Home ADHD Palenie papierosów i ADHD

Palenie papierosów i ADHD

0
Portrait of mature manager in eyeglasses smoking outdoors. Old brick wall on background. Concept of addiction and nicotine.

Jednym z objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) w dorosłości jest uczucie napięcia i trudność w uzyskaniu poczucia odprężenia. Niektóre osoby z ADHD poszukują tego odprężenia w paleniu papierosów.

W efekcie ocenia się, że dwukrotnie więcej osób z ADHD pali papierosy, niż osób bez ADHD. ADHDowcom jest też trudniej rzucić ten nałóg.

Mechanizm działania nikotyny

Nikotyna jest substancją szybko przenikającą przez barierę krew mózg i wiążącą się z receptorami nikotynowymi. Receptory te są jednym z typów receptorów dla przekaźnika acetylocholiny. Związanie nikotyny z receptorem prowadzi do otwarcia kanału jonowego i przepływu jonów sodowych, potasowych i wapniowych.

Zwiększenie się ilości wapnia w cytosolu komórki nasila transport pęcherzyków z neuroprzekaźnikami do błony presynaptycznej i uwalniania neuroprzekaźników.

W tym mechanizmie nikotyna zwiększa poziom dopaminy, serotoniny czy noradrenaliny w szczelinie synaptycznej.

Nikotyna wiąże się również z komórkami w korze nadnerczy i powoduje (w powyższym mechanizmie) uwalnianie adrenaliny do krwi. W ten sposób wzrasta ciśnienie krwi, tętno i glikemia.

Podsumowując te efekty, nikotyna jest więc łagodnym środkiem stymulującym.

Warto też zauważyć, że węglowodory aromatyczne zawarte w papierosach są induktorami enzymów wątrobowych. Ponieważ ok. 80% leków jest metabolizowanych w wątrobie, wpływają one na stężenie leków i przez to ich aktywność.

Wpływ nikotyny na samopoczucie osób z ADHD

Wiele osób z ADHD uważa, że palenie je uspokaja, w rzeczywistości jednak najczęściej jest wręcz odwrotnie. Badania wykazują, że palenie zwiększa hiperaktywność.

Jak wskazują wyniki powyższego badania, rzucenie palenia przez osoby z ADHD powoduje zmniejszenie się poziomu lęku oraz nastroju depresyjnego.

Co ciekawe, przyjmowanie metylofenidatu (MPH) (lek na ADHD) po rzuceniu palenia jeszcze bardziej poprawia samopoczucie i zmniejsza nasilenie lęku, w stosunku do placebo.

Co może ułatwić rzucenie palenia przez osobę z ADHD?

Jednym z powodów palenia przez osoby z ADHD jest “głód dopaminy”. Wydawałoby się więc, że leczenie tego zaburzenia mogłoby spowodować zmniejszenie nasilenia potrzeby palenia.

W badaniu przeprowadzonym w USA stwierdzono, że podawanie MPH rzeczywiście zmniejsza nasilenie objawów ADHD, natomiast nie wpływa na palenie papierosów.

Jednak dokładniejsze przeanalizowanie wyników pozwala na wyciągnięcie wniosku, że niektóre osoby skorzystały jednak na przyjmowaniu MPH i były w stanie rzucić papierosy. Wydaje się, że były to osoby o bardzo nasilonych objawach ADHD. Drugą grupą osób, którym łatwiej było rzucić palenie były osoby, których głównym problemem była koncentracja (a nie hiperaktywność).

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version