poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Najnowsze wpisy
Nowości

Negatywne efekty społeczne ADHD w dorosłości

Osoby z ADHD utrzymującym się w dorosłości mają większe ryzyko nie otrzymywania edukacji, zatrudnienia i szkoleń, niż osoby z rozpoznaniem ADHD tylko w dzieciństwie

Seks, narkotyki i ADHD

Studenci z ADHD częściej stosują substancje psychoaktywne, co czyni ich populacj bardziej podatną na niekorzystne efekty w zakresie zdrowia seksualnego.

Amerykańska DEA ostrzega przed nadmiernym przepisywaniem leków na ADHD

Coraz większa dostępność diagnostyki ADHD i leczenia to oczywiście bardzo dobra informacja dla wszystkich pacjentów. Ale niektóre teoretycznie korzystne zmiany mogą rodzić bardzo negatywne konsekwencje.

Kwasy omega-3, w szczególności DHA, są związane z poprawą uwagi

Kwasy omega-3 stanowią ważny element budulcowy m.in. błon komórkowych, uczestnicząc także w przekazywaniu sygnałów do/z komórki. Trzy najważniejsze typy kwasów omega-3 uczestniczących w fizjologii człowieka to kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Palenie papierosów i ADHD

Wiele osób z ADHD uważa, że palenie je uspokaja, w rzeczywistości jednak najczęściej jest wręcz odwrotnie. Badania wykazują, że palenie papierosów przez osoby z ADHD zwiększa hiperaktywność i lęk.

Brak ryzyka sercowo-naczyniowego przy stosowaniu stymulantów w ADHD – meta-analiza

Duże obawy przed stosowaniem leków na ADHD, szczególnie stymulantów, powodują ograniczenie ich stosowania. Wydaje się jednak, że brak ryzyka sercowo-naczyniowego przy stosowaniu tego typu leków.

Astma może być czynnikiem przepowiadającym ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej często współistnieje z innymi problemami zdrowotnymi, do których należą m.in. choroby alergiczne czy padaczka. Nowe analizy wskazują, że ryzyko astmy jest u osób z ADHD o ok. 50% większe.

Około jedna trzecia pacjentów w szpitalach psychiatrycznych ma ADHD

Dotychczas wpływ ADHD na osoby dorosłe z tym zaburzeniem nie jest wystarczająco zbadany. W omawianej pracy autorzy zbadali jaki odsetek osób w szpitalu psychiatrycznym cierpi na powyższe zaburzenie.

Dwóch na pięciu dorosłych z ADHD czuje się świetnie psychicznie

Do czynników związanych ze świetnym funkcjonowanie psychicznym należą związek małżeński, aktywność fizyczna, brak przewlekłego bólu.

Bezpieczeństwo i skuteczność amfetaminy u dorosłych z ADHD

Przez lata ADHD było rozpoznawane jedynie u dzieci. W związku z tym formy leczenia, dawki i profile bezpieczeństwa ustalone są przede wszystkim w tej populacji pacjentów. Szczegółowe badania dotyczące zastosowania leków u dorosłych są dopiero prowadzone.

Zasoby

POPULARNE

Amfetamina i metylofenidat – podobieństwa i różnice

W tym roku w aptekach pojawi się amfetamina jako lek na ADHD. Jakie są zalety stosowania tego leku?

Kiedy pojawiła się nazwa ADHD i jak wcześniej nazywano to zaburzenie?

ADHD nie jest zaburzeniem nowym, perwsze wzmianki o dzieciach z objawami tego zaburzenia pochodzą z XVIII wieku. W późniejszych latach wprowadzano wiele nazw dla zaburzenia, które niestety przyczyniły się do dużego zamieszania w środowisku medycznym.

Efekt Jóźwiaka

Efekt Jóźwiaka dotyczy ogromnej większości osób z ADHD i warto, by osoby z otoczenia znały jego założenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których rodzice mogą niechcący pozbawić dziecko jakichkolwiek zainteresowań.

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Czy metylofenidat wykrywany jest przez testy na narkotyki?

Czy pacjent z ADHD przyjmujący metylofenidat może mieć nieprzyjemności w przypadku wykonania testów na narkotyki?