wtorek, 27 września, 2022

Najnowsze wpisy
Nowości

Wypowiadanie obelg odbierane jest jak delikatny policzek w twarz

Jak przekonuje najnowsze badanie autorów z Utrechtu (Holandia), słuchanie obelg odbierane jest jak delikatny policzek w twarz, niezależnie od dokładnego kontekstu obrazy.

Wpływ jogi na zaburzenia psychiczne

Joga znana jest z wielorakich korzyści, zaczynając od fizjologicznych, po psychologiczne i poznawcze. Jakie jednak znaczenie może mieć jej praktyka w obszarze zaburzeń psychicznych, takich jak m.in. depresja, schizofrenia, PTSD, czy ADHD? To pytanie zadali sobie pracownicy jednego z oddziałów zamkniętych szpitali psychiatrycznych. Odpowiedź na nie znajduje się w tym artykule.

Wpływ spożywania oleju rybiego (kwasów omega-3) na ryzyko otępienia w podeszłym wieku

Kwasy omega-3 mają bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu. W najnowszym badaniu naukowcy przyjrzeli się temu, czy spożywanie kwasów omega-3 może zmniejszać ryzyko otępienia.

Konferencja El Camino Health 5th Annual Maternal Mental Health Symposium

Konferencje dotyczące zdrowia psychicznego kobiet w ciąży i połogu stanowią niewyczerpane źródło wiedzy na ten temat. Zapraszam do rejestracji na wirtualnej konferencji El Camino Health.

Otwarta rejestracja na największą międzynarodową konferencję ADHD 2022

Największa na świecie konferencja ADHD odbędzie się w tym roku w dniach 17-19 listopada w Dallas (USA).

Przewlekłe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko otępienia

Marihuana to najczęściej stosowana substancja psychoaktywna na świecie, a moda na jej stosowanie bije aktualnie wszelkie rekordy. Stąd coraz więcej badań nad efektami stosowania marihuany, np. jej wpływem na późniejsze otępienie.

Loperamid może pomóc w leczeniu autyzmu

Naukowcy z Oslo przyjrzeli się wpływowi leków na ekspresję białek związanych z autyzmem i znaleźli kandydatów do leczenia ASD.

Depresja matek dzieci z autyzmem nie ma wpływu na zachowanie dziecka

Kobiety posiadające dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu często doświadczają nasilonego stresu, który może być czynnikiem przyczyniającym się do depresji. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim oceniało, czy depresja mamy ma wpływ na problemy z zachowaniem u dziecka z/bez ASD.

Stosowanie antybiotyków w okresie okołoporodowym i ryzyko autyzmu

Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym o podłożu genetycznym i środowiskowym. Ponieważ istniały wątpliwości, co do wpływu antybiotyków na rozwój autyzmu, przeanalizowano dużą populację rodzących.

Suplementacja witaminy D przyspiesza otępienie

Aktualne wytyczne mówią o zwiększonej suplementacji witaminy D u osób w podeszłym wieku. Jednak badanie naukowców z Tajwanu każe się zastanowić, czy nie należy zweryfikować tego zalecenia.

Zasoby

POPULARNE

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Przechorowanie infekcji COVID dość dobrze chroni przed kolejnym zachorowaniem. Ale czy dotyczy to także wariantu omkron?

Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca

Lampka czerwonego wina do obiadu to element diety śródziemnomorskiej. Czy na pewno jest dobra na serce?

Ciężkie przechorowanie COVID-19 równe jest zestarzeniu się o 20 lat

Pandemia COVID-19 w różnym stopniu dotyka różne osoby. Niestety niektórzy bardzo ciężko przechodzą infekcję, a jej konsekwencje utrzymują się u nich jeszcze bardzo długo.

Zidentyfikowano czynnik, który bardzo silnie przeciwdziała otępieniu

Otępienie w coraz większym stopniu dotyka populacji, przede wszystkim ze względu na jej starzenie się. W nowej pracy autorzy zidentyfikowali czynnik silnie chroniący przed rozwojem otępien

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.