sobota, 13 kwietnia, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Osobowości borderline a preferencje muzyczne

Czy jest związek między preferencjami muzycznymi a osobowością typu borderline? Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Psychology of Music rzucają światło na znaczenie muzyki w życiu osób z tym zaburzeniem.

Siedzący tryb życia – niewidzialne zagrożenie dla zdrowia

Badacze Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ujawniają zaskakujące związki między siedzącym trybem życia a ryzykiem przedwczesnej śmierci. Odkrycia te podkreślają znaczenie aktywności fizycznej i korzystnych nawyków na nasze zdrowie.

ADHD: Ewolucyjna przewaga czy współczesne wyzwanie?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) od dawna był postrzegany jako zaburzenie neurobiologiczne, jednak nowe badanie przeprowadzone przez dr. Davida Baracka i jego zespół z Uniwersytetu w Pensylwanii rzuca światło na ewolucyjną perspektywę tej kwestii

Wpływ bodźców słuchowych na jakość snu

Sen jest niezwykle ważnym procesem dla zdrowia i funkcjonowania organizmu. W trakcie snu dochodzi do wielu zmian w mózgu i ciele. Są one odpowiedzialne za regenerację, uczenie się i przetwarzanie wspomnień. Jednym z aspektów snu, który często zostaje pomijany, jest wpływ bodźców słuchowych na jego jakość i głębokość.

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne w kontekście samotności

Wyniki badań naukowych potwierdzają, że aktywność fizyczna może być kluczowym czynnikiem łagodzącym negatywny wpływ samotności na zdrowie psychiczne.

Słodzenie kawy i herbaty nie ma związku ze zwiększoną śmiertelnością

Herbata i kawa to najczęściej spożywane napoje na świecie. Do tej pory kontrowersje budził związek między słodzeniem kawy i herbaty a występowaniem działań niepożądanych takich jak np. zwiększone ryzyko cukrzycy. Jakie wnioski w tym temacie przynoszą nowe dane?

Zespół policystycznych  jajników i ryzyko samobójstwa

Oprócz ugruntowanych faktów na temat występowania i objawów PCOS, wiele badań porusza kwestię potencjalnego wpływu tego schorzenia na zdrowie psychiczne. Jedno z nich, przeprowadzone w Tajwanie, wykazało, że kobiety z PCOS mają wyższe ryzyko podjęcia prób samobójczych w porównaniu do kobiet bez tego schorzenia.

Obraz ciała i wiara we własnej możliwości a phubbing

W badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców analizowano wpływ obrazu ciała i poczucia własnej wartości na tendencję do phubbingu. Wyniki potwierdziły, że osoby z negatywnym obrazem ciała i niższym poczuciem własnej wartości częściej angażowały się w phubbing.

Samotność i izolacja społeczna – wpływ na zdrowie osób z otyłością

Obecnie coraz więcej osób boryka się z samotnością i izolacją społeczną. Ten powszechny problem może prowadzić nie tylko do negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego, ale także fizycznego.

Gra mobilna bawi, uczy i pomaga zredukować lęk przed igłami

Gra mobilna pomaga zredukować lęk przed igłami. Artykuł przedstawia innowacyjne podejście do powszechnego problemu ajchmofobii.

Zasoby

POPULARNE

Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca

Lampka czerwonego wina do obiadu to element diety śródziemnomorskiej. Czy na pewno jest dobra na serce?

Waporyzacja  – zatrważające skutki dla zdrowia

Badanie dostarcza alarmujących danych liczbowych dotyczących waporyzacji i jej wpływu na zdrowie oddechowe i psychiczne.

Suplementacja witaminy D przyspiesza otępienie

Aktualne wytyczne mówią o zwiększonej suplementacji witaminy D u osób w podeszłym wieku. Jednak badanie naukowców z Tajwanu każe się zastanowić, czy nie należy zweryfikować tego zalecenia.

10 naturalnych substancji i suplementów potwierdzonych naukowo, które przyczyniają się do zmniejszenia lęku

Stres nieustannie towarzyszy nam w codziennym życiu. Warto wiedzieć, co oprócz leków wspomaga jego redukcję.

Wpływ jogi na zaburzenia psychiczne

Joga znana jest z wielorakich korzyści, zaczynając od fizjologicznych, po psychologiczne i poznawcze. Jakie jednak znaczenie może mieć jej praktyka w obszarze zaburzeń psychicznych, takich jak m.in. depresja, schizofrenia, PTSD, czy ADHD? To pytanie zadali sobie pracownicy jednego z oddziałów zamkniętych szpitali psychiatrycznych. Odpowiedź na nie znajduje się w tym artykule.