czwartek, 21 listopada, 2024

FDA zatwierdziła pierwszy szybkodziałający lek nowej generacji na depresję

Depresja to choroba dotykająca ogromnej części populacji, WHO ocenia, że jest to główna przyczyna niepełnosprawności na świecie. Leki przeciwdepresyjne należą do kilku grup farmakologicznych, ale grupą stosowaną w pierwszym rzucie są SSRI – inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

W ostatnich tygodniach opublikowano w piśmie Molecular Psychiatry, należącym do grupy Nature, pracę, która podważa obowiązującą od około 40 lat teorię mówiącą, że depresja jest wynikiem niedoboru neuroprzekaźnika – serotoniny. Rozgorzała ogromna dyskusja na temat stosowania SSRI i skuteczności ich działania, która – rzeczywiście – nie jest wysoka. Wiele badań wykazuje, że SSRI działają jedynie u 30-40% pacjentów, przy czym placebo działa u ok. 20% pacjentów.

Nowe terapie

Na tle niewysokiej skuteczności SSRI poszukiwane są nowe leki, które mogłyby skuteczniej przeciwdziałać depresji. Przykładem takiego leku jest ketamina, która jest dość skuteczna w leczeniu depresji, ale budzi niepokój ze względu na swój potencjał uzależniający.

W ostatnich dniach amerykańska FDA (Food and Drug Administration) zarejestrowała pierwszy od 60 lat lek przeciwdepresyjny działający w całkowicie nowym mechanizmie działania. Lek zawiera dwie substancje – dekstrometorfan (45 mg) i bupropion (105 mg). Dekstrometorfan to niekompetycyjny antagonista receptora NMDA (receptor glutaminergiczny) oraz agonista receptora sigma-1, natomiast bupropion to słaby inhibitor wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny.

FDA zatwierdziła lek na drodze szybkiej ścieżki rejestracji, w procedurze “terapii przełomowych”.

Mechanizm działania leku jest nieznany.

Skuteczność leczenia nowym preparatem

W dwóch dotychczas przeprowadzonych badaniach klinicznych, podawano lek osobom dorosłym w wieku 18-65 lat z depresją, dwa razy dziennie, przez 6 tygodni. Już po tygodniu pacjenci odczuwali zmniejszenie nasilenia depresji statystycznie większe, niż osoby w grupie placebo.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,240ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły