poniedziałek, 14 lipca, 2025

Tylko w tym tygodniu!

Moja nowa książka "Kompendium depresji" i ponad 60 innych ebooków o łącznej wartości 5 tys. zł w pakiecie za 159 zł!

Najnowsze wpisy
Nowości

Psylocybina jako potencjalna interwencja w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba. W Polsce problem ten dotyka blisko 900 tysięcy osób. Czy psylocybina może być pomocna w leczeniu uzależnienia od alkoholu?

Zespół Downa a współwystępowanie zaburzeń ze spektrum autyzmu i ADHD

Zespół Downa wiąże się z podwyższonym ryzykiem występowania wielu innych zaburzeń somatycznych i psychicznych. Zbadano, jak często zespół Downa u dzieci współwystępuje z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z ADHD.

Jak kofeina wpływa na nasz mózg podczas snu?

Czy kofeina pogarsza sen? Naukowcy zaprojektowali badanie, którego celem była ocena działania kofeiny na mózg podczas snu.

Rola cukrów w starzeniu się mózgu 

Czy cukry przyczyniają się do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych jak Alzheimer? Odkryto, że ścieńczenie glikokaliksu – warstwy węglowodanowej pokrywającej powierzchnię komórek – może być związane z procesem starzenia.

Wspólne podłoże genetyczne wielu zaburzeń psychicznych

Naukowcy przeanalizowali zależności między genami a ośmioma różnymi zaburzeniami psychicznymi, aby lepiej zrozumieć ich wspólne podstawy genetyczne.

Faza NREM snu odpowiada za wzmacnianie wspomnień naładowanych emocjonalnie

Badanie wykazało, że pozytywne emocje mogą wzmacniać wspomnienia w trakcie fazy NREM snu. To odkrycie podważa dotychczasową teorię, zgodnie z którą to faza REM jest odpowiedzialna za przetwarzanie pamięci emocjonalnej.

Niski poziom kortyzolu a zespół post-COVID

Naukowcy z University of Colorado Boulder zbadali wpływ zakażenia...

Porównanie strategii leczenia przeciwpsychotycznego po pierwszym epizodzie schizofrenii

Odkrycie podważa dotychczasowe wytyczne, zgodnie z którymi klozapinę należy wdrażać dopiero po niepowodzeniu terapii co najmniej dwoma innymi lekami przeciwpsychotycznymi.

ADHD i kreatywność. Czy to prawdziwa SUPERMOC?

Jaki jest związek ADHD z kreatywnością? Czym jest myślenie dywergencyjne? Dowiedz się, jak unikalne funkcjonowanie mózgu osób z ADHD może przekształcić postrzegane "słabości" w prawdziwą supermoc.

Naukowcy opracowali szczegółową mapę komórkową postępu choroby Alzheimera

Opisano najdokładniejszy do tej pory model postępu choroby Alzheimera. Wyodrębniono dwie, odpowiedzialne za degenerację neuronów, fazy postępu choroby. 

Zasoby

POPULARNE

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Więcej alkoholu = mniej mózgu. Alkohol w nawet najmniejszej ilości niszczy mózg

Alkohol i jego metabolity to substancje toksyczne dla człowieka, wywierające wielokierunkowy, negatywny wpływ na zdrowie. W najnowszym artykule naukowcy przyjrzeli się wpływowi alkoholu na objętość mózgu.

Stonerchef: marihuana w ADHD, czyli „dlaczego nie warto ufać badaniom”

Marihuana w ADHD? Pseudonauka Stonerchef o konopiach i ADHD. Jaki wpływ ma marihuana na osoby z ADHD? Sprawdzamy.

Stymulanty nie pomagają osobom bez ADHD

Stymulanty są głównymi lekami stosowanymi w leczeniu ADHD. Jednocześnie są bardzo często używane przez studentów pragnących zwiększyć swoje zdolności poznawcze. Efekt jest jednak odwrotny.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.