u pacjenta.

Przesunięcie wydzielania melatoniny u pacjentów z ADHD. Na osi poziomej zaznaczono godziny.
Przyrost masy ciała u pacjentów śpiących 5-6 godzin, 7-8 godzin i 9-10 godzin. Na podstawie Chaput et al. 2008.

Jak wiadomo, na wydzielanie melatoniny, hormonu regulującego cykl dobowy człowieka, wpływ ma przede wszystkim intensywność światła słonecznego. W regionach o dużym nasłonecznieniu, które – jak można się spodziewać – normalizuje cykl dobowy, znacznie mniej pacjentów ma problemy ze snem.

W związku z poważnymi wpływem zaburzeń snu na codzienne funkcjonowanie i zdrowie pacjentów poszukuje się sposobu na normalizowanie ich snu. Dobrym wyborem wydaje się suplementacja melatoniny. Obecnie stosuje się następujący schemat dawkowania melatoniny:

  • W przypadku pacjentów z niewielkim przesunięciem fazy snu: 3 mg melatoniny ok. godz. 22:00.
  • W przypadku pacjentów ze znacznym przesunięciem fazy snu: 3 mg melatoniny na 3 godz. przed typową godziną zaśnięcia (nie później, niż o północy). Przesuwać godzinę podania na wcześniejszą o 1,5 godz. co tydzień. Jednocześnie między 16 i 19 podawać 0,5 mg melatoniny.

Przypominam, że o leczeniu zawsze powinien decydować lekarz w porozumieniu z pacjentem. Nie należy przyjmować melatoniny bez konsultacji z lekarzem.

Najnowsze zalecenia dotyczące sposobów radzenia sobie z dziećmi z ADHD w czasie pandemii COVID-19 znaleźć można tutaj.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version