Coraz więcej badań wskazuje, że regularny ruch może korzystnie oddziaływać na pamięć, uwagę czy zdolności wykonawcze. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tym zagadnieniem, naukowcy przeprowadzili przegląd systematyczny wyników wielu badań, aby w sposób kompleksowy i wiarygodny ocenić wpływ ćwiczeń fizycznych na funkcje poznawcze.
Ruch a funkcjonowanie poznawcze
W dobie coraz bardziej siedzącego trybu życia rośnie zainteresowanie wpływem aktywności fizycznej nie tylko na zdrowie somatyczne, lecz także na funkcjonowanie poznawcze.
Naukowcy przeanalizowali 133 badania, obejmujące ponad 258 000 uczestników. Celem było sprawdzenie, czy aktywność fizyczna wpływa na pracę mózgu. To pierwsze tak szerokie opracowanie. Obejmowało ono, jak różne formy ćwiczeń oddziałują na ogólne zdolności poznawcze, pamięć i funkcje wykonawcze w różnych grupach wiekowych i populacjach.
CZYTAJ TAKŻE: Sport tylko w weekendy? Badanie dowodzi, że „weekendowa” aktywność również przynosi efekty!
Efekty aktywności fizycznej u osób z ADHD i nie tylko
Badania wykazały, że regularna aktywność fizyczna znacząco wspiera funkcje poznawcze. Poprawia pamięć oraz tzw. funkcje wykonawcze, które odpowiadają za planowanie, kontrolowanie i kierowanie własnym zachowaniem.
Największe korzyści zaobserwowano u dzieci, młodzieży oraz osób z ADHD. Naukowcy przypuszczają, że wynika to z faktu, iż osoby z ADHD często mają większe trudności z funkcjami wykonawczymi. Ich potencjał do poprawy jest więc większy. Dodatkowo, u osób z ADHD pamięć robocza funkcjonuje inaczej – obszary mózgu odpowiedzialne za tę zdolność wykazują zmniejszoną aktywność. Ćwiczenia fizyczne mogą wspierać poprawę tych funkcji poprzez zwiększenie przepływu krwi do mózgu. Ruch może stymulować także neuroplastyczność, czyli zdolności mózgu do adaptacji i uczenia się.
Co ciekawe, największe efekty poznawcze zaobserwowano w przypadku programów ćwiczeniowych trwających od 1 do 3 miesięcy. Dłuższe interwencje przynosiły mniejsze korzyści. Może to być spowodowane spadkiem nowości treningu, brakiem jego stopniowego rozwoju lub mniejszym zaangażowaniem uczestników w miarę upływu czasu.
CZYTAJ TAKŻE: Siedzący tryb życia jest epidemią naszych czasów
Aktywność fizyczna wpływa na nasz mózg
Badania dowodzą, że regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale także na funkcjonowanie naszego umysłu. Co więcej, nie muszą to być intensywne ćwiczenia, by poprawić naszą kondycję poznawczą. Nawet takie formy aktywności, jak spacery czy gry ruchowe, mogą przynieść zauważalne korzyści dla zdrowia mózgu. Korzyści te dotyczą osób w każdym wieku – zarówno dzieci, jak i osób starszych.