środa, 4 grudnia, 2024

Nadrabianie zaległości snu w weekendy może obniżyć ryzyko chorób serca nawet o 20%

Niedawno przedstawione wyniki badań podkreślają ogromne znaczenie odpowiedniej ilości snu dla zdrowia. Co więcej, przynoszą dobre wiadomości dla tych, którym intensywny tryb życia uniemożliwia zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu w dni powszednie. „Nadrabianie” snu w weekendy może bowiem wpływać pozytywnie na zdrowie, prowadząc do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. 

W dzisiejszych czasach trudno jest zachować właściwą higienę snu. Osoby intensywnie pracujące w ciągu tygodnia często próbują nadrabiać brakujący odpoczynek w weekendy. Dotychczas jednak brakowało dowodów na to, że takie postępowanie przynosi jakiekolwiek korzyści zdrowotne. 

Skutki niedoboru snu 

Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych, w tym do zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, osłabienia układu odpornościowego oraz problemów psychicznych. Skutki braku odpowiedniej ilości snu mogą jednak wykraczać daleko poza te przykłady, wpływając na każdy aspekt zdrowia fizycznego i psychicznego. Optymalna ilość snu na dobę różni się w zależności od wieku i indywidualnych potrzeb. Zwykle jednak u dorosłych powinna ona wynosić od 7 do 9 godzin.

Korzyści płynące z nadrabiania snu w czasie weekendu

Badania zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2024 doprowadziły do interesujących wniosków. Przez 14 lat obserwowano 90 903 osoby, z których 21,8% (19 816 uczestników) zakwalifikowano jako cierpiące na niedobór snu. Deprywację snu zdefiniowano jako sen trwający krócej niż 7 godzin na dobę.

Badacze przeanalizowali dokumentację szpitalną uczestników oraz dane z rejestru przyczyn zgonów, ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu sercowo-naczyniowego: choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, migotania przedsionków oraz udaru mózgu. Na podstawie wyników stwierdzono, że osoby, które w największym stopniu nadrabiały sen w weekendy, miały o 20% niższe ryzyko rozwoju chorób serca w porównaniu z tymi, u których kompensacja snu była najmniejsza.

Co istotne, analiza nie wykazała żadnych różnic między płciami.

Chociaż sen kompensacyjny może częściowo złagodzić skutki niedoboru snu w dni powszednie, istnieje ryzyko zakłócenia naturalnego rytmu dobowego. Z tego i innych powodów wciąż konieczne są dalsze badania nad korzyściami płynącymi z nadrabiania snu w weekendy.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,263FaniLubię
15,154ObserwującyObserwuj
1,598ObserwującyObserwuj
37,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły