Home ADHD Kwasy omega-3, w szczególności DHA, są związane z poprawą uwagi

Kwasy omega-3, w szczególności DHA, są związane z poprawą uwagi

0
Animal and vegetable sources of omega-3 acids. Balanced diet concept. Top view, copy space.

Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Stanowią ważny element budulcowy m.in. błon komórkowych, uczestnicząc także w przekazywaniu sygnałów do/z komórki. Trzy najważniejsze typy kwasów omega-3 uczestniczących w fizjologii człowieka to kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA).

W okresie nastoletniości, w budowie mózgu zachodzą duże zmiany (szczególnie w okolicy przedczołowej, która odgrywa duże znaczenie w utrzymywaniu uwagi na zadaniu.

DHA jest najbardziej rozpowszechnionym kwasem tłuszczowym w mózgu, szczególnie właśnie w okolicy przedczołowej.

W związku z tym, że ssaki nie są w stanie syntetyzować ALA i mogą go jedynie uzyskiwać z diety, omega-3 suplementuje się w różnych stanach chorobowych. Aktualnie trwa wiele badań, które dowodzą pozytywnego wpływu omega-3 na patologie człowieka. Także w psychiatrii wykazano taki pozytywny wpływ (omówienie tutaj).

Kwasy omega-3 w ADHD

Od wielu lat prowadzone są także badania dotyczące wpływu kwasów omega-3 na poprawę objawów ADHD.

W jednej z największych meta-analiz dotychczas przeprowadzonych uznano, że supmentacja omega-3 ma umiarkowany wpływ na objawy ADHD. Na tej podstawie suplementacja nie została uwzględniona w żadnych wytycznych dotyczących leczenia ADHD (opowiadałem o tym w moim wykładzie nt. ADHD u dzieci).

Istnieją jednak badania, które przekonują, że omega-3 mogą bardzo pozytywnie wpływać na nasilenie objawów. Ich autorzy przekonują, że różnice w efekcie supementacji w różnych badaniach wynikają z faktu, że stosowane są w nich różne preparaty, podczas gdy bardzo ważnym parametrem skuteczności jest skład (dokładnie rzecz biorąc: proporcja kwasów) preparatu.

Nowe badanie

Mając powyższe na uwadze, autorzy nowego badania postanowili ocenić wpływ poszczególnych kwasów omega-3 na efekt preparatu.

Autorzy hiszpańskiego ośrodka ISGlobal i Instytutu Badań ds. Zdrowia im. Ojca Virgili zbadali, czy zwiększenie suplementacji kwasów DHA i ALA było związane z poprawą uwagi w grupie 332 nastolatków z Barcelony.

Uczestników poddano komputerowym testom mierzącym czas reakcji, w celu określenia zdolności utrzymywania uwagi selektywnej i trwałej, zdolności inhibicji reakcji w przypadku bodźców rozpraszających i impulsywności.

Uczestnicy odpowiadali również na serię pytań dotyczących zwyczajów żywieniowych i oddali próbki krwi, w celu pomiaru poziomu DHA i ALA.

Wyniki

Po przeanalizowaniu wyników, naukowcy doszli do wniosku, że wyższy poziom DHA jest związany z lepszą uwagą selektywną i trwałą oraz z blokowaniem rozpraszania. Co ciekawe, poziom ALA nie był związany z poziomem uwagi, ale z mniejszą impulsywnością.

Oczywiście w celu dokładnej oceny i potwierdzenia powyższych zależności konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań na większych populacjach pacjentów.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version