wtorek, 28 marca, 2023

Najnowsze wpisy
Nowości

Identyfikacja dzieci z autyzmem na podstawie ich reakcji na język matki

Wczesna identyfikacja dzieci z autyzmem ma kluczowe znaczenie dla dalszego leczenia, a tym samym poprawy ich funkcjonowania. Być może dzięki nowej metodzie obserwacji dzieci uda się rozpoznawać autyzm już u dzieci 1-2 letnich.

Co może wywoływać spektrum autyzmu?

Co może być przyczyną spektrum autyzmu? Między innymi mutacja w genie LIS1 i pogrubione obszary kory nowej.

Loperamid może pomóc w leczeniu autyzmu

Naukowcy z Oslo przyjrzeli się wpływowi leków na ekspresję białek związanych z autyzmem i znaleźli kandydatów do leczenia ASD.

Depresja matek dzieci z autyzmem nie ma wpływu na zachowanie dziecka

Kobiety posiadające dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu często doświadczają nasilonego stresu, który może być czynnikiem przyczyniającym się do depresji. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim oceniało, czy depresja mamy ma wpływ na problemy z zachowaniem u dziecka z/bez ASD.

Stosowanie antybiotyków w okresie okołoporodowym i ryzyko autyzmu

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym o podłożu genetycznym i środowiskowym. Ponieważ istniały wątpliwości, co do wpływu antybiotyków na rozwój autyzmu, przeanalizowano dużą populację rodzących.

Osoby ze spektrum autyzmu lepiej odczytują emocje na rysunkach

Wiele testów na ASD polega na odczytywaniu emocji ze zdjęć oczu - wydaje się, że osoby z ASD mają problem z rozpoznaniem tego typu obrazów. Jednak z drugiej strony osoby z ASD lepiej odczytują emocje na rysunkach.

Kolejne badanie z pierwszym lekiem na autyzm

Wazopresyna to hormon regulujący ciśnienie krwi, ale nowe badania wskazują na jej udział w modulacji zachowań społecznych. Stąd reż nowy lek na autyzm należy do grupy inhibitorów receptora wazopresyny.

Melatonina w ADHD i autyzmie

Zaburzenia snu są charakterstycznym elementem ADHD i autyzmu. Powodem ich występowania są zmiany w wydzielaniu melatoniny, którą pacjenci powinni suplementować.

7 oznak świadczących o zespole Aspergera

Spektrum autyzmu to zaburzenie neurorozwojowe związane z nieprawidłowym nawiązywaniem relacji społecznych. Warto znać objawy zaburzeń z kręgu autyzmu, aby móc zauważyć je u swojego dziecka.

Czy autyzm zaczyna się w życiu płodowym?

Jednym z czynników powodujących autyzm są nieprawidłowości epigenetyczne w komórkach krwiotwórczych podczas rozwoju płodowego.

Zasoby

POPULARNE

Amfetamina i metylofenidat – podobieństwa i różnice

W tym roku w aptekach pojawi się amfetamina jako lek na ADHD. Jakie są zalety stosowania tego leku?

Kiedy pojawiła się nazwa ADHD i jak wcześniej nazywano to zaburzenie?

ADHD nie jest zaburzeniem nowym, perwsze wzmianki o dzieciach z objawami tego zaburzenia pochodzą z XVIII wieku. W późniejszych latach wprowadzano wiele nazw dla zaburzenia, które niestety przyczyniły się do dużego zamieszania w środowisku medycznym.

Efekt Jóźwiaka

Efekt Jóźwiaka dotyczy ogromnej większości osób z ADHD i warto, by osoby z otoczenia znały jego założenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których rodzice mogą niechcący pozbawić dziecko jakichkolwiek zainteresowań.

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Czy metylofenidat wykrywany jest przez testy na narkotyki?

Czy pacjent z ADHD przyjmujący metylofenidat może mieć nieprzyjemności w przypadku wykonania testów na narkotyki?