piątek, 6 grudnia, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Pomysły na prezenty dla dzieci z ADHD

Co kupić na prezent dziecku z ADHD? Przeszukaliśmy świat zabawek, aby znaleźć te, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Są na topie, a co najważniejsze,...

Prezenty dla dorosłych z ADHD

Nadszedł czas kupowania prezentów. Warto wiedzieć, jakie prezenty mogą być najbardziej przydatne naszym bliskim, którzy borykają się z rozpoznaniem ADHD.

Warianty genetyczne związane z objętością mózgu a choroba Parkinsona i ADHD

Naukowcom udało się wykazać związek między różnicami w objętości mózgu a schorzeniami, takimi jak ADHD czy choroba Parkinsona.

Choroby somatyczne u osób z ADHD

Naukowcy dokonali szczegółowej analizy stopnia współwystępowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej...

Zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy

Z okazji Miesiąca Świadomości ADHD Ela Bonda, Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD, przygotowała zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy.

Zwiększone ryzyko wystąpienia otępienia z ciałami Lewy’ego u dorosłych z ADHD

Naukowcy opublikowali niedawno artykuł, w którym przedstawili wyniki swojego badania dotyczącego zwiększonego ryzyka rozwoju demencji wśród osób z ADHD. Wcześniejszy projekt wykazał związek między demencją z ciałami Lewy’ego (DLB) a wcześniejszymi objawami ADHD.

Seniorzy z ADHD — wciąż rozproszeni, bo z tego się nie wyrasta

Czy seniorzy mogą mieć ADHD? Przez lata takie pytanie mogłoby się wydawać absurdalne. Dziś natomiast wiemy, że z ADHD się nie wyrasta. Jeśli ma je dziecko, to to zaburzenie będzie mu towarzyszyć przez całe życie, mimo że objawy mogą się różnie manifestować w danych okresach życia.

Późna diagnoza ADHD – wyzwania i sposoby wsparcia w procesie adaptacji

Późna diagnoza ADHD niesie ze sobą wyzwania, ale może również stanowić punkt wyjścia do zmiany i poprawy jakości życia. Wsparcie terapeutyczne, edukacja oraz odpowiednie strategie zarządzania ADHD pozwalają budować pozytywne zmiany w życiu.

AI pomaga w diagnozowaniu ADHD poprzez analizę skanów mózgu

Dzięki zaawansowanej technologii AI pomaga w diagnozowaniu ADHD, redukując subiektywność tradycyjnych metod diagnostycznych.

Neuroatypowi w typowej pracy. Jak tworzyć włączające miejsce pracy — wskazówki dla pracodawców 

Każda osoba neuroatypowa jest inna. Miewamy osobliwe potrzeby i wyrażamy siebie w zróżnicowany sposób. O tym, jak tworzyć włączające miejsce pracy, mówi Ela Bonda — Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD, dyrektorka ds. różnorodności i włączania.

Zasoby

POPULARNE

Amfetamina i metylofenidat – podobieństwa i różnice

W tym roku w aptekach pojawi się amfetamina jako lek na ADHD. Jakie są zalety stosowania tego leku?

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Prezenty dla dorosłych z ADHD

Nadszedł czas kupowania prezentów. Warto wiedzieć, jakie prezenty mogą być najbardziej przydatne naszym bliskim, którzy borykają się z rozpoznaniem ADHD.

Działania niepożądane amfetaminy i metylofenidatu i jak im zapobiegać

Stymulanty to leki pierwszego rzutu w leczeniu ADHD. Jak wszystkie leki, mogą czasami powodować działania niepożądane.

Efekt Jóźwiaka

Efekt Jóźwiaka dotyczy ogromnej większości osób z ADHD i warto, by osoby z otoczenia znały jego założenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których rodzice mogą niechcący pozbawić dziecko jakichkolwiek zainteresowań.