Home AKTUALNOŚCI Tarczyca a mózg – wpływ nadczynności tarczycy na objętość struktur mózgu

Tarczyca a mózg – wpływ nadczynności tarczycy na objętość struktur mózgu

0
alt

Tarczyca – gruczoł położony w przednio-bocznej części szyi. Waży zaledwie 30-60g, jednak wydziela hormony (fT3, fT4) biorące udział w regulacji metabolizmu, prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, a także procesu wzrostu. Mówiąc krótko, jej czynność jest niezbędna do zachowania homeostazy organizmu.

Zapewne wielu z nas miało szansę usłyszeć o tej strukturze, zwłaszcza w kontekście zaburzenia jej funkcji. W jednym ze scenariuszy może dojść do nadczynności, czyli wzmożonego wydzielania hormonów tarczycy, co może objawiać się m.in. jako zwiększona nerwowość, potliwość, zaburzenia pracy serca, uczucie gorąca, utrata wagi.

Jednak, jak nadczynność tarczycy wpływa na układ nerwowy?

O tym postanowili przekonać się badacze z University of Gothenburg w swojej pracy. Przestudiowano badanie rezonansem magnetycznym mózgu 62 kobiet cierpiących na chorobę Gravesa-Basedowa (najbardziej znaną formę nadczynności tarczycy). Po około 15 miesiącach leczenia, u 48 uczestniczek, badanie powtórzono, porównując przy tym wyniki osób zdrowych.

Co się okazało?

Szczególną uwagę zwrócono na region hipokampu i ciała migdałowatego – struktury związane z procesami poznawczymi. Objętość tych niezwykle ważnych części mózgu u osób cierpiących na chorobę Gravesa- Basedowa była zmniejszona. Co ciekawe, po poddaniu się leczeniu, objętość mózgu wzrosła, co podkreśla niezwykłą neuroplastyczność układu nerwowego. Zarówno prawostronny hipokamp, jak i ciało migdałowate, wykazywały większy procentowy przyrost objętości niż te same struktury po stronie lewej.

Nie udało się wykazać jednoznacznej korelacji nasilenia objawów (uczestnicy wypełniali kwestionariusze) i zmian objętości wspomnianych części mózgu.

Niewątpliwie, wyniki badań rzucają nowe światło na konsekwencje nadczynności gruczołu tarczowego w odniesieniu do mózgu. Mimo braku konkretnych dowodów na zbieżność zmian w wielkości hipokampu i ciała migdałowatego z aktualnym stanem neurologicznym pacjenta, wnioski dotyczące niezaprzeczalnych zmian objętości tych struktur skłaniają do dalszego rozpatrywania kwestii zmian psychicznych towarzyszących rozregulowaniu pracy tarczycy.

Na podstawie:

  • Holmberg, Mats, et al. “A Longitudinal Study of Medial Temporal Lobe Volumes in Graves Disease.” The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism (2021).
  • https://neurosciencenews.com/hyperthyroidism-brain-20045/
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Tarczyca

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version