środa, 24 lipca, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Zbyt intensywna terapia dzieci w spektrum autyzmu może być szkodliwa

Zbyt intensywna terapia może przynieść dużo szkody dzieciom w spektrum autyzmu. Należy dostosować terapię do indywidualnych potrzeb dziecka.

Zaburzenia lękowe a terapia mindfulness

Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj zaburzeń psychicznych. Obecnie dotykają one około 301 milionów ludzi na całym świecie. Uogólnione zaburzenia lękowe, fobia społeczne, lęk napadowy i agorafobia to zaburzenia wiążące się ze znacznym cierpieniem i upośledzeniem funkcjonowania.

Korzyści z przerwy od mediów społecznościowych

Coraz częściej mówi się o pozytywnych i negatywnych skutkach korzystania z mediów społecznościowych. Tym tematem zajęli się również naukowcy. Dowiedli, że tygodniowa przerwa od mediów społecznościowych może korzystanie wpłynąć na życie młodych ludzi.

Podtypy ADHD – różnice względem płci

Rozpoznawanie podtypów ADHD znacznie różni się w zależności od płci. U dziewcząt i kobiet częściej diagnozuje się ADHD z przewagą nieuwagi. Natomiast u chłopców i mężczyzn podtyp ADHD mieszany lub nadpobudliwy.

Depresja okołoporodowa a ryzyko chorób układu krążenia u kobiet

Najnowsze szwedzkie badanie przeanalizowało związek między depresją okołoporodową a ryzykiem chorób układu krążenia u kobiet.

ADHD i podróżowanie z lekami do Japonii

Przyjmujesz leki na ADHD i wybierasz się do Japonii? Przed podróżą koniecznie sprawdź, czy nie potrzebujesz zgody od Japońskiego Ministerstwa Zdrowia. Oto kilka informacji na temat japońskich przepisów dotyczących przewożenia leków.

Dezinformacja związana z ADHD na TikToku

Wiele osób odwiedza portale społecznościowe, by znaleźć informacje dotyczące ADHD. Badanie filmów na TikToku o ADHD wykazało, że tylko jeden na pięć z nich zawierał merytorycznie przydatne treści.

Leki na ADHD pomagają w kontrolowaniu uzależnienia od opioidów u kobiet w ciąży

Nowe badanie wskazuje, że pacjentki z ADHD i z zaburzeniami związanymi z używaniem opioidów, które w czasie ciąży przyjmują leki na ADHD, znacznie częściej przestrzegają zaleceń dotyczących leczenia uzależnienia i rzadziej przedawkowują opioidy.

10 tysięcy kroków dziennie nie wystarczy. Co innego decyduje o skuteczności wysiłku

Wysiłek fizyczny ma ogromny pozytywny efekt na zdrowie człowieka. Dlatego WHO zaleca u dorosłych przynajmniej 150 minut średnio umiarkowanego wysiłku w tygodniu. Okazuje się jednak, że to nie liczba wykonanych kroków ma decydujący pozytywny wpływ na efekt zdrowotny.

U osób w podeszłym wieku ADHD często jest mylone z otępieniem

Autorzy nowego badania ustalili, że 25% pacjentów z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI), którzy odwiedzili ambulatoryjną poradnię zaburzeń pamięci miało prawdopodobnie ADHD.

Zasoby

POPULARNE

Więcej alkoholu = mniej mózgu. Alkohol w nawet najmniejszej ilości niszczy mózg

Alkohol i jego metabolity to substancje toksyczne dla człowieka, wywierające wielokierunkowy, negatywny wpływ na zdrowie. W najnowszym artykule naukowcy przyjrzeli się wpływowi alkoholu na objętość mózgu.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Przechorowanie infekcji COVID dość dobrze chroni przed kolejnym zachorowaniem. Ale czy dotyczy to także wariantu omkron?

Jak kofeina może pomóc w leczeniu objawów ADHD?

Kofeina może skutecznie poprawiać funkcje poznawcze. Polepsza koncentrację uwagi, uczenie się i pamięć, których deficyt jest objawem ADHD.

Kofeina zmniejsza nasilenie niektórych objawów ADHD

Stymulanty to podstawowe leki w grupie leków stosowanych na ADHD, jednak nie zawsze pacjent lub jego rodzina zgadza się na ich stosowanie. Dlatego hiszpańscy naukowcy sprawdzili, czy w leczeniu ADHD można zastosować... kofeinę.