sobota, 27 kwietnia, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Alkohol: Potężny Potencjał Szkodliwości

Z toksycznym działaniem alkoholu na organizm ludzki oraz alarmującym wzrostem śmiertelności z powodu nadużywania alkoholu w Stanach Zjednoczonych, wpływem pandemii COVID-19 na konsumpcję alkoholu, i koniecznością działań zaradczych w związku z konsumpcją alkoholu w Polsce, uwydatnia się pilna potrzeba edukacji i działań zapobiegawczych. Statystyki wskazują na negatywne skutki nadmiernego spożycia alkoholu, co podkreśla znaczenie zwiększenia świadomości społecznej i promowania umiarkowanego podejścia do picia alkoholu jako kluczowego kroku w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom dla zdrowia i życia ludzkiego.

Ciepłota ciała a depresja

Na gruncie badań naukowych pojawia się coraz większe zainteresowanie związkiem między temperaturą ciała a objawami depresji. Analiza ponad 20 000 osób wskazuje na potencjalne znaczenie zmienionej temperatury ciała jako czynnik wpływający na nasilenie objawów depresyjnych.

Genetyczne podłoże ADHD

Jakie geny odpowiadają za zaburzeniem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)? Wyniki badania opublikowane w "Iran Journal of Psychiatry" w styczniu tego roku przynoszą nowe informacje w tym zakresie.

Suplementacja probiotykami i witaminą D w terapii schizofrenii

Zbadano potencjalne korzyści suplementacji probiotykami i witaminą D w kontekście schizofrenii. Wyniki sugerują istotny wpływ tych substancji na poprawę funkcji poznawczych i wskaźników metabolicznych u pacjentów.

Osobowość borderline a preferencje muzyczne

Czy jest związek między preferencjami muzycznymi a osobowością typu borderline? Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Psychology of Music rzucają światło na znaczenie muzyki w życiu osób z tym zaburzeniem.

Siedzący tryb życia – niewidzialne zagrożenie dla zdrowia

Badacze Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ujawniają zaskakujące związki między siedzącym trybem życia a ryzykiem przedwczesnej śmierci. Odkrycia te podkreślają znaczenie aktywności fizycznej i korzystnych nawyków na nasze zdrowie.

ADHD: Ewolucyjna przewaga czy współczesne wyzwanie?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) od dawna był postrzegany jako zaburzenie neurobiologiczne, jednak nowe badanie przeprowadzone przez dr. Davida Baracka i jego zespół z Uniwersytetu w Pensylwanii rzuca światło na ewolucyjną perspektywę tej kwestii

Wpływ bodźców słuchowych na jakość snu

Sen jest niezwykle ważnym procesem dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. W trakcie snu dochodzi do wielu zmian w mózgu i ciele. Są one odpowiedzialne za regenerację, uczenie się i przetwarzanie wspomnień. Jednym z aspektów snu, który często zostaje pomijany, jest wpływ bodźców słuchowych na jego jakość i głębokość.

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne w kontekście samotności

Wyniki badań naukowych potwierdzają, że aktywność fizyczna może być kluczowym czynnikiem łagodzącym negatywny wpływ samotności na zdrowie psychiczne.

Słodzenie kawy i herbaty nie ma związku ze zwiększoną śmiertelnością

Herbata i kawa to najczęściej spożywane napoje na świecie. Do tej pory kontrowersje budził związek między słodzeniem kawy i herbaty a występowaniem działań niepożądanych takich jak np. zwiększone ryzyko cukrzycy. Jakie wnioski w tym temacie przynoszą nowe dane?

Zasoby

POPULARNE

Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca

Lampka czerwonego wina do obiadu to element diety śródziemnomorskiej. Czy na pewno jest dobra na serce?

Waporyzacja  – zatrważające skutki dla zdrowia

Badanie dostarcza alarmujących danych liczbowych dotyczących waporyzacji i jej wpływu na zdrowie oddechowe i psychiczne.

Suplementacja witaminy D przyspiesza otępienie

Aktualne wytyczne mówią o zwiększonej suplementacji witaminy D u osób w podeszłym wieku. Jednak badanie naukowców z Tajwanu każe się zastanowić, czy nie należy zweryfikować tego zalecenia.

10 naturalnych substancji i suplementów potwierdzonych naukowo, które przyczyniają się do zmniejszenia lęku

Stres nieustannie towarzyszy nam w codziennym życiu. Warto wiedzieć, co oprócz leków wspomaga jego redukcję.

Wpływ jogi na zaburzenia psychiczne

Joga znana jest z wielorakich korzyści, zaczynając od fizjologicznych, po psychologiczne i poznawcze. Jakie jednak znaczenie może mieć jej praktyka w obszarze zaburzeń psychicznych, takich jak m.in. depresja, schizofrenia, PTSD, czy ADHD? To pytanie zadali sobie pracownicy jednego z oddziałów zamkniętych szpitali psychiatrycznych. Odpowiedź na nie znajduje się w tym artykule.