wtorek, 22 października, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Dopamina a pamięć krótko- i długotrwała

W niedawnym badaniu naukowcy ponownie przyjrzeli się roli, jaką odgrywa dopamina w procesach pamięci krótko- i długotrwałej. Postanowili również przeanalizować, w jaki sposób wrodzone...

AI pomaga w diagnozowaniu ADHD poprzez analizę skanów mózgu

Dzięki zaawansowanej technologii AI pomaga w diagnozowaniu ADHD, redukując subiektywność tradycyjnych metod diagnostycznych.

Neuroatypowi w typowej pracy. Jak tworzyć włączające miejsce pracy — wskazówki dla pracodawców 

Każda osoba neuroatypowa jest inna. Miewamy osobliwe potrzeby i wyrażamy siebie w zróżnicowany sposób. O tym, jak tworzyć włączające miejsce pracy, mówi Ela Bonda — Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD, dyrektorka ds. różnorodności i włączania.

Coaching ADHD – skuteczne wsparcie osób z ADHD

Coaching ADHD to jedno ze skutecznych form wsparcia dorosłych żyjących z tym zaburzeniem. Uwzględnia on szczególne potrzeby osób z ADHD. Jego głównym celem jest pomoc w radzeniu sobie z wyzwaniami wynikającymi z charakterystycznych dla ADHD trudności.

Sport tylko w weekendy? Badanie dowodzi, że „weekendowa” aktywność również przynosi efekty!

Naukowcy przeprowadzili badania, w których porównali różne wzorce aktywności fizycznej. Wyniki dają nadzieję, że czas poświęcony na sport jedynie w weekendy, może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Jak dobrze żyć z ADHD, czyli diagnoza ADHD i co dalej?

Ulga czy żałoba? Szansa czy wyrok? Diagnoza ADHD to ważny moment. Jak zmierzyć się z nowym rozdziałem życia opowiadają członkinie Stowarzyszenia Bliżej ADHD.

Nadwrażliwość na dotyk u dorosłych z ADHD

Naukowcy opublikowali badanie, w którym doświadczalnie wykazali związek pomiędzy nadwrażliwością na dotyk a jednym z podstawowych objawów ADHD.

Dzieci z ADHD w edukacji — czego o nich nie wiemy? Miesiąc Świadomości ADHD 2024

Krytyka, odrzucenie przez rówieśników i etykieta „niegrzecznych dzieci”. To codzienność dzieci z ADHD w placówkach oświaty. O ich sytuacji mówią Sylwia Anderson-Hanney i Magda Szerszeń.

FDA zatwierdziła pierwszy od 30 lat lek na schizofrenię

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy lek na schizofrenię o nazwie Cobenfy. Może on być punktem zwrotnym w leczeniu tej choroby.

Zaburzenia odżywiania: anoreksja i bulimia w kontekście społecznym i psychologicznym. Kampania społeczna „Dieta NieŻycia”

Osoby z zaburzeniami odżywiania zmagają się wieloma negatywnymi konsekwencjami zarówno psychicznymi, jak i fizycznymi. “Część z nich umiera w wyniku powikłań somatycznych lub samobójstwa” – mówi Karolina Otwinowska, psycholog i psychodietetyk, założycielka Fundacji Głód(nie)Nażarty.

Zasoby

POPULARNE

Więcej alkoholu = mniej mózgu. Alkohol w nawet najmniejszej ilości niszczy mózg

Alkohol i jego metabolity to substancje toksyczne dla człowieka, wywierające wielokierunkowy, negatywny wpływ na zdrowie. W najnowszym artykule naukowcy przyjrzeli się wpływowi alkoholu na objętość mózgu.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.

Jak kofeina może pomóc w leczeniu objawów ADHD?

Kofeina może skutecznie poprawiać funkcje poznawcze. Polepsza koncentrację uwagi, uczenie się i pamięć, których deficyt jest objawem ADHD.

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Przechorowanie infekcji COVID dość dobrze chroni przed kolejnym zachorowaniem. Ale czy dotyczy to także wariantu omkron?

Stymulanty nie pomagają osobom bez ADHD

Stymulanty są głównymi lekami stosowanymi w leczeniu ADHD. Jednocześnie są bardzo często używane przez studentów pragnących zwiększyć swoje zdolności poznawcze. Efekt jest jednak odwrotny.