czwartek, 21 listopada, 2024

Depresja u kobiet związana z niskim poziomem estradiolu

Żeńskie hormony płciowe odgrywają ogromną rolę w całej homeostazie organizmu. Mają również wpływ na stan psychiczny kobiety. Najnowsze badanie dowodzi, że ich metabolizm może również uczestniczyć w rozwoju depresji.

Wcześniejsze badania wykazały, że nastrój i jego obniżenie (depresja) mogą być związane z poziomem estradiolu. Estradiol jest podstawową formą żeńskich hormonów płciowych w okresie rozrodczym. We wcześniejszych obserwacjach odnotowano niższe poziomy estradiolu u kobiet przed menopauzą z depresją, ale przyczyna korelacji nie została dotychczas wyjaśniona.

Stwierdzono, że poziom estradiolu we krwi kobiet przed menopauzą z depresją był o około 43% niższy niż u kobiet bez depresji. Estradiol metabolizowany jest w wątrobie i przedostaje się do jelit, a następnie jest częściowo ponownie wchłaniany do krwi.

Badanie

Nowe badanie rzuca więcej światła na ten mechanizm. Od kobiet z depresją i bez depresji pobrano próbki flory jelitowej. Testy wykazały, że pobrane bakterie w ciągu 2 godzin rozkładały 77,8% estradiolu u kobiet z depresją i tylko 19,3% w grupie bez depresji. Wynik wskazywał, że nawet jeśli obie grupy były w stanie wytwarzać estradiol na prawidłowym poziomie, jakiś czynnik powodował przyspiesznony rozkład estradiolu w środowisku mikrobiomu.

Następnie naukowcy wprowadzili bakterie do jelit myszy i stwierdzili 25% spadek poziomu estradiolu we krwi w porównaniu z grupą kontrolną. Eksperymenty behawioralne pozwoliły zaobserwować zachowania podobne do depresji u myszy z niższym poziomem estradiolu.

Wyniki sugerują, że mikroflora jelitowa kobiet z depresją może obniżać poziom estradiolu w surowicy u myszy i wywoływać zachowania podobne do depresji, naśladując to, co zaobserwowano u ludzi.

Identyfikacja szczepu

Aby zidentyfikować czynnik wywołujący rozkładanie estradiolu, naukowcy hodowali bakterie na płytkach hodowlanych suplementowanych estradiolem. W wyniku procedury udało się określić szczep bakterii rozkładających estradiol, była to bakteria Klebsiella aerogenes.

Po inkubacji przez pięć dni naukowcy odkryli, że 61,8% estradiolu zostało przekształcone w estron. Mając w ręku podejrzany mechanizm, naukowcy postanowili ponownie przeprowadzić eksperyment na myszach z nowowyizolowanym mikrobem.

Ponowne badanie na myszach

Tym razem naukowcy podzielili myszy na trzy grupy: grupę kontrolną, grupę z wszczepionym szczepem K. aerogenes i trzecią grupę, również ze wszczepionym drobnoustrojem, ale otrzymującą dodatkowy antybiotyk, aby zobaczyć, czy aktywność degradująca estradiol zostanie powstrzymana.

Wyniki potwierdziły, że sama K. aerogenes obniżała poziom estradiolu u myszy i indukowała zachowania przypominające depresję. Ponadto antybiotyk cefotaksym łagodził zachowania podobne do depresji u myszy.

Identyfikacja enzymu i potwierdzenie jego znaczenia

Na tym badacze nie poprzestali. Przeprowadzili bowiem sekwencjonowanie całego genomu K. aerogenes, aby ocenić, jaki enzym odpowiada za transformację estradiolu.Na podstawie dostępnych baz danych zidentyfikowano 3β-HSD jako ten, który jest zdolny do degradacji estradiolu do estronu.

Po wprowadzeniu genu kodującego powyższy enzym do genomu bakteri E. coli, bakterie te wszczepiono myszom. Ponownie zaobserwowano spadek poziomu estradiolu (o 45%) i zachowania u myszy przypominające depresję.

Wydaje się, że bakterie rozkładające estradiol i enzym 3β-HSD mogą stanowić potencjalny cel interwencji w przypadku depresji u kobiet.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

  1. Szanowny panie doktorze,
    poniewaz cenie pana dociekliwosc i pracowitosc w badaniach dotyczacych chorob psychiki, a zarazem ciala, postanowilam podzielic sie moimi doswiadczeniami z menopauza. Moze to panu do czegos bedzie przydatne. Otoz wspomniane przez pana objawy obnizenia nastroju u kobiet w okresie przekwitania, korelujace dodatnio ze specyficznymi bakteriami we florze jelitowej,(jesli dobrze zrozumialam), ktore pan leczy antybiotykami, w Niemczech leczone sa plastrami hormonalnymi podwyzszajacymi poziom tegoz estradiolu. Mam nadzieje, ze nie myle pojec. Czy jako biochemik moze pan to potwierdzic, ze te wspomniane bakterie gina przy wyzszym poziomie hormonow zenskich? Czy zrozumialam ten mechanizm? Bardzo wysoko oceniam pana wyklady i zaangazowanie w szerzenie edukacji. Wyrazy szacunku – Agnieszka Kurcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły