piątek, 29 marca, 2024

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest często związany z zachowaniami z kręgu spektrum autyzmu (aktualne nazewnictwo: całościowe zaburzenia rozwoju). U pacjentów z ADHD bardzo często rozpoznaje się zespół Aspergera, najmniej nasilone zaburzenie ze spektrum autyzmu.

Jest ku temu kilka powodów, a jednym z nich jest fakt, że wśród setek genów warunkujących ADHD znajdują się te, które są jednocześnie odpowiedzialne za zespół Aspergera. Istnieją nawet opinie, że pojawienie się takich cech może mieć wpływ na skuteczność leczenia ADHD.

Podłoże ADHD stanowi niedobór neuroprzekaźników – przede wszystkim dopaminy i noradrenaliny. O ile dopamina uczestniczy w regulacji tzw. układu nagrody (struktury w mózgu sprawiającej, że człowiek odczuwa zadowolenie i spełnienie, kiedy osiągnie założony cel), utrzymywaniu uwagi, wytwarzaniu motywacji i zapewnieniu energii człowiekowi, noradrenalina wpływa na koncentrację, regulację tętna i ciśnienia krwi oraz metabolizm glukozy.

Na podstawie badania, które ukazało się kilka dni temu w piśmie Journal of Neuroscience, wydaje się, że dopamina ma jeszcze jedną funkcję, której dotychczas nie znaliśmy.

Bazując na obserwacji, że w chorobach związanych z zaburzeniami poziomu dopaminy (zespół Parkinsona, ADHD) dochodzi często do pogorszenia rozpoznawania emocji, autorzy zaproponowali 33 zdrowym osobom przyjęcie leku blokującego receptor dla dopaminy (haloperidol) oraz podjęcie próby odczytania emocji w specjalnym teście punktów świetlnych (emotional point-light walker).

Efekt haloperidolu na postrzeganie emocji był zależny od początkowego poziomu dopaminy (przed testem). U osób, które już przed testem miały niski poziom dopaminy, zablokowanie receptora dopaminowego spowodowało poprawę rozpoznawania emocji. U osób, które przed testem miały wyższy poziom dopaminy, haloperidol spowodował obniżenie zdolności odbioru emocji.

Wynik tego badania nie może być bezpośrednio odczytywany i przenoszony na populacje pacjentów, ale najważniejszym wnioskiem płynącym z eksperymentu, jest fakt, że dopamina uczestniczy w odczytywaniu emocji i stąd prawdopodobnie zaburzenia jej poziomu mają wpływ na gorsze odczytywanie stanów emocjonalnych przez pacjenta.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,419FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły