sobota, 27 lipca, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

ADHD a trauma

Czym jest trauma w ADHD? Mgr Malwina Użarowska w ramach cyklu spotkań online Letnie Live'y z Almą opowiada o związku traumy z ADHD.

Podtypy ADHD – różnice względem płci

Rozpoznawanie podtypów ADHD znacznie różni się w zależności od płci. U dziewcząt i kobiet częściej diagnozuje się ADHD z przewagą nieuwagi. Natomiast u chłopców i mężczyzn podtyp ADHD mieszany lub nadpobudliwy.

ADHD i podróżowanie z lekami do Japonii

Przyjmujesz leki na ADHD i wybierasz się do Japonii? Przed podróżą koniecznie sprawdź, czy nie potrzebujesz zgody od Japońskiego Ministerstwa Zdrowia. Oto kilka informacji na temat japońskich przepisów dotyczących przewożenia leków.

Dezinformacja związana z ADHD na TikToku

Wiele osób odwiedza portale społecznościowe, by znaleźć informacje dotyczące ADHD. Badanie filmów na TikToku o ADHD wykazało, że tylko jeden na pięć z nich zawierał merytorycznie przydatne treści.

Leki na ADHD pomagają w kontrolowaniu uzależnienia od opioidów u kobiet w ciąży

Nowe badanie wskazuje, że pacjentki z ADHD i z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów, które w czasie ciąży przyjmują leki na ADHD, znacznie częściej przestrzegają zaleceń dotyczących leczenia uzależnienia i rzadziej przedawkowują opioidy.

Stosowanie amfetaminy i jej pochodnych w ciąży nie jest związane z rozwojem zaburzeń neurorozwojowych

Stymulanty to leki stanowiące standard w leczeniu ADHD u dzieci i dorosłych. Jednak wiele kobiet obawia się stosowania tych leków w ciąży. Najnowsze badanie uspokaja, że nie są one związane ze zwiększeniem ryzyka zaburzeń neurorozwojowych u potomstwa.

U osób w podeszłym wieku ADHD często jest mylone z otępieniem

Autorzy nowego badania ustalili, że 25% pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI), którzy odwiedzili ambulatoryjną poradnię zaburzeń pamięci miało prawdopodobnie ADHD.

Rutyna w domu zmniejsza nasilenie objawów ADHD u nastolatków

Nowe badanie dowodzi, że dla nastolatka z ADHD, który ma problemy z opanowaniem swoich objawów, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ich nasilenie jest struktura dnia rodziny.

Metylofenidat poprawia labilność emocjonalną dzieci z ADHD

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Attention Disorders, metylofenidat o przedłużonym uwalnianiu zmniejsza labilność emocjonalną (dysregulację emocji) u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej.

Krótki sen zwiększa ryzyko otyłości u nastolatków z nieleczonym ADHD

Osoby z ADHD mające zaburzenia snu mają większe ryzyko na rozwinięcie nadwagi lub otyłości.

Zasoby

POPULARNE

Amfetamina i metylofenidat – podobieństwa i różnice

W tym roku w aptekach pojawi się amfetamina jako lek na ADHD. Jakie są zalety stosowania tego leku?

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Prezenty dla dorosłych z ADHD

Nadszedł czas kupowania prezentów. Warto wiedzieć, jakie prezenty mogą być najbardziej przydatne naszym bliskim, którzy borykają się z rozpoznaniem ADHD.

Działania niepożądane amfetaminy i metylofenidatu i jak im zapobiegać

Stymulanty to leki pierwszego rzutu w leczeniu ADHD. Jak wszystkie leki, mogą czasami powodować działania niepożądane.

Efekt Jóźwiaka

Efekt Jóźwiaka dotyczy ogromnej większości osób z ADHD i warto, by osoby z otoczenia znały jego założenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których rodzice mogą niechcący pozbawić dziecko jakichkolwiek zainteresowań.