piątek, 9 maja, 2025

Tylko w tym tygodniu!

Moja nowa książka "Kompendium depresji" i ponad 60 innych ebooków o łącznej wartości 5 tys. zł w pakiecie za 159 zł!

Najnowsze wpisy
Nowości

Czy zaburzenia hormonalne mogą powodować depresję?

Hormony płciowe, tarczycy a depresja? Zaburzenia w wydzielaniu i regulacji hormonów, takich jak kortyzol, estrogeny, progesteron, testosteron, hormony tarczycy oraz oksytocyna, mogą znacząco wpływać na ryzyko rozwoju depresji i jej przebieg. 

Terapia psylocybiną u pacjentów z zaburzeniem depresyjnym 

Naukowcy porównali standardowe leczenie depresji z terapią psylocybiną –...

Omega-3 a depresja. Jak ochronić swoje zdrowie psychiczne?

Wyższe poziomy kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza eikozapentaenowego (EPA), mogą znacząco obniżać ryzyko rozwoju depresji.

Poziom testosteronu i estradiolu a objawy depresji i skutki uboczne SSRI u mężczyzn

Wyniki badań sugerują, że poziomy estradiolu i testosteronu we krwi mogą stanowić potencjalne wskaźniki predykcyjne ryzyka wystąpienia dysfunkcji seksualnych u mężczyzn stosujących leki SSRI.

Fototerapia – depresja a terapia światłem

Naukowcy postanowili zbadać, czy fototerapia może korzystnie wpływać na...

Depresja okołoporodowa a ryzyko chorób układu krążenia u kobiet

Najnowsze szwedzkie badanie przeanalizowało związek między depresją okołoporodową a ryzykiem chorób układu krążenia u kobiet.

Ciepłota ciała a depresja

Na gruncie badań naukowych pojawia się coraz większe zainteresowanie związkiem między temperaturą ciała a objawami depresji. Analiza ponad 20 000 osób wskazuje na potencjalne znaczenie zmienionej temperatury ciała jako czynnik wpływający na nasilenie objawów depresyjnych.

Masa ciała a depresja

Otyłość i depresja są poważnymi problemami zdrowotnymi, które mają negatywny wpływ na jakość życia. Stąd zależność między masą ciała a problemami ze zdrowiem psychicznym u pacjentów jest coraz bardziej interesującym i palącym tematem badawczym. Odpowiedzi dostarczają analizy przeprowadzane z udziałem par bliźniąt.

Aktywność fizyczna a depresja

Nowa metaanaliza potwierdza pozytywny wpływ aktywności fizycznej na osoby chorujące na depresję. Jest związana z niższym poziomem niektórych objawów depresji m.in. utratą zainteresowania, przygnębieniem, zmęczeniem i zmiana apetytu.

Ketamina stosowana w depresji ma podobne wyniki do placebo

Ketamina podana w depresji przy znieczuleniu ogólnym nie miała większego wpływu niż placebo w zmniejszeniu nasilenia objawów choroby.

Zasoby

POPULARNE

Czym jest depresja i jak rozpoznać jej objawy?

Depresja to coś znacznie poważniejszego niż odczuwanie smutku. Jest to poważna, przewlekła choroba, która wymaga natychmiastowego leczenia.

Oto 7 pytań, na które należy znać odpowiedź przed rozpoczęciem przyjmowania leku przeciwdepresyjnego

Według WHO ok. 5% dorosłego społeczeństwa cierpi na depresję. Głównymi jej cechami jest obniżenie nastroju, brak zainteresowania dotychczasowymi przyjemnościami. W dzisiejszym artykule chciałbym podpowiedzieć, co każdy pacjent decydujący się na leczenie depresji i zaburzeń lękowych powinien wiedzieć przed rozpoczęciem terapii.

Hormony stresu: adrenalina nie jest najważniejsza

Istnieją trzy hormony stresu, ale tylko jeden z nich ma długotrwały wpływ na naszą psychikę

Depresja a otępienie – co mają wspólnego?  

W niektórych sytuacjach otępienie i depresja mogą podobnie się objawiać. Co więcej, według najnowszych badań przebycie depresji zwiększa ryzyko otępienia.

Terapia psylocybiną u pacjentów z zaburzeniem depresyjnym 

Naukowcy porównali standardowe leczenie depresji z terapią psylocybiną –...