Depresja matki a dobrostan dziecka

0
654
Matka przytulająca dziecko

Nadmierny stres rodzicielski jest czynnikiem, który może wywoływać choroby psychiczne matki, takie jak depresja. Ta natomiast, ma ogromny wpływ na pojawienie się lęku u dziecka, a także objawów depresyjnych.

Dla większości osób nie jest niczym odkrywczym, że dzieci naśladują zachowania dorosłych. Cieszymy się, kiedy mały chłopiec próbuje golić brodę jak tata, czy dziewczynka próbuje malować usta jak mama. Obserwując zachowania najbliższych osób, młody człowiek przyswaja normy, wzorce i wartości ze swojego środowiska. Oprócz zachowań dzieci chłoną również emocje. Dzieje się to za pośrednictwem tak zwanych neuronów lustrzanych. W sposób nieświadomy i spontaniczny obserwując innych, dzieci przyswajają komunikaty werbalne, niewerbalne i odtwarzają je. Przykładowo niemowlę przebywając dłużej w towarzystwie zdenerwowanej osoby samo zaczyna odczuwać niepokój.

Depresja matki a lęk i depresja u dziecka

Analiza badania Fragile Families przez naukowców z Cizik School of Nursing na Uniwersytecie w Teksasie pokazała, że nieleczona depresja matki, która wiąże się z poczuciem przytłoczenia rolą rodzicielską i przyczynia się do wrogości i braku ciepła w środowisku rodzinnym, może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne dziecka. Wyniki badania sugerują, że stres rodzicielski, czyli nadmierne napięcie wynikające z próby radzenia sobie z trudnościami rodzicielstwa jest czynnikiem częściowo łączącym depresję matczyną z zaburzeniami lękowymi i objawami depresyjnymi u dziecka.

Pozwól sobie pomóc

Gdy zauważysz u siebie objawy depresji, nie wahaj się sięgnąć po pomoc. Przede wszystkim warto spróbować wdrożyć do swojej codzienności strategie mające na celu obniżenie stresu rodzicielskiego. Jednak, przejawiając objawy chorobowe, warto podjąć leczenie (jeśli dziecko wykazuje objawy lęku lub depresji to i również u niego). Pamiętaj, że im wcześniejsza interwencja specjalisty, tym mniej negatywnych skutków w przyszłości Twojej i dziecka.

Literatura:

Kelly Dickerson, Peter Gerhardstein, Alecia Moser, Frontiers in Psychology, The Role of the Human Mirror Neuron System in Supporting Communication in a Digital World, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2017.00698/full

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj