wtorek, 5 listopada, 2024

Masa ciała a depresja

Otyłość i depresja są poważnymi problemami zdrowotnymi, które mają negatywny wpływ na jakość życia. Stąd zależność między masą ciała a problemami ze zdrowiem psychicznym u pacjentów jest coraz bardziej interesującym i palącym tematem badawczym. Odpowiedzi dostarczają analizy przeprowadzane z udziałem par bliźniąt.

Depresja a masa naszego ciała – badania

Otyłość i depresja to dwa najczęstsze i najpoważniejsze problemy zdrowotne na świecie. Ponadto choroby te często współwystępują u pacjentów, co sugeruje istnienie między nimi związku przyczynowo-skutkowego. Kierunek i mechanizmy tej relacji nie są jednak do końca znane.

Korelacja związana z masą ciała a objawami depresji została zbadana z udziałem bliźniąt. Analizy te pozwoliły ocenić wpływ czynników genetycznych i środowiskowych na badane zmienne, wykorzystując modelowanie różnic między rodzeństwem. Uwzględniały takie wskaźniki jak BMI, obwód talii i wskaźnik WHR.

Badacze wykorzystywali także różne miary objawów depresji – kwestionariusz samoczynny depresji i skala depresji Becka.

Metodologia badania

Prace opierały się na analizie danych pochodzących od bliźniąt ze szwedzkiego badania Study of Twin Adults: Genes and Environment (STAGE) i australijskiego Twin Obesity and Metabolism Study (TOMS).

STAGE obejmowało 8 453 pary bliźniąt urodzonych w latach 1959-1985. 3 596 par w wieku 20-46 lat wypełniło kwestionariusz samoczynny depresji (SMFQ).

TOMS dostarczyło danych od 4 046 par bliźniąt urodzonych w latach 1972-1979. 2 761 par w wieku 25-32 lat wypełniło skale depresji Becka (BDI).

Metoda modelowania różnic między bliźniakami pozwalała oszacować wariancje i kowariancje badanych zmiennych związanych z czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi – wspólnymi i indywidualnymi dla każdej pary rodzeństwa.

Czytaj także: Wpływ leków przeciwdepresyjnych na przyrost masy ciała

Wyniki

Według analiz wpływ czynników genetycznych i środowiskowych na związek między wskaźnikami związanymi z masą ciała a objawami depresji jest różny w zależności od wieku.

W STAGE u młodszych osób (20-33 lat) większy wpływ na omawianą zależność wydawał się mieć czynnik genetyczny. U starszych osób (34-46 lat) korelacja ta była związana z kwestiami środowiskowymi wspólnymi dla rodzeństwa.

W TOMS znaczący wpływ u młodszych badanych (25-28 lat) miał indywidualny czynnik środowiskowy. W przypadku starszych osób (29-32 lat) większe oddziaływanie wykazały geny.

Wnioski i ograniczenia

Wnioski z powyższych badań są ważne z punktu widzenia zdrowia i dobrostanu psychicznego ludzi. Potwierdzają związek między wskaźnikami związanymi z masą ciała a objawami depresji. Tłumaczą także, że może on być zależny od wielu zmiennych.

Analizy badaczy podkreślają również potrzebę dbania o zdrowy styl życia. Ryzyko wystąpienia depresji można zmniejszyć, utrzymując m.in. odpowiednią masę ciała.

Omawiane analizy nie uwzględniły jednak innych czynników, które też mogą wpływać na tę korelację. Są nimi – stosowana dieta, aktywność fizyczna, aktualny stan zdrowia, przyjmowane leki, ekspozycja na stres, wsparcie społeczne i współwystępowanie innych zaburzeń psychicznych. Dlatego potrzebne są dalsze badania, które wykorzystają dane prospektywne i obiektywne oraz będą kontrolować inne potencjalne, zakłócające zmienne.

Ludmiła Zielińska
Ludmiła Zielińska
Jestem studentką psychologii i równocześnie pełnię funkcję przewodniczącej koła naukowego neuropsychologii. Nie potrafię opisać tego uczucia, gdy mogę pogłębiać moją wiedzę na temat neuropsychologii, która jest fascynującą dziedziną. Wszelkie badania, teorie i odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu i psychiki człowieka wzbudzają we mnie ogromne zainteresowanie. Jednak to nie tylko sama nauka definiuje mnie jako osobę. Uwielbiam również pracować i współpracować z innymi ludźmi. Dzięki funkcji przewodniczącej koła naukowego, mam możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi studentami. Praca zespołowa, wymiana pomysłów i dyskusje stają się prawdziwie inspirujące.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

29,101FaniLubię
10,969ObserwującyObserwuj
1,605ObserwującyObserwuj
34,600SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły