W naszym kraju rozpoznawalność zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest bardzo niska. Wynika to z nadal niskiej wiedzy lekarzy psychiatrów (szczególnie psychiatrów dorosłych) na temat tego zaburzenia, a także słabego poziomu kształcenia w tym zakresie.
Tym niemniej, choć pacjenci z ADHD są w Polsce słabo diagnozowani, to funkcjonują w społeczeństwie i – jeśli wierzyć światowym statystykom – jest ich niemało, bo ok. 5-8% wśród dzieci i 3-5% wśród dorosłych.
Ponieważ u osób z ADHD może występować impulsywność, dezorganizacja, nadpobudliwość i niski próg zniecierpliwienia, zasadne wydaje się podejrzenie, że w przypadku występowania ADHD u ciężarnej kobiety, zaburzenie to może mieć wpływ na przebieg ciąży i poród.
Aby zbadać, czy istnieje taki efekt, autorzy wykonanej niedawno pracy przejrzeli dane uzyskane od 377 tysięcy pierworódek, spośród których 6,5 tysiąca (1,7%) cierpiała na ADHD. Autorzy badania sprawdzili, czy zaburzenie to miało wpływ na termin porodu.
Okazało się, że kobiety z ADHD częściej rodziły przedwcześnie (<37 tyg.) (ryzyko większe o ok. 20%). Co istotne, kobiety z ADHD rodziły znacznie częściej bardzo wcześnie (<32 tyg.).
A zatem pamiętajmy, że w przypadku kobiet z ADHD należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość porodu przedwczesnego i starać się nie dopuścić do niego.