czwartek, 21 listopada, 2024

Hydroksyzyna

Poniższe informacje opracowano zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. W żadnym wypadku nie mogę one zastępować konsultacji z lekarzem, który podejmuje ostateczną decyzję, co do przydatności leku w konkretnym zastosowaniu, rozważając wszystkie korzyści i ryzyka.

Co to jest hydroksyzyna?

Hydroksyzyna to lek antyhistaminowy (inhibitor receptorów histaminowych). Leki z tej grupy blokują reakcję alergiczną oraz działają uspokajająco i nasennie. W Polsce hydroksyzyna zarejestrowana jest do leczenia lęku oraz świądu (jako reakcji alergicznej). W organizmie człowieka lek jest metabolizowany do cetyryzyny, stąd niektóre doniesienia dotyczące jego bezpieczeństwa opisują działanie cetyryzyny.

Czy hydroksyzyna może utrudnić zajście w ciążę?

Na podstawie aktualnie dostępnych danych trudno powiedzieć, czy hydroksyzyna może utrudnić zajście w ciążę.

Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. Czy powinnam przestać przyjmować lek?

Nie wolno podejmować żadnej decyzji dotyczącej przyjmowania leków bez konsultacji z lekarzem.

Czy hydroksyzyna zwiększa ryzyko poronienia?

Nie stwierdzono, by przyjmowanie hydroksyzyny lub cetyryzyny w pierwszym lub kolejnych trymestrach ciąży zwiększało ryzyko poronienia.

Czy przyjmowanie hydroksyzyny może wywoływać wady wrodzone u dziecka?

Każda ciąża związana jest z ryzykiem wady wrodzonej u dziecka na poziomie kilku procent (3-5%). Jest to tak zwane ryzyko populacyjne. W badaniu obejmującym prawie 500 kobiet ciężarnych przyjmujących doustne leki przeciwhistaminowe w ciąży i porównującym je do 900 kobiet nie leczonych lekami antyhistaminowymi, nie stwierdzono wyższego wskaźnika wad wrodzonych. W innym badaniu, porównującym ok. 200 kobiet przyjmujących cetyryzynę w pierwszym trymestrze ciąży z kobietami nie leczonymi tym lekiem nie stwierdzono podwyższonego ryzyka wad wrodzonych. Także w kanadyjskim badaniu obejmującym 120 kobiet przyjmujących hydroksyzynę i cetyryzynę w pierwszym i kolejnych trymestrach nie stwierdzono podwyższonego ryzyka wad wrodzonych.

Czy przyjmowanie hydroksyzyny w ciąży wiąże się z innymi powikłaniami?

W badaniu obejmującym 120 kobiet przyjmujących hydroksyzynę lub cetyryzynę w pierwszym trymestrze i kolejnych nie stwierdzono różnic między efektem hydroksyzyny a cetyryzyny, nie stwierdzono także podwyższonego ryzyka zgonu noworodka, średniej masy urodzeniowej, sposobu porodu (naturalny/wspomagany), porodu przedwczesnego ani innych powikłań okołoporodowych.

Czy przyjmowanie hydroksyzyny w ciąży powoduje długookresowe skutki w zachowaniu lub problemy w uczeniu się u dziecka?

Brak jest danych na ten temat, ale wydaje się mało prawdopodobne, by lek miał długookresowe konsekwencje dla dziecka.

Czy mogę przyjmować hydroksyzynę karmiąc piersią?

Brak badań dotyczących tej kwestii, ale ze względu na farmakokinetykę leku (wiązanie się z białkami osocza i dużą objętość dystrybucji) wydaje się bardzo mało prawdopodobne, by lek był wydzielany z pokarmem w znaczących ilościach. Ponieważ lek jest dobrze tolerowany przez niemowlęta leczone ze względu na świąd, wydaje się, że przy krótkotrwałym leczeniu nie ma ryzyka dla dziecka karmionego piersią przez mamę leczoną hydroksyzyną. W przypadku przyjmowania hydroksyzyny przez mamę odradzamy spanie z dzieckiem (ryzyko nadmiernej senności matki). Stałe przyjmowanie może zmniejszać produkcję prolaktyny (hormonu stymulującego wytwarzanie pokarmu) w czasie pierwszych tygodni po porodzie.

Jeśli mężczyzna przyjmuje ten lek, czy może to mieć wpływ na jego płodność albo zwiększyć ryzyko wad wrodzonych?

Istnieje jedno badanie, opisujące jednego mężczyznę, u którego zbyt mała ruchliwość plemników była prawdopodobnie efektem przyjmowania cetyryzyny (ponieważ po odstawieniu leku ruchliwość plemników poprawiła się).

Literatura

  1. Diav-Citrin O, Shechtman S, Aharonovich A, Moerman L, Arnon J, Wajnberg R, Ornoy A. Pregnancy outcome after gestational exposure to loratadine or antihistamines: a prospective controlled cohort study. J Allergy Clin Immunol. 2003 Jun;111(6):1239-43. doi: 10.1067/mai.2003.1499. PMID: 12789223.
  2. Weber-Schoendorfer C, Schaefer C. The safety of cetirizine during pregnancy. A prospective observational cohort study. Reprod Toxicol. 2008 Sep;26(1):19-23. doi: 10.1016/j.reprotox.2008.05.053. Epub 2008 May 13. PMID: 18571373.
  3. Einarson A, Bailey B, Jung G, Spizzirri D, Baillie M, Koren G. Prospective controlled study of hydroxyzine and cetirizine in pregnancy. Ann Allergy Asthma Immunol. 1997 Feb;78(2):183-6. doi: 10.1016/S1081-1206(10)63385-6. PMID: 9048526.
  4. Hayashi T, Yoshida S, Ohno R, Ishii N, Terao T, Yamada T. Asthenospermia in hay fever patients improved by stopping treatment with histamine H1 receptor antagonists. Int J Urol. 2006 Jul;13(7):1028-30. doi: 10.1111/j.1442-2042.2006.01468.x. PMID: 16882083.
Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,313FaniLubię
13,208ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły