środa, 18 grudnia, 2024

Stymulacja nerwu błędnego może zmniejszyć stan zapalny w nieswoistych chorobach jelit

Gwałtownie zwiększa się liczba przypadków nieswoistych chorób jelit. W ciągu ostatnich 15 lat zachorowania wzrosły o 50%. Naukowcy intensyfikują wysiłki opracowania skutecznej formy terapii. Obiecującą metodą okazuje się stymulacja nerwu błędnego.

Nieswoiste zapalenia jelit 

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Najważniejsze z nich to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Ich etiologia nie jest w pełni wyjaśniona, jednak obie choroby mają tło autoimmunologiczne. 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego charakteryzuje się rozlanym stanem zapalnym obejmującym wyłącznie błonę śluzową jelita grubego. Do głównych objawów należą przewlekłe biegunki, często z domieszką krwi, bóle brzucha oraz utrata masy ciała. Choroba ma charakter przewlekły i przebiega z naprzemiennymi okresami zaostrzeń oraz remisji.

Choroba Leśniowskiego-Crohna różni się od wrzodziejącego zapalenia jelita grubego przede wszystkim charakterem zmian zapalnych. Proces zapalny w tej chorobie obejmuje wszystkie warstwy ściany przewodu pokarmowego (a nie tylko błonę śluzową), ma odcinkowy charakter i może dotyczyć dowolnego odcinka przewodu pokarmowego – od jamy ustnej aż po odbyt. 

W przypadku obu chorób można stwierdzić również powikłania pozajelitowe. Do najczęściej występujących należą zapalenia stawów, zmiany w wątrobie i drogach żółciowych oraz zmiany skórne. 

Obie jednostki chorobowe wymagają wielodyscyplinarnego podejścia w diagnostyce oraz leczeniu.

Czytaj także: Mikrobiota jelitowa wpływa na funkcje poznawcze

Stymulacja nerwu błędnego a zdrowie jelit

Stymulacja nerwu błędnego polega na elektrycznym pobudzaniu nerwu błędnego – jednego z najważniejszych nerwów układu autonomicznego. Odpowiada on za regulację funkcji takich jak praca serca, trawienie czy reakcje zapalne. Obecnie metoda ta znajduje zastosowanie m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej, depresji opornej na leczenie oraz przewlekłych migren. Ponadto może być wykorzystywana do stabilizacji rytmu serca w wybranych typach arytmii.

Zastosowanie stymulacji nerwu błędnego w terapii nieswoistych zapaleń jelit 

Naukowcy z Duke University School of Medicine odkryli, że stymulacja nerwu błędnego może być skuteczna w leczeniu nieswoistych zapaleń jelit. Metoda ta wspomaga redukcję stanu zapalnego, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju tych chorób.

Czytaj także: Choroba Parkinsona a mikrobiota jelitowa, czyli jak to się zaczęło

Badacze zastosowali stymulację nerwu błędnego u zestresowanych myszy, cierpiących na jedną z postaci nieswoistych zapaleń jelit. Stres jest udowodnionym czynnikiem wpływającym na zaostrzenia w tej grupie chorób. Okazało się, że terapia ta znacznie zmniejszyła stan zapalny, ograniczając objawy i poprawiając wskaźniki przeżywalności myszy

Odkrycie to ma szczególne znaczenie, ponieważ nie tylko łagodzi objawy, ale koncentruje się na leczeniu bezpośredniej przyczyny nieswoistych zapaleń jelit.

Stymulacja nerwu błędnego wpływa na sumoylację – proces posttranslacyjnej modyfikacji białek polegający na przyłączaniu małego białka o nazwie SUMO do innych białek. Proces ten ma wiele funkcji, między innymi kształtuje odpowiedź immunologiczną organizmu. Dzięki temu stymulacja nerwu błędnego może pośrednio zmniejszać stan zapalny, wyciszając reakcję immunologiczną. 

Autorzy badania podkreślają, że reakcja pacjentów na stymulację nerwu błędnego może być zróżnicowana. Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć potencjał tej metody w terapii nieswoistych zapaleń jelit.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

33,128FaniLubię
16,460ObserwującyObserwuj
1,599ObserwującyObserwuj
39,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły