sobota, 27 kwietnia, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Rola związków romantycznych w przyjaźni nastolatków

Kluczem do zrozumienia relacji między związkami romantycznymi a przyjaźniami wśród nastolatków jest badanie, które ujawnia ich złożoną dynamikę społeczną. Czy uczestnicy związków romantycznych są bardziej skłonni do utrzymywania przyjaźni z osobami w podobnej sytuacji? Czy wybierają wspólne przestrzenie społeczne kosztem innych relacji? Odpowiedzi znajdują się w wynikach badania, które rzuca nowe światło na wpływ związków romantycznych na relacje społeczne w kręgu młodzieży. Odkrycia te stawiają pod znakiem zapytania dotychczasowe założenia i otwierają pola poszukiwań, sugerując, że zrozumienie tej materii wymaga bardziej zindywidualizowanego podejścia

Nowe perspektywy w badaniach nad autyzmem

opublikowanym artykule naukowym przedstawiono nowe odkrycia dotyczące regulacji epigenetycznej i eksperymentalnych terapii w związku z autyzmem. Badania nad genem KMT2C, DNA-histoliza i inhibitorami LSD1 przynoszą obiecujące rezultaty w kontekście potencjalnych terapii zaburzeń neurorozwojowych. Odkrycia te wskazują na nowe możliwości interwencji w ASD.

Alkohol: Potężny Potencjał Szkodliwości

Z toksycznym działaniem alkoholu na organizm ludzki oraz alarmującym wzrostem śmiertelności z powodu nadużywania alkoholu w Stanach Zjednoczonych, wpływem pandemii COVID-19 na konsumpcję alkoholu, i koniecznością działań zaradczych w związku z konsumpcją alkoholu w Polsce, uwydatnia się pilna potrzeba edukacji i działań zapobiegawczych. Statystyki wskazują na negatywne skutki nadmiernego spożycia alkoholu, co podkreśla znaczenie zwiększenia świadomości społecznej i promowania umiarkowanego podejścia do picia alkoholu jako kluczowego kroku w zapobieganiu negatywnym konsekwencjom dla zdrowia i życia ludzkiego.

Ciepłota ciała a depresja

Na gruncie badań naukowych pojawia się coraz większe zainteresowanie związkiem między temperaturą ciała a objawami depresji. Analiza ponad 20 000 osób wskazuje na potencjalne znaczenie zmienionej temperatury ciała jako czynnik wpływający na nasilenie objawów depresyjnych.

ADHD, borderline i terapia DBT

W tekście przedstawiona została kompleksowa analiza powiązań między ADHD, borderline, a terapią dialektyczno-behawioralną w kontekście zdrowia psychicznego. Rozważane są aspekty historyczne ADHD, statystyczne dane dotyczące częstości występowania oraz kluczowe objawy. Ponadto, omawiane są badania naukowe związane z dysregulacją emocjonalną, szlakami dopaminowymi, współistniejącymi zaburzeniami, skutecznością terapii farmakologicznej oraz terapią DBT. Analiza wskazuje na złożone powiązania między tymi zaburzeniami oraz potrzebę holistycznego podejścia w ich leczeniu.

Genetyczne podłoże ADHD

Jakie geny odpowiadają za zaburzeniem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)? Wyniki badania opublikowane w "Iran Journal of Psychiatry" w styczniu tego roku przynoszą nowe informacje w tym zakresie.

Suplementacja probiotykami i witaminą D w terapii schizofrenii

Zbadano potencjalne korzyści suplementacji probiotykami i witaminą D w kontekście schizofrenii. Wyniki sugerują istotny wpływ tych substancji na poprawę funkcji poznawczych i wskaźników metabolicznych u pacjentów.

Osobowość borderline a preferencje muzyczne

Czy jest związek między preferencjami muzycznymi a osobowością typu borderline? Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Psychology of Music rzucają światło na znaczenie muzyki w życiu osób z tym zaburzeniem.

Leki na ADHD a śmiertelność pacjentów

Nowe wyniki badań opublikowane w czasopiśmie JAMA przedstawia dane dotyczące związku między leczeniem farmakologicznym ADHD a niższą śmiertelnością, zwłaszcza w przypadku zgonów nienaturalnych, takich jak przypadkowe zatrucia, samobójstwa i urazy.

Siedzący tryb życia – niewidzialne zagrożenie dla zdrowia

Badacze Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ujawniają zaskakujące związki między siedzącym trybem życia a ryzykiem przedwczesnej śmierci. Odkrycia te podkreślają znaczenie aktywności fizycznej i korzystnych nawyków na nasze zdrowie.

Zasoby

POPULARNE

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Przechorowanie infekcji COVID dość dobrze chroni przed kolejnym zachorowaniem. Ale czy dotyczy to także wariantu omkron?

Dzieci z ADHD inaczej reagują na nagrody i kary

Wychowywanie dziecka z ADHD wymaga od rodziców dobrego zrozumienia, na czym polega to zaburzenie. Na ostatniej konferencji APSARD prof. Gail Tripp udzieliła rodzicom kilku rad.

Kofeina zmniejsza nasilenie niektórych objawów ADHD

Stymulanty to podstawowe leki w grupie leków stosowanych na ADHD, jednak nie zawsze pacjent lub jego rodzina zgadza się na ich stosowanie. Dlatego hiszpańscy naukowcy sprawdzili, czy w leczeniu ADHD można zastosować... kofeinę.