We wcześniejszym wpisie podałem wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów dotyczące szczepienia kobiet w ciąży. Tym razem przedstawię argumentację Towarzystwa, prowadzącą do wydania powyższych wytycznych.
ACOG podsumowało aktualną wiedzę nt. zakażenia COVID-19 w ciąży stwierdzając, że objawowe pacjentki w ciąży zakażone COVID-19 znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka cięższego przebiegu choroby, w porównaniu do kobiet nie będących w ciąży (co wynika np. z tego badania). Chociaż bezwzględne ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 jest niskie, dane te wskazują na zwiększone ryzyko przyjęcia na OIOM, konieczności wentylacji mechanicznej, zastosowania ECMO i zgonów u kobiet z objawowym zakażeniem. Jeszcze większe ryzyko dotyczy kobiet otyłych i chorujących na cukrzycę. W związku z powyższym, Amerykańska Agencja Kontroli Zakażeń (CDC) dodała ciążę do czynników ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19.
Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) wydał w związku z tym następujące zalecenia, co do kolejności szczepień:
- Faza 1a: pracownicy ochrony zdrowia i pacjenci domów opieki
- Faza 1b: osoby w podeszłym wieku (>75 lat) i pracownicy pierwszej linii
- Faza 1c: osoby w wieku 65-75 lat, osoby w wieku 16-64 lat z grupy ryzyka (w tym ciąża!) i pozostali pracownicy pierwszej linii
- Faza 2: wszystkie inne osoby w wieku >16 lat, które jeszcze nie zostały zaszczepione w poprzednich fazach.
Do schorzeń powodujących przydzielenie do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji obecnie CDC zalicza:
- ciążę
- nowotwory
- przewlekłe choroby nerek
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)
- zespół Downa
- schorzenia serca (niewydolność serca, choroba wieńcowa, kardiomiopatie)
- obniżenie odporności (po przeszczepach narządów litych)
- otyłość (BMI > 30)
- palenie tytoniu
- cukrzycę typu II