Związek z drugą osobą może być jednym z najpiękniejszych okresów w naszym życiu – jednak nie zawsze oznacza to, że wszystko od początku do końca będzie układało się idealnie. Druga połówka może mieć od nas zupełnie inny charakter, bagaż doświadczeń i odmienne spojrzenie na świat. Konflikty pojawiają się w każdej relacji i są zupełnie naturalne. Mają też różne podłoże. Problem powstaje wtedy, gdy na pierwszy plan wychodzi lekceważenie potrzeb drugiej strony. Niezrozumienie, problemy w komunikacji czy brak jasności co do obowiązków mogą znacząco wpłynąć na naszą relację. Nawarstwiające się konflikty często prowadzą do eskalacji, a w efekcie do zakończenia związku. Nie zawsze jednak musi tak być. Podstawą jest otwarta komunikacja.
Każdy z nas chciałby się bez zarzutu dogadywać ze swoim partnerem, lecz relacja, w której nie występują żadne sprzeczki, jest właściwie niemożliwa. Jednak te nieodzowne konflikty mogą pomóc w analizie problemu i podjęciu właściwych decyzji. Niekiedy sytuacja jest na tyle poważna, że pary przechodzą z jednego konfliktu do drugiego. Mimo tego siła ich uczucia jest na tyle duża, że nie podejmują decyzji o rozstaniu. Taki pogłębiający się kryzys wymaga podjęcia odpowiednich kroków i wizyty u specjalisty terapii par. Sztuka odpowiedniej komunikacji wydaje się prosta, ale nie oznacza to, że przyjdzie naturalnie. Wynika to przede wszystkim z naszych charakterów, noszonych w sobie emocji i determinacji do chęci pracy nad sobą i związkiem.
Rozmowa
W trudnych sytuacjach rozmowa jest szczególnie ważnym elementem rozwiązywania konfliktów. Ważne, by żadna ze stron nie czuła się skrępowana, pominięta bądź niewysłuchana. Należy pozwolić swojemu partnerowi na przedstawienie własnego punktu widzenia i unikać oceniania.
Uspokojenie swoich emocji
Impulsywność i negatywne nastawienie od początku skazują rozmowę na porażkę. Krzyk i obrażanie partnera świadczą o braku szacunku i mogą przyczynić się do zniszczenia relacji. Istotne jest, by przed rozmową zrelaksować się i uspokoić. Unikniemy wypowiedzenia słów, których później możemy żałować.
Szczerość
Szczerość i mówienie o swoich uczuciach stanowią fundament udanego związku. Kiedy powiemy partnerowi, co naprawdę czujemy, a nie tylko to, co myślimy, pogłębimy wspólną więź. Dotyczy to także trudnych tematów i negatywnych uczuć (jak złość, niezrozumienie, frustracja), by nie powstawały ukryte żale prowadzące do kolejnych konfliktów.
Nie obwinianie drugiej strony
Kiedy emocje sięgają zenitu, łatwo jest obwinić partnera nawet za swoje zachowania. Dojrzałe postępowanie polega na wzięciu odpowiedzialności za swoje czyny i umiejętność przyznania się do błędu.
Skoncentrowanie się na rozwiązaniach
Merytoryczna dyskusja na temat rozwiązania pomoże uniknąć podobnego konfliktu w przyszłości. Kiedy pojawia się dyskomfort, żal i złość należy szukać źródła negatywnych emocji i wypracować wspólnie rozwiązanie. Bagatelizowanie problemu sprawi, że wzajemne pretensje powrócą bardzo szybko.
Działanie razem, nie przeciwko sobie
Zamiana „ja” na „my” i rezygnacja zasady „oko za oko” to ważny klucz do sukcesu. Robienie partnerowi na złość czy dawanie nauczek nie prowadzi do niczego dobrego. Co więcej, przy takim postępowaniu spada motywacja do pracy nad związkiem, a obie strony oddalają się od siebie.
Spędzanie czasu z partnerem i okazywanie mu uczuć
Nic nie działa tak dobrze, jak poświęcanie uwagi drugiej osobie. Spędzanie razem czasu – na rozmowie, wspólnym hobby czy sporcie – wzmocni każdy związek. Ważne, aby czas spędzony razem był wartościowy i przyjemny dla obu partnerów. Szczególnie podczas długiego, wieloletniego związku warto pamiętać o okazywaniu partnerowi uczuć na co dzień. Chwycenie za rękę, pocałunek czy przytulenie wyrażają znaczenie więcej niż słowne deklaracje. Nie zapominajmy, że czyny mają dużo większą moc niż słowa.