środa, 11 września, 2024

Test MOXO wsparciem diagnozy ADHD

Test MOXO to innowacyjne narzędzie, które wspiera diagnozę ADHD. Nie zastępuje testu DIVA 5.0., ale jest bardzo rzetelnym źródłem informacji, z którego można skorzystać, aby upewnić się o słuszności podejrzeń i wybrać najlepszą ścieżkę leczenia. Wynik testu dostarcza cennych informacji i danych na temat utrzymania uwagi i koncentracji pacjenta, impulsywności czy nadpobudliwości osób z ADHD.  

Zdaniem Instytutu ADHD występowanie tego zaburzenia na świecie wynosi 5-7% u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Stanach Zjednoczonych, dotyczy ono nawet 1/20 amerykańskich dzieci, częściej chłopców niż dziewczynek. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej jest więc zjawiskiem bardzo powszechnym w przeciwieństwie do naszej wiedzy na jego temat. 

Co to oznacza w praktyce? Samo potwierdzenie diagnozy nie zawsze daje rodzicom pełen obraz tego, z czym zmaga się ich dziecko i jak ułatwić jego funkcjonowanie. Niektóre dzieci z ADHD są szczególnie wrażliwe na rozpraszające je dźwięki, a inne – na obrazy i obiekty wizualne. Szczegółowe przyjrzenie się tzw. dystraktorom, czyli rozpraszaczom, pomoże nie tylko specjaliście, ale i rodzicom, w zbudowaniu najlepszej ścieżki leczenia. 

Na czym polega test MOXO? 

To test online, który opracowano w oparciu o inspirację branżą gier komputerowych – został stworzony w taki sposób, aby imitować przepełniony informacjami cyfrowy świat smartfonów i komputerów. Różni się jednak od wcześniejszych testów diagnostycznych, gdyż MOXO przedstawia osobie badanej wiele wizualnych i słuchowych dystraktorów. 

Wyniki testu dają specjalistyczną wiedzę na temat sposobu funkcjonowania dziecka, a co za tym idzie – umożliwiają wyciągnięcie precyzyjnych wniosków i zadbanie o poprawę komfortu jego życia. 

Przykładowo, jeśli wynik Moxo wykaże, że uwagę dziecka rozpraszają głównie dźwięki, specjalista może zalecić, aby uczyło się w cichym i spokojnym miejscu. Jeśli problemy sprawiają obiekty wizualne, dobrym rozwiązaniem może być siedzenie w pierwszej ławce w klasie. Natomiast małym pacjentom, którzy lepiej radzą sobie z różnymi dźwiękami, może pomóc nauka z muzyką w tle. 

Moxo a monitorowanie efektów 

Test Moxo może być wykonany wielokrotnie, bez konkretnych odstępów w czasie. Wyniki badania pozwalają skutecznie ocenić efekty wdrożonej terapii, a więc jest pomocny nie tylko na etapie diagnostyki, ale również analizy zastosowanych działań. Tak więc test MOXO to również doskonałe narzędzie, pozwalające na monitorowanie efektów oraz modyfikowanie wdrożonych rozwiązań. 

Zapraszamy do zapisywania się na test MOXO do mgr Moniki Waligórskiej w naszym centrum! 

mgr Aleksandra Kaczmarek

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

18,862FaniLubię
2,767ObserwującyObserwuj
1,588ObserwującyObserwuj
31,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły