poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

ADHD: Ewolucyjna przewaga czy współczesne wyzwanie?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) od dawna był postrzegany jako zaburzenie neurobiologiczne. Nowe badanie przeprowadzone przez dr. Davida Baracka i jego zespół z Uniwersytetu w Pensylwanii rzuca światło na ewolucyjną perspektywę tej kwestii.

ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest powszechnie uznawany jako zaburzenie neurorozwojow. Co więcej, wpływa ono na miliony ludzi na całym świecie. Objawia się między innymi: impulsywnością, nadpobudliwością psychoruchową i trudnościami w koncentracji uwagi. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby rozpoznań ADHD, co skłania naukowców do poszukiwania głębszego zrozumienia tego zjawiska.

Badanie naukowe 

Niedawne badanie przeprowadzone przez dr. Davida Baracka z Uniwersytetu w Pensylwanii i jego zespół rzuca nowe światło na potencjalne korzyści ewolucyjne, które mogły przynieść cechy charakterystyczne dla ADHD. Artykuł opublikowany w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences ukazuje analizy danych pozyskane od 457 dorosłych. Wzięli oni udział w grze online symulującej poszukiwanie pożywienia. Uczestnicy mieli za zadanie zebrać jak najwięcej jagód w osiem minut.

Wyniki eksperymentu były zaskakujące. Uczestnicy posiadający cechy ADHD spędzali mniej czasu przy każdym jagodowym krzaku i częściej decydowali się na poszukiwanie nowych miejsc zbioru. Co więcej, to właśnie ci gracze zdobyli więcej punktów w grze.

ADHD jako ewolucyjna przewaga?

Impulsywność i zdolność do szybkiego przeskakiwania między zadaniami, to zachowania charakterystyczne dla adehadowców. Z przeprowadzonego badania wynika, że ówcześnie mogły być one korzystne w kontekście poszukiwania pożywienia.

Rezultaty badania wspierają hipotezę, że cechy ADHD mogły zapewnić naszym przodkom ewolucyjną przewagę. Na przykład ułatwiały adaptację do koczowniczego trybu życia i skłaniały do eksploracji nowych środowisk.

Obecnie wymagane są długotrwała koncentracja uwagi i systematyczne podejście do zadań. Oznacza to, że dziś te same cechy (ADHD) mogą prowadzić do znaczących trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Podsumowanie

Chociaż badanie dostarcza cennych wniosków, ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim opiera się na danych pacjentów, które uzyskano z samoopisu objawów podobnych do ADHD. Stąd zaleca się przeprowadzenie dalszych badań z udziałem osób posiadających oficjalną diagnozę w realnych warunkach poszukiwania pożywienia.

Badanie to otwiera jednak nowe perspektywy rozumienia ADHD nie tylko jako zaburzenia, ale także jako zestawu cech, które mogły odgrywać kluczową rolę w naszej ewolucyjnej historii.

Czytaj także: Nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi

Ludmiła Zielińska
Ludmiła Zielińska
Jestem studentką psychologii i równocześnie pełnię funkcję przewodniczącej koła naukowego neuropsychologii. Nie potrafię opisać tego uczucia, gdy mogę pogłębiać moją wiedzę na temat neuropsychologii, która jest fascynującą dziedziną. Wszelkie badania, teorie i odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu i psychiki człowieka wzbudzają we mnie ogromne zainteresowanie. Jednak to nie tylko sama nauka definiuje mnie jako osobę. Uwielbiam również pracować i współpracować z innymi ludźmi. Dzięki funkcji przewodniczącej koła naukowego, mam możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi studentami. Praca zespołowa, wymiana pomysłów i dyskusje stają się prawdziwie inspirujące.

powiązane artykuły

13,736FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
20,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły