czwartek, 21 listopada, 2024

D jak demencja?

Demencja – otępienie – stan chorobowy, w którym dochodzi do postępującego upośledzenia funkcji intelektualnych. U osoby z otępieniem pojawiają się problemy z pamięcią, spowolnienie myślenia, a także zaburzenia zachowania.

Bez wątpienia otępienie jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i utraty niezależności przez osoby starsze. Czy można w jakikolwiek sposób zapobiec tej przygnębiającej perspektywie?

Nad tym zagadnieniem postanowili pochylić się badacze z Univeristy of South Austrailia. Zadali sobie oni pytanie, czy brak witaminy D może wpływać na rozwój otępienia? Badanie obejmowało blisko 300 tys. uczestników i oceniało związek między niskim (<25 nmol/L) poziomem witaminy D, a ryzykiem otępienia i udaru.

Co się okazało?

  • Niski poziom witaminy D jest związany z mniejszą objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem otępienia i udaru
  • Analizy genetyczne potwierdzają wpływ niedoboru witaminy D na otępienie
  • W niektórych populacjach nawet 17% przypadków otępienia można zapobiec zwiększając poziom witaminy D (do 50 nmol/L)

Na świcie z otępieniem zmaga się ponad 55 milionów osób, a rocznie przybywa ponad 10 milionów chorych.

Wyniki badań wskazują na duże znaczenie witaminy D w naszym organizmie, a szczególnie na jej rolę w aspekcie otępienia.

„Jeśli będziemy w stanie w stanie zmienić rzeczywistość i sprawić, że nikt nie będzie zagrożony poważnym deficytem witaminy D, może się okazać, że będzie to miało dalsze korzyści i uda się zmienić stan zdrowia tysięcy ludzi.” – stwierdził Prof. Hyppönen

Dodatkowo, badacz podkreśla, że modyfikacja diety w aspekcie uzupełniania niedoboru może nie wystarczyć i w niektórych przypadkach zaleca się suplementację.

Podsumowując, staje się jasne, że witamina D odgrywa rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. W oparciu o wyniki badań, nie powinniśmy bagatelizować jej wagi.

Na podstawie:

  • Shreeya S Navale, Anwar Mulugeta, Ang Zhou, David J Llewellyn, Elina Hyppönen, Vitamin D and brain health: an observational and Mendelian randomization study, The American Journal of Clinical Nutrition, 2022;, nqac107, https://doi.org/10.1093/ajcn/nqac107
  • https://neurosciencenews.com/vitamin-d-dementia-20831/
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka jest studentką kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się w szczególności neurobiologią, neurochirurgią oraz neuropsychiatrią.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,338FaniLubię
13,286ObserwującyObserwuj
1,610ObserwującyObserwuj
35,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły