czwartek, 21 listopada, 2024

Osoby ze spektrum autyzmu lepiej odczytują emocje na rysunkach

Zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) to zaburzenie neurorozwojowe związane z mniejszą zdolnością nawiązywania relacji społecznych. ASD rozpoczyna się przed 3 rokiem życia i trwa przez całe życie, chociaż w wielu przypadkach objawy zmniejszają nasilenie z wiekiem, także w efekcie terapii. Niektóre dzieci z ASD nabywają nowych umiejętności i osiągają kamienie milowe do wieku 18-24 mies., a następnie przestają zdobywać nowych umiejętności lub nawet tracą dotychczasowe.

Jednym z testów powszechnie stosowanych przy rozpoznawaniu ASD jest test rozpoznawania ekspresji emocjonalnej twarzy – osoby z ASD mają trudności z rozpoznaniem takich emocji. Aktualnie stosowane testy ogniskują się na wychwytywaniu deficytów u osób z ASD, a uwypuklaniu mocnych stron osób bez ASD.

Antropomorfizm silną stroną osób z ASD

Istnieje jednak silny trend dążący do poszukiwania silnych stron osób z ASD, a jednym z jego osiągnięć jest opracowanie testów antropomorficznych. Okazuje się bowiem, że osoby z ASD lepiej odczytują emocje obiektów antropomorficznych (tzn. podobnych w jakimś zakresie do człowieka), np. zwierząt, lalek, robotów, postaci z komiksów, natomiast osoby bez ASD łatwiej nawiązują kontakt emocjonalny z prawdziwymi ludźmi.

W celu dokładniejszego przebadania tego efektu, w niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy zebrali grupę 98 osób z ASD i 98 bez ASD. Osobom tym pokazywano 36 zdjęć lub rysunków oczu, a następnie proszono o wybranie nazwy uczucia, które oczy wyrażają, spośród czterech opcji.

Wyniki

Wyniki badania dowodzą, że osoby z ASD nie różnią się statystycznie od osób bez ASD w zakresie rozpoznawania emocji na zdjęciach oczu. Jednocześnie osoby z ASD były lepsze w odczytywaniu emocji na rysunkach oczu.

Literatura

Yamada, Y., Kawabe, T., & Ihaya, K. (2013). Categorisation difficulty is associated with negative evaluation in the “uncanny valley” phenomenon. Japanese Psychological Research,  55(1),  20– 32.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD i autyzmu zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką zaburzeń psychicznych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,317FaniLubię
13,221ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły