piątek, 6 grudnia, 2024

Wpływ nieleczonej depresji okołoporodowej na zdrowie kobiet i rozwój dzieci

W okresie okołoporodowym 10% kobiet doświadcza epizodu depresyjnego, u nastoletnich matek wskaźnik ten wynosi aż 17%. Ryzyko depresji okołoporodowej jest większe u kobiet które wcześniej miały epizod depresyjny, nie planowały ciąży, są w nieformalnym związku, mają ograniczone wsparcie społeczne, niski status socjoekonomiczny lub doświadczały przemocy. Wśród kobiet z rozpoznaną depresją okołoporodową 20% podejmuje próbę samobójczą. Samobójstwa są jedną z głównych przyczyn zgonu kobiet ciężarnych.

Nieleczona depresja zwiększa ryzyko stanu przedrzucawkowego, wymiotów w ciąży oraz wydłuża czas niezdolności do pracy. W trakcie porodu znacznie częściej konieczne jest cięcie cesarskie oraz znieczulenie zewnątrzoponowe. Zauważono, że w łożyskach kobiet z depresją okołoporodową wydzielane są w mniejszej ilości pewne czynniki wzrostu, których niedobór przyczynia się do większej liczby poronień oraz porodów przedwczesnych. Sama depresja w tym czasie jest niezależnym czynnikiem rozwoju okołoporodowego epizodu psychotycznego u kobiet.

Wracając do tego jak nieleczona depresja wpływa na dziecko przeprowadzano metaanalizję 43 badań wyciągając z nich szereg wniosków. Dzieci te częściej rodzą się przedwcześnie oraz z niższą masą urodzeniową, częściej również trafiają na noworodkowe oddziały intensywnej terapii. Zauważono, że noworodki te przejawiają wyraźne zaburzenia hormonalne: podwyższony poziom kortyzolu oraz noradrenaliny w surowicy oraz obniżone poziomy dopaminy oraz serotoniny. Rozwój ruchowy wydaje się opóźniony, reakcje na bodźce oraz orientacja osłabione. Widać to w Skali Oceny Zachowania Noworodków, czyli Skali Brazeltona.

Dzieci kobiet z depresją badane w wieku do 8 r.ż. prezentowały większe problemy emocjonalne oraz związane z zachowaniem, oraz częściej przejawiały objawy afektywne w tym depresyjne. Ryzyko to utrzymywało się również w wieku nastoletnim kiedy ryzyko pojawienia się epizodu depresyjnego było prawie pięciokrotnie większe niż u dzieci kobiet nie chorujących na depresję w okresie okołoporodowym. Inne obserwacje to niższa masa ciała tych dzieci niż w grupie kontrolnej oraz nieznacznie większe ryzyko zachowań kryminalnych u chłopców.

https://instagram.com/dr.marciniwanski?utm_medium=copy_link

Literatura:

Untreated depression during pregnancy: Short- and long-term effects in offspring. A systematic review,  Neuroscience Volume 342, 7 February 2017, Pages 154-166

Marcin Iwański
Marcin Iwański
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z psychiatrii dorosłych. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W Centrum Terapii Kobiety i Dziecka ALMA pracuje przede wszystkim z dorosłymi osobami z ADHD oraz kobietami w okresie okołoporodowym.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,382FaniLubię
15,348ObserwującyObserwuj
1,595ObserwującyObserwuj
38,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły