wtorek, 3 grudnia, 2024

Co robić, gdy w aptece nie ma leku na ADHD?

Ponad 90% osób z ADHD na świecie, które leczą się farmakologicznie, przyjmuje stymulanty. Ich dostępność w Polsce bywa jednak różna, a najczęściej niezbyt dobra. Nie jest to sprzyjająca sytuacja dla pacjentów. Jak zatem sobie radzić, gdy w aptekach nie ma naszego leku na ADHD? Oto wskazówki, które pomogą znaleźć właściwe rozwiązanie.

Wskazówka 1. Sprawdź dostępność leku na ADHD w pobliskich aptekach

Istnieją serwisy internetowe, takie jak gdziepolek.pl albo ktomalek.pl, w których możesz sprawdzić, gdzie dany lek jest dostępny. Czasami pozwalają one również zarezerwować go w aptece. Dla pewności skontaktuj się z wybranym miejscem.

Pamiętaj, że od niedawna obydwa stymulanty dostępne w Polsce, czyli Medikinet oraz Concerta, mają swoje zamienniki o nazwie Symkinet i Atenza. Możesz z nich skorzystać.

Wskazówka 2. Zmniejsz dawkę leku

Gdy kończy Ci się lek, a w aptekach jest on niedostępny, rozważ zmniejszenie przyjmowanej dawki – tak, aby wystarczyła na dłużej. To rozwiązanie nie zawsze będzie skuteczne, ponieważ stymulanty w niższych dawkach wywołują często efekt nadmiernego uspokojenia czy senności.

Wskazówka 3. Przyjmuj lek tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Stymulanty najczęściej przyjmuje się doraźnie. Jeśli lekarz nie zalecił innego dawkowania, możesz robić przerwy w przyjmowaniu leku np. na weekend.

Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak dodaje:

– Zazwyczaj, gdy pacjent nie przyjmuje dużych dawek leku na ADHD, przerywanie stosowania leku jest możliwe. Jeśli jednak dawka jest wyższa, podczas odstawiania leków często trzeba przyjmować dawkę pośrednią. Podobnie dzieje się przy ponownym rozpoczynaniu przyjmowania leku – stopniowo wdrażamy wcześniej ustaloną dawkę.

Czytaj także: Leki na ADHD jak cukierki? Szkodliwy artykuł w Gazecie Wyborczej

Wskazówka 4. Sprawdź apteki szpitalne

Podczas poszukiwania potrzebnego leku, weź pod uwagę apteki szpitalne. To wyspecjalizowane placówki, które szczególnie dbają o stałe bezpieczeństwo zdrowotne swoich pacjentów. Czasami apteki te nie zgłaszają do systemów informacji online posiadanych przez siebie leków, dlatego warto się z nimi skontaktować.

Wskazówka 5. Łącz dawki

Być może przyjmowaną przez Ciebie dawkę leku można uzyskać poprzez łączenie innych dawek. Jeśli na przykład przepisana dawka leku na ADHD wynosi 20 mg, a w aptece są dostępne wyłącznie dawki 10 mg, lekarz może odpowiednio zmienić Twoją receptę.

Wskazówka 6. Zmień formę leku na ADHD

Niektóre leki, np. Medikinet, istnieją w formie krótko- i długodziałającej. Gdy w aptece brak formy długodziałającej, być może w grę wchodzi przyjmowanie 2x dziennie leku w formie krótkodziałającej. Zapytaj o to swojego lekarza.

Wskazówka 7. Pij kawę

Pamiętaj, że kofeina to również stymulant. Gorszy od pochodnych amfetaminy, ponieważ blokuje receptory GABA, co może nasilać lęki. Z tego powodu osoby z zaburzeniami lękowymi raczej nie powinny spożywać kawy. W przypadku niedostępności stymulantów, kofeina może być jedynym rozwiązaniem, który ułatwi Twoje funkcjonowanie.

Czytaj także: Leki na depresję w ciąży — analiza grupy kontrolnej: rodzeństwa

Wskazówka 8. Zmień lek

W niektórych sytuacjach, gdy braki leków na ADHD (stymulantów) w aptece utrzymują się dłużej, możesz zapytać swojego lekarza o zmianę leku na któryś z grupy nie-stymulantów. Leki te są powszechnie dostępne, więc ich zakup nie będzie stanowił problemu.

Jednak, jak podkreśla dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak:

– Leki z grupy nie-stymulantów nie są równie skuteczne w leczeniu objawów ADHD, co stymulanty.

Zachowaj środki ostrożności

Pamiętaj, że o leczeniu powinien zawsze decydować lekarz. Zanim zmienisz leczenie, powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku jest to bezpieczne.

Jak zminimalizować ryzyko niedoboru leków?

Przyjmując leki na stałe, dobrze nimi dysponuj. Przede wszystkim odpowiednio wcześniej umawiaj się do lekarza, by na czas otrzymać potrzebną receptę. Jednocześnie nie zwlekaj z wykupieniem leków – recepty mają swoją określoną ważność! Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy wiesz, że Twój lek bywa trudno dostępny w aptekach, więc możliwe, że będziesz musiał na niego poczekać.

Wiktoria Jackowska
Wiktoria Jackowska
Redaktorka prowadząca i koordynatorka redakcji PsychiatraPlus. Członkini Stowarzyszenia Bliżej ADHD. Magistra filologii polskiej na UW-u, adehadówka. Czynna uczestniczka konferencji naukowych.

powiązane artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Wkradły się drobne błędy:
    -Apteki szpitalne zaopatrują wyłącznie oddziały szpitalne, nie można w nich kupić leków na receptę.
    -Gdy pacjent ma receptę na lek o dawce 20mg, a w aptece dostępne są wyłącznie dawki 10mg, nie ma potrzeby wystawiania nowej recepty. Aptekarz może wydać dwukrotnie większą ilość preparatu o dwukrotnie słabszej dawce, na tą samą receptę tzn. 2x opakowań leku o dawce 10mg, gdy recepta jest na lek o dawce 20mg itp.
    -Zamiana leku na nie stymulujący jest obecnie utrudniona w większości przypadków, na ten moment (czerwiec 2024 r.) producenci wyrzynali produkcję leków z atomoksetyną – leku nie da się kupić w Polsce. Nie wiadomo kiedy powróci do aptek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,178FaniLubię
15,094ObserwującyObserwuj
1,603ObserwującyObserwuj
37,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły