Home AKTUALNOŚCI Psychiatria i psychoterapia – czy nadal pozostają w równowadze?

Psychiatria i psychoterapia – czy nadal pozostają w równowadze?

0
alt

Wiele osób przyzna, że psychiatria wydaje się być dość odrębną, na swój sposób specyficzną dziedziną medycyny. Można odnieść wrażenie, że jej tok w pewnym momencie odgałęzia się od nauk przyrodniczych, zbaczając na nieco bardziej humanistyczny tor

Co czyni ją tak niezwykłą?

Od lat podstawą leczenia psychiatrycznego są farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią, i to ta w pewnym sensie sprawia, że jest to specjalizacja dość nietypowa, zabarwiona czymś nienazwanym, niedostępna stuprocentowemu poznaniu. Unikatowa.

Jednak czy w dzisiejszych czasach szala przechyla się w którąś ze stron?

Badacze z Uniwersytetu w Kolumbii postanowili prześledzić losy, a w zasadzie technikę pracy amerykańskich psychiatrów na przestrzeni 21 lat. Co ciekawe, odsetek psychiatrów stosujących psychoterapię w ramach leczenia podczas swoich wizyt drastycznie spadł. W 2016 roku zaledwie 21,6% z nich zadeklarowało, że praktykuje psychoterapię… 

Jak wynika z badania, powyższe statystyki nie wpływały na wszystkich pacjentów jednakowo. Bardziej zamożna część społeczeństwa, korzystająca z prywatnej opieki medycznej, w pewien sposób zyskała, ponieważ mniej obciążeni lekarze mieli dla nich najzwyczajniej więcej czasu. Niestety, osoby polegające na publicznym ubezpieczeniu, korzystające z psychoterapii, obecnie należą do rzadkości.

Wyjaśnieniem zaistniałego zjawiska są względy finansowe. Obowiązki świadczenia usług psychoterapeutycznych schodzą na wszelkiego rodzaju doradców, pracowników społecznych, osoby związane w różny sposób ze służbą zdrowia. Ogranicza to koszty związane z opłacaniem lekarza psychiatry, którego czas niewątpliwie generuje znacznie wyższe koszty. 

Ma to poniekąd również pozytywne strony. Dzięki w racjonalny sposób skróconemu czasowi wizyty w gabinecie psychiatry, specjalista jest w stanie przyjąć pod swoją opiekę większą liczbę potrzebujących pomocy pacjentów, zwłaszcza w czasach pandemii COVID-19.

W dobie dzisiejszej medycyny większość wytycznych dotyczących leczenia zaburzeń psychicznych opiera się na połączeniu farmakoterapii oraz psychoterapii. Niemniej jednak, badania jasno wskazują, że dziedzina, jaką jest psychiatria, powoli, systematycznie „oddziela się” od psychoterapii, pozostawiając ją innym specjalistom. 

Na podstawie:

Columbia University Irving Medical Center. “Talk therapy by US psychiatrists declined by half since 1990s: Rates lowest among rural, Black, Hispanic, and Medicaid patients.” ScienceDaily. ScienceDaily, 8 December 2021. <www.sciencedaily.com/releases/2021/12/211208110244.htm>.

Daniel Tadmon, Mark Olfson. Trends in Outpatient Psychotherapy Provision by U.S. Psychiatrists: 1996–2016American Journal of Psychiatry, 2021; DOI: 10.1176/appi.ajp.2021.21040338

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version