poniedziałek, 14 października, 2024

Czy to możliwe, żeby mikrobiom niemowlęcy wpływał na zachowanie dziecka?

Mikrobiomem nazywamy różne mikroorganizmy żyjące razem w jednym środowisku. Badanie mikrobioty staje się coraz bardziej popularne. Być może wpływają na to zaskakujące wyniki.  Wiemy już, że drobnoustroje odgrywają ważną rolę w rozwoju układu odpornościowego, funkcji poznawczych, symptomów depresji, zaburzeń lękowych oraz ADHD. Jednak do tej pory niewiele było informacji określających rolę mikrobiomu w okresie niemowlęcym. Okazuje się, że istnieje związek między składem mikrobiomu niemowląt a ich zdrowiem psychicznym we wczesnym dzieciństwie!

Mikrobiom a niemowlęctwo

Najnowsze badanie zostało przeprowadzone przez Dartmouth College – amerykańską uczelnię w mieście Hanover. Wyniki opublikowano w Pediatric Research. Badacze wykazali bezpośredni i specyficzny dla płci związek między składem mikrobiomu niemowląt a zdrowiem psychicznym we wczesnym dzieciństwie. Celem naukowców było sprawdzenie mikrobiomu osób przed zachorowaniem na choroby psychiczne, aby sprawdzić czy miał on wpływ na rozwój zaburzenia. Skupienie się na okresie niemowlęctwa jest ważne także dlatego, że w tym okresie mikrobiom i mózg najszybciej się rozwijają. Ponadto mózg jest szczególnie podatny na zmiany w mikrobiomie właśnie wtedy.

Naukowcy do swoich analiz wykorzystali wcześniejsze badania (The New Hampshire Birth Cohort Study) dotyczące wpływu czynników środowiskowych na ciąże i wyniki nowo narodzonych dzieci. Dodatkowo przez długi czas obserwowali rozwijający się mikrobiom u noworodków, aby zrozumieć jego wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci.

Przebieg badania

W ramach badania naukowcy przeanalizowali próbki kału pobrane od 260 dzieci. Pobrali próbki trzy razy, w różnym wieku dzieci: sześć tygodni, rok i dwa lata. Pozwoliło im to scharakteryzować gatunki drobnoustrojów obecnych w jelitach każdego uczestnika badania. Następnie badacze oceniali zachowanie dzieci (adaptacja, reakcje, zaburzenia) za pomocom specjalistycznego narzędzia.

Wyniki

Analizując wyniki, udało im się ustalić, że zmiany w mikrobiomie zachodzą przed zmianami behawioralnymi. Co więcej mikrobiom niemowląt i małych dzieci jest powiązany z lękiem, depresją, nadpobudliwością w sposób zależny od płci i czasu. Przykładowo według badaczy zwiększona różnorodność mikroorganizmów w jelitach była lepsza dla chłopców. To znaczy, wiązała się z mniejszą ilością zachowań takich jak lęk i depresja, ale u dziewczynek takiego efektu nie zaobserwowano. Ponadto, odkryto, że istnieją różnice w niektórych gatunkach bakterii i podstawowych funkcjach, które pełnią.

Obiecująca przyszłość

Odkrycia badaczy nie identyfikują konkretnych gatunków drobnoustrojów. Dlatego nie mamy jeszcze wiedzy, jak można wykorzystać nową wiedzę do zapobiegania depresji czy lęków u dzieci. Jednakże bezsprzecznie wyniki są bardzo obiecujące. Pokazują korelację między składem mikrobiomu niemowląt a ich zdrowiem psychicznym we wczesnym dzieciństwie. Z pewnością badania będą kontynuowane. Wydaje się, że ich rezultat może być przełomem w nauce! Czyż nie byłoby cudownie móc zapobiegać rozwinięciu się zaburzeń psychicznych u naszych dzieci w tak prosty sposób? 😊

Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy towarzyszy dzieciom i dorosłym w przejściu ze strefy komfortu do strefy wzrostu, umożliwiając osiągnięcie wyższego poziomu samorealizacji. Obecnie hiperfokusuje się na neuropsychologii, która pozwala na zrozumienie, w jaki sposób procesy neurobiologiczne i chemiczne wpływają na funkcjonowanie poznawcze i codzienność człowieka.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25,309FaniLubię
7,993ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
33,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły