poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Najnowsze wpisy
Nowości

Negatywne efekty społeczne ADHD w dorosłości

Osoby z ADHD utrzymującym się w dorosłości mają większe ryzyko nie otrzymywania edukacji, zatrudnienia i szkoleń, niż osoby z rozpoznaniem ADHD tylko w dzieciństwie

Hormon aktywności fizycznej redukuje objawy choroby Parkinsona

Nowoodkryty hormon, irysina, który produkowany jest w trakcie wysiłku fizycznego, już wkrótce może być stosowany w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Parkinsona.

Czy w ciąży należy unikać antydepresantów?

W Polsce depresja okołoporodowa najczęściej nie jest leczona. Po pierwsze jej wykrywalność jest bardzo niska, po drugie świadomość efektów jej nieleczenia u lekarzy jest niewysoka. Nowe badanie dowodzi, że obawy dotyczące stosowania leków przeciwdepresyjnych w ciąży są przesadzone.

Kobiety mają lepszą teorię umysłu niż mężczyźni

Nowe badanie obejmujące ponad 300 tys. osób w 57 krajach dowodzi, że kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni. Wynik ten jest podobny we wszystkich grupach wiekowych i w większości krajów.

Prokrastynacja podnosi poziom depresji, lęku i stresu

Prokrastynacja to nawykowe odkładanie na później obowiązków, które można wykonać od razu. Warto pracować nad tym problemem, ponieważ jego istnienie jest związane z wieloma konsekwencjami dla zdrowia, nie tylko psychicznego.

Amerykańska DEA ostrzega przed nadmiernym przepisywaniem leków na ADHD

Coraz większa dostępność diagnostyki ADHD i leczenia to oczywiście bardzo dobra informacja dla wszystkich pacjentów. Ale niektóre teoretycznie korzystne zmiany mogą rodzić bardzo negatywne konsekwencje.

Kwasy omega-3, w szczególności DHA, są związane z poprawą uwagi

Kwasy omega-3 stanowią ważny element budulcowy m.in. błon komórkowych, uczestnicząc także w przekazywaniu sygnałów do/z komórki. Trzy najważniejsze typy kwasów omega-3 uczestniczących w fizjologii człowieka to kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).

Palenie może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią

Palenie tytoniu prowadzi do nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego i udaru, ale niewiele dotychczas wiadomo o wpływie tego nałogu na zaburzenia pamięci. W najnowszej pracy autorzy opisują to zjawisko, wskazując na silny wpływ tytoniu na pamięć.

Stosowanie leków przeciwpsychotycznych jest związane z podwyższonym ryzykiem raka piersi

Leki przeciwpsychotyczne są dość często stosowane we współczesnej psychiatrii. Nowa meta-analiza wskazuje jednak, że ich stosowanie może być związane z ryzykiem raka piersi.

Brak ryzyka sercowo-naczyniowego przy stosowaniu stymulantów w ADHD – meta-analiza

Duże obawy przed stosowaniem leków na ADHD, szczególnie stymulantów, powodują ograniczenie ich stosowania. Wydaje się jednak, że brak ryzyka sercowo-naczyniowego przy stosowaniu tego typu leków.

Zasoby

POPULARNE

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Przechorowanie infekcji COVID dość dobrze chroni przed kolejnym zachorowaniem. Ale czy dotyczy to także wariantu omkron?

Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca

Lampka czerwonego wina do obiadu to element diety śródziemnomorskiej. Czy na pewno jest dobra na serce?

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Ciężkie przechorowanie COVID-19 równe jest zestarzeniu się o 20 lat

Pandemia COVID-19 w różnym stopniu dotyka różne osoby. Niestety niektórzy bardzo ciężko przechodzą infekcję, a jej konsekwencje utrzymują się u nich jeszcze bardzo długo.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.