sobota, 28 maja, 2022

Najnowsze wpisy
Nowości

Czy autyzm zaczyna się w życiu płodowym?

Jednym z czynników powodujących autyzm są nieprawidłowości epigenetyczne w komórkach krwiotwórczych podczas rozwoju płodowego.

Czynniki wpływające na skuteczność atomoksetyny u dorosłych z ADHD

Do najważniejszych leków na ADHD, zarówno u dzieci jak i u dorosłych należy atomoksetyna. Lek ten cechuje się jednak relatywnie niewielką skutecznością, szczególnie w porównaniu do stymulantów. Autorzy nowego badania starali się zidentyfikować czynniki pozwalające na przewidywanie, czy atomoksetyna zadziała u danego pacjenta.

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Farmakoterapia w depresji dzieci i młodzieży. Czy jest konieczna?

Farmakoterapia ma bardzo niską efektywność w leczeniu depresji dzieci i młodzieży.

Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym (tDCS) w depresji nie poprawia efektu psychoterapii

Przezczaszkowa stymulacja mózgu prądem stałym to technika, która nie znalazła jeszcze swojego miejsca w terapii psychiatrycznej. Wynika to przede wszystkim z niewystarczającej wiedzy na jej temat i zbyt małej liczy badań.

Benzodiazepiny a otępienie – nie ma róży bez kolców

Od lat w literaturze medycznej toczy się dyskusja, czy benzodiazepiny - leki działające na receptor GABA - mogą przy długotrwałym stosowaniu pogarszać pamięć i koncentrację. Najnowsze badanie na ten temat pomaga wyjaśnić ten mechanizm.

Jak kofeina może pomóc w leczeniu objawów ADHD?

Kofeina może skutecznie poprawiać funkcje poznawcze. Polepsza koncentrację uwagi, uczenie się i pamięć, których deficyt jest objawem ADHD.

Patrzenie poprawia uważność

Uważność jest bardzo skomplikowanym zjawiskiem, uwarunkowanym regulacją wydzielania różnych neuroprzekaźników w mózgu. Dzięki nowej pracy badającej uważność stymulowaną wzrokowo wydaje się, że poznaliśmy kolejny mechanizm uważności zależnej od noradrenaliny.

Depresja poporodowa jest związana z występowaniem ADHD i autyzmu u dziecka

Dzieci matek z nieleczoną depresją okołoporodową częściej rodzą się przedwcześnie oraz z niższą masą urodzeniową, częściej również trafiają na noworodkowe oddziały intensywnej terapii. Okazuje się jednak, że w późniejszym okresie życia również mogą ponosić konsekwencje nieleczenia depresji, szczególnie w postaci rozwinięcia się ADHD lub zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Ibuprofen i depresja – czy zapalenie i depresja mają coś wspólnego?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad powiązaniami między depresją a stanem zapalnym? Czy mają coś wspólnego?

Zasoby

POPULARNE

Czy przebycie zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2 chroni przed wariantem omikron?

Przechorowanie infekcji COVID dość dobrze chroni przed kolejnym zachorowaniem. Ale czy dotyczy to także wariantu omkron?

Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca

Lampka czerwonego wina do obiadu to element diety śródziemnomorskiej. Czy na pewno jest dobra na serce?

Picie kawy jest dobre dla serca

Wpływ kawy na zdrowie człowieka był wielokrotnie badany, ale wyniki często były niejednoznaczne. W nowej analizie przebadano prawie pół miliona osób, by uzyskać wiarygodne wnioski.

Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wiele pacjentek obawia się przyrostu masy ciała w trakcie leczenia przeciwdepresyjnego.

Wpływ cech autystycznych na odpowiedź na leczenie i działania niepożądane leków na ADHD

Według niektórych badań nawet 80% pacjentów z ADHD wykazuje objawy spektrum autyzmu. Dotychczas jednak nie wiadomo było, czy objawy te mają wpływ na wynik leczenia ADHD.