czwartek, 21 listopada, 2024

Ciężkie przechorowanie COVID-19 równe jest zestarzeniu się o 20 lat

Pandemia COVID-19 w różnym stopniu dotyka chorych. Mimo iż w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie, a w każdym razie nie wymaga hospitalizacji, w niektórych sytuacjach prowadzi do konieczności do przyjęcia na OIOM. W ostrej fazie choroby objawy neuropsychiatryczne dotyczą 35-85% pacjentów. Po przejściu fazy ostrej aż 20-30% cierpi nadal na problemy ze snem, zaburzenia lękowe i depresyjne.

Dostępnych jest coraz więcej dowodów na to, że COVID-19 może powodować trwałe objawy neuropsychiatryczne takie jak “mgłę mózgową”, problemy z przypominaniem sobie słów, zaburzenia snu, lęk, a nawet PTSD jeszcze przez wiele miesięcy po przejściu infekcji. Jedno z badań wskazuje, że 1 na 7 pacjentów zgłasza objawy pogorszenia funkcji poznawczych 12 tygodni po pozytywnym teście na COVID-19.

Aby przeanalizować związek między ciężkim przebyciem COVID-19 z pogorszeniem funkcji poznawczych, lekarze z Uniwersytetu Cambridge przeanalizowali dane 46 osób (w tym 16 wentylowanych mechanicznie) hospitalizowanych na oddziale internistycznym lub OIOM w przebiegu COVID-19.

Około sześć miesięcy po przebyciu choroby pacjenci zostali poddaniu dokładnym testom, oceniającym m.in. pamięć, uważność i rozumowanie. Zbadano również poziom lęku, depresji i PTSD. Wyniki porównywano do odpowiednio dobranych pacjentów kontrolnych.

Osoby, które przebyły COVID-19 były mniej dokładne i reagowały wolniej niż pacjenci kontrolni. Efekt ten był najsilniejszy w przypadku osób po wentylacji mechanicznej. Po porównaniu wyników do 66 tys. osób z populacji ogólnej, badacze stwierdzili, że efektem ciężkiego przebycia COVID-19 jest utrata zdolności poznawczych równoważna zestarzeniu się o 20 lat, równoważna 10 punktom IQ.

Więcej o zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym opowiadamy na naszym kanale YT PsychiatraPlus.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,331FaniLubię
13,263ObserwującyObserwuj
1,608ObserwującyObserwuj
35,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły