sobota, 7 grudnia, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Stymulacja nerwu błędnego może zmniejszyć stan zapalny w nieswoistych chorobach jelit

Gwałtownie zwiększa się liczba przypadków nieswoistych chorób jelit. W ciągu ostatnich 15 lat zachorowania wzrosły o 50%. Naukowcy intensyfikują wysiłki opracowania skutecznej formy terapii. Obiecującą metodą okazuje się stymulacja nerwu błędnego.

Nadrabianie zaległości snu w weekendy może obniżyć ryzyko chorób serca nawet o 20%

Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zdrowia. Okazuje się, że nadrabianie snu, czyli odsypianie w weekendy, może prowadzić do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Pomysły na prezenty dla dzieci z ADHD

Co kupić na prezent dziecku z ADHD? Przeszukaliśmy świat...

Jak palenie marihuany w ciąży wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Palenie marihuany w ciąży powoduje zmiany w strukturze i funkcjonowaniu mózgu płodu, co ma długotrwałe konsekwencje dla zdrowia dziecka.

Nowa technika obrazowania identyfikuje markery spektrum autyzmu z dokładnością 95%

Naukowcy opracowali nową metodę obrazowania, która w przyszłości może usprawnić diagnozę spektrum autyzmu. Badacze zidentyfikowali wzorce struktury mózgu związane z genetycznymi wariantami autyzmu.

Omega-3 a depresja. Jak ochronić swoje zdrowie psychiczne?

Wyższe poziomy kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza eikozapentaenowego (EPA), mogą znacząco obniżać ryzyko rozwoju depresji.

Zastosowanie sztuki i kreatywności w coachingu osób z ADHD

Tradycyjne metody coachingowe, choć skuteczne, często nie są wystarczające, aby dotrzeć do unikalnych potrzeb tych osób. W tym kontekście coraz większe znaczenie zyskują techniki artystyczne i kreatywne. Mogą one znacząco wzbogacić proces coachingowy i pomóc w rozwijaniu potencjału klientów. 

Warianty genetyczne związane z objętością mózgu a choroba Parkinsona i ADHD

Naukowcom udało się wykazać związek między różnicami w objętości mózgu a schorzeniami, takimi jak ADHD czy choroba Parkinsona.

Poziom testosteronu i estradiolu a objawy depresji i skutki uboczne SSRI u mężczyzn

Wyniki badań sugerują, że poziomy estradiolu i testosteronu we krwi mogą stanowić potencjalne wskaźniki predykcyjne ryzyka wystąpienia dysfunkcji seksualnych u mężczyzn stosujących leki SSRI.

Wyeliminowanie czerwonego mięsa z diety przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu 

Najnowsze badania wskazują, że osoby powyżej 40. roku życia powinny szczególnie dbać o swoją dietę. Należy zwłaszcza zwrócić na ilość czerwonego mięsa w diecie, które może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca.

Zasoby

POPULARNE

Więcej alkoholu = mniej mózgu. Alkohol w nawet najmniejszej ilości niszczy mózg

Alkohol i jego metabolity to substancje toksyczne dla człowieka, wywierające wielokierunkowy, negatywny wpływ na zdrowie. W najnowszym artykule naukowcy przyjrzeli się wpływowi alkoholu na objętość mózgu.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.

Jak kofeina może pomóc w leczeniu objawów ADHD?

Kofeina może skutecznie poprawiać funkcje poznawcze. Polepsza koncentrację uwagi, uczenie się i pamięć, których deficyt jest objawem ADHD.

Stimming w kontekście spektrum autyzmu i ADHD

Stimming, mimo że pełni funkcje regulacyjne i adaptacyjne, może wpływać na codzienne funkcjonowanie jednostki

Stymulanty nie pomagają osobom bez ADHD

Stymulanty są głównymi lekami stosowanymi w leczeniu ADHD. Jednocześnie są bardzo często używane przez studentów pragnących zwiększyć swoje zdolności poznawcze. Efekt jest jednak odwrotny.