czwartek, 21 listopada, 2024

Mikroelementy mogą poprawiać funkcjonowanie dzieci z ADHD

ADHD to zaburzenie neurorozwojowe, stanowiące najczęstszą przyczynę konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych u dzieci. Znane są skuteczne terapie, przede wszystkim zawierające pochodne amfetaminy, ale nadal poszukiwane są dodatkowe terapie wspomagające, które byłyby w stanie jeszcze bardziej poprawić objawy. Poszukiwania te dotyczą przede wszystkim dzieci, u których stosowanie leków powinno być ograniczane do koniecznego minimum.

Kilka miesięcy temu opublikowano pracę, której autorzy postanowili sprawdzić, czy suplementacja mikroelementów (witamin i minerałów) wpłynie na nasilenie objawów ADHD.

Konstrukcja badania

W tym celu przeprowadzono randomizowane badanie kliniczne ze ślepą próbą, obejmujące dzieci w wieku od 6 do 12 lat z rozpoznaniem ADHD i przynajmniej 1 objawem drażliwości wpływającym na codzienne funkcjonowanie. Dzieci nie mogłybyć leczone na ADHD. W ramach badania za pomocą skali CGI-I oraz CASI-5 oceniano nasilenie objawów ADHD, zaburzeń opozycyjno-buntowniczych, destrukcyjnych zaburzeń nastroju (desruptive mood dysregulation) oraz konfliktów rówieśniczych.

Badaniem objęto 126 dzieci (średnia wieku 10 lat). Dzieci te przydzielono w sposób losowy do grupy przyjmującej preparat mikroelementów lub placebo. Listę mikroelementów znaleźć można w publikacji. Po 8 tygodniach lekarz na podstawie skali CGI-I oceniał, czy pojawiła się poprawa w zakresie objawów.

Wyniki

Uczestnicy badania z grupy przyjmującej mikroelementy mieli 3x większą szansę na odpowiedzenie na leczenie, w porównaniu do osób przyjmujących placebo. (54 vs 18% osób odczuwających poprawę). Jednocześnie punktacja CASI-5 przeprowadzona przez rodzica i nauczyciela nie wykazała efektu mikroelementów.

Omówienie

W obu przeprowadzonych wcześniej podobnych badaniach z mikroelementami w ADHD, jednym dotyczącym dorosłych i jednym dotyczącym dzieci, uzyskano podobne wyniki: 48 vs 21% oraz 47 vs 28% osób z poprawą. Efekt ten nie był jednak duży, a obiektywna ocena przez rodzica/nauczyciela nie potwierdziła tego wyniku. Dlatego wydaje się, że za wcześnie, by twierdzić, że suplementacja mikroelementów może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie dzieci z ADHD.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły