sobota, 23 września, 2023

Najnowsze wpisy
Nowości

Odkryto sposób na poprawę funkcji wykonawczych w ADHD

Regularna umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna może korzystnie wpływać na funkcje wykonawcze w ADHD.

ADHD a sen: wpływ snu na intensywność objawów

Można powiedzieć, że ADHD a sen stanowią nierozerwalnie powiązaną parę, znacząco wpływającą na funkcjonowanie dziecka

Metylofenidat i piracetam – stosowanie u dzieci z ADHD

Metylofenidat i paracetam – wydają się bezpieczne w stosowaniu u dzieci z ADHD. Artykuł przedstawia obiecujące badanie.

Przyczyny ADHD. Jak unikać ryzyka na etapie prenatalnym?

Przyczyny ADHD. Jak uniknąć ryzyka na etapie prenatalnym? Artykuł przedstawia czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia ADHD.

Leki na ADHD zmniejszają ryzyko samobójstwa u osób z zaburzeniem borderline

W nowym badaniu obejmującym bardzo dużą grupę osób z zaburzeniem borderline wykazano, że leczenie farmakologiczne ADHD było jedyną interwencją obniżającą częstość samobójstw.

Leczenie ADHD u osób z niepełnosprawnością intelektualną

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną częściej niż populacja ogólna mają ADHD. Powoduje to u nich nadruchliwość, nadpobudliwość i impulsywność oraz problemy z koncentracją. Ten ostatni efekt utrudnia poprawę funkcjonowania poznawczego u osoby, która i bez tego ma ograniczone zasoby intelektualne. Leczenie ADHD może poprawić tę sytuację.

Około 7300 wariantów genowych warunkuje ADHD

Przy pomocy zaawansowanych modeli statystycznych, autorzy pracy oszacowali, że istnieje około 7300 powszechnych wariantów genetycznych, które zwiększają ryzyko ADHD.

Stymulanty nie pomagają osobom bez ADHD

Stymulanty są głównymi lekami stosowanymi w leczeniu ADHD. Jednocześnie są bardzo często używane przez studentów pragnących zwiększyć swoje zdolności poznawcze. Efekt jest jednak odwrotny.

W USA rośnie liczba osób w podeszłym wieku leczonych stymulantami

Leczenie ADHD dotyczy przede wszystkim dzieci i młodych dorosłych. Przez lata uważano, że zaburzenie to występuje jedynie w dzieciństwie i nie zajmowano się dorosłymi z ADHD. W ostatnich latach wiek rozpoznania przesuwa się coraz wyżej.

Bóle głowy w ADHD mogą nie być efektem metylofenidatu

Do głównych działań niepożądanych stymulantów należą obniżenie apetytu, bóle głowy i bóle brzucha. Jednak wydaje się, że bóle głowy mogą być również efektem odstawienia kawy, które najczęściej zbiega się w czasie z rozpoczęciem stosowania stymulantów.

Zasoby

POPULARNE

Amfetamina i metylofenidat – podobieństwa i różnice

W tym roku w aptekach pojawi się amfetamina jako lek na ADHD. Jakie są zalety stosowania tego leku?

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Kiedy pojawiła się nazwa ADHD i jak wcześniej nazywano to zaburzenie?

ADHD nie jest zaburzeniem nowym, perwsze wzmianki o dzieciach z objawami tego zaburzenia pochodzą z XVIII wieku. W późniejszych latach wprowadzano wiele nazw dla zaburzenia, które niestety przyczyniły się do dużego zamieszania w środowisku medycznym.

Efekt Jóźwiaka

Efekt Jóźwiaka dotyczy ogromnej większości osób z ADHD i warto, by osoby z otoczenia znały jego założenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których rodzice mogą niechcący pozbawić dziecko jakichkolwiek zainteresowań.

Czy metylofenidat wykrywany jest przez testy na narkotyki?

Czy pacjent z ADHD przyjmujący metylofenidat może mieć nieprzyjemności w przypadku wykonania testów na narkotyki?