Naukowcy sprawdzili, ile godzin snu jest optymalne dla osób w średnim oraz starszym wieku. Wyniki badań pokazują, że zbyt mała lub zbyt duża ilość odpoczynku wpływa na wydajność poznawczą oraz zdrowie psychiczne. Tymczasem dbając o odpowiednią ilość snu, mamy szansę obudzić się wypoczętymi i przede wszystkim dłużej cieszyć się zdrowiem psychicznym. Jak tego dokonać?
Wpływ snu na strukturę mózgu
Naukowcy przyjrzeli się obrazowaniu mózgu i danym genetycznym, które były dostępne dla około 40 000 uczestników badania. Wyniki badania pokazały, że potrzebna ilość godzin snu może być powiązana z różnicami w strukturze obszarów mózgu między ludźmi. Dotyczyło to obszarów jak hipokamp (odpowiedzialny głównie za pamięć i uczenie się) i zakręt przedśrodkowy (odpowiedzialny za wykonywanie dowolnych ruchów).
Ryzyko zachorowania na choroby neurologiczne — Alzheimera i otępienie (potocznie demencję) zostały powiązane z czasem spania. W konsekwencji naukowcy stwierdzili, że dalsze prace związane z badaniem snu są niezbędne. Znalezienie sposobów na poprawę jakości snu u seniorów może mieć kluczową rolę w utrzymaniu ich zdrowia psychicznego w dobrej formie. Zwłaszcza u tych osób starszych, u których spostrzeżono zaburzenia psychicznie, w tym funkcji poznawczych. Więcej o otępieniu można przeczytać tutaj.
Dobry sen jest ważny we wszystkich etapach życia, a już szczególnie z biegiem lat.
profesor Barbara Sahakian, Uniwersytet w Cambridge
Co więcej, brak odpowiedniej ilości snu prawdopodobnie utrudnia proces pozbycia się toksyn przez nasz mózg. Dodatkowo przerwanie odpoczynku w fazie wolnofalowej (w tym głębokiego snu) może być odpowiedzialne za pogorszenie funkcji poznawczych. Przerwanie snu na tym etapie wpływa na konsolidację pamięci. Czyli zapamiętywanie informacji nabytych w ciągu dnia.
A więc ile godzin snu jest nam potrzebne?
Ogólnie przyjętą normą jest, że potrzebujemy spać przez 8 godzin w ciągu nocy. Jednak jest to bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników. Jedni potrzebują trochę mniej, inni trochę więcej. Młodzież średnio potrzebuje więcej czasu przeznaczać na sen około 9, 10 godzin. Natomiast w wieku starszym optymalny czas snu się zmniejsza. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge oraz Fudan University w Chinach stwierdził, że siedem godzin jest najlepsze dla wydajności poznawczej oraz zdrowia psychicznego.
Naukowcy przebadali około 500 000 uczestników badania w wieku od 38 do 73 lat. Odkryli, że zbyt mało i zbyt dużo godzin snu powoduje zaburzenia funkcji poznawczych i pogarszanie się zdrowia psychicznego. Od gorszego samopoczucia po rozwój zaburzeń psychicznych. 7 godzin przeznaczonych na spanie było optymalne i po przebudzeniu pozwalało zachować dobre samopoczucie na resztę dnia.
Godne uwagi jest także spostrzeżenie badaczy, że nie da się jednej nieprzespanej nocy nadrobić kolejną, śpiąc dłużej. Najlepsze samopoczucie i zdrowie psychiczne miały osoby, które wykazywały niewielkie wahania wzorców spania w długich okresach. Czyli te osoby, które pilnowały swojej rutyny oraz rzadko zasypiały i budziły się o innych porach niż zwykle. Dla osób zainteresowanych tematem zachęcam do zapoznania się z poradnikiem Jak zadbać o higienę snu.
Literatura:
Gackowski M., Mądra – Gackowska K., Kędziora-Kornatowska K., Koba M., Farmakoterapia bezsenności u pacjentów w starszym wieku, Geriatria 2019, 13, 90-96