wtorek, 1 kwietnia, 2025

10 naturalnych substancji i suplementów potwierdzonych naukowo, które przyczyniają się do zmniejszenia lęku

Życie w stresie jest oznaką dzisiejszych czasów. Obecnie, coraz więcej osób zmaga się ze stresem i niepokojem, który może wpływać na codzienne funkcjonowanie. Stres wywołuje nie tylko praca, ale także zagrożenia zdrowotne jak np. COVID-19.

Na rynku jest wiele lekarstw dostępnych na receptę (z substancjami takimi jak np. oksazepam, lorazepam, paroksetyna, midazolam i chlordiazepoksyd). Jednak wiele osób ma obawy, by po nie sięgnąć, gdyż medykamentom często towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne. Mogą one także prowadzić do uzależnienia od leków.

To tylko jeden z powodów, dla którego osoby zainteresowane szukają naturalnych metod, aby sobie pomóc. Istotny jest również aspekt ekonomiczny. Nierzadko jednak znalezienie odpowiedniego środka dla siebie może być długotrwałe i nieskuteczne.

Naukowcy opracowali 10 ziołowych suplementów, które okazały się skuteczne w leczeniu tego zaburzenia. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek alternatywnego środka.

1. Omega – 3

Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są kluczowym składnikiem do utrzymania organizmu w zdrowiu. Poza korzystnym wpływem na aspekty fizyczne mają również szereg korzyści dla zdrowia psychicznego. Zgodnie z badaniami amerykańskiego Departamentu Zdrowia, studenci, którzy przyjmowali suplementy z omega-3 finalnie zredukowali lęk o 20% w porównaniu do osób przyjmujących placebo.

Substancję tą naturalne pozyskuje się z ryb. Bogaty w nią jest np. olej z wątroby dorsza. Jeśli chodzi o źródło roślinne, występuje również w świeżo tłoczonym oleju lnianym.

2. Ashwagandha

Ashwagandha to niewielki krzew. Jego korzenie od wieków znalazły zastosowanie lecznicze w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Badania przeprowadzone w ostatnich latach (2012 i 2019 r.) potwierdzają jej działanie lecznicze. Osoby doświadczające permanentnego stresu, które przyjmowały dwa razy dziennie po 300 mg ekstraktu z korzenia tej rośliny, znacznie zredukowały swój lęk. Zdaniem badaczy, to zioło jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne w zwiększeniu odporności na stres.

3. Rumianek

Znana i ceniona herbata z kwiatów rumianku jest często wypijana przed snem ze względu na swoje wyciszające i uspokajające działanie. Również naukowcy potwierdzili jej skuteczność w leczeniu lęku. Kilkuletnie badanie grupy osób na Uniwersytecie w Pensylwanii z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem lękowym, wykazało, że przyjmowanie 3 razy dziennie kapsułek z 500 mg wyciągu z rumianku spowodowało znaczne zmniejszenie się objawów.

4. Passiflora

Passiflora to kwitnąca winorośl rozpoznawalna dzięki charakterystycznej koronie, która jest w wielu kolorach, lecz zwykle fioletowym, białym i żółtym. Oprócz wartości ozdobnej passiflora staje się znana jako naturalna alternatywa dla leków przeciwlękowych. Badanie kliniczne potwierdzają skuteczność tej rośliny na równi z anksjolitycznym oksazepamem w leczeniu zaburzenia lękowego. Dodatkowo passiflora nie powodowała zaburzeń w wydajności pracy, które były zauważalne u pacjentów przyjmujących chemiczną substancję.

5. Tarczyca bocznokwiatowa (amerykańska)

Istnieje wiele odmian tarczycy — rośliny z gatunku miętowatych. Chociaż jest używana jako łagodny środek uspokajający w tradycyjnym ziołolecznictwie, w badaniach klinicznych wykazuje największe rokowania jako środek do leczenia lęku. Badania nie tylko wykazały jej skuteczność, ale podkreśliły jej bezpieczeństwo i dobrą tolerancję jako skuteczną alternatywę dla substancji farmaceutycznych.

6. Lawenda

Lawenda charakteryzuje się fioletowym odcieniem i przyjemnym zapachem. Znalazła przez to szerokie zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Olejek lawendowy, jest popularny wśród aromaterapeutów, ponieważ wykazuje działanie kojące. Współczesne badania naukowe w dużej mierze potwierdziły powyższą teorię. Zgodnie z badaniami, preparat na bazie olejku lawendowego do stosowania dosustnego jest tak samo skuteczny jak lorazepam (benzodiazepina) i paroksetyna (SSRI), czyli leki stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych.

7. Mierznica czarna

Mierznica czarna jest podobnym do pokrzywy ziołem pochodzącym z rejonu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej, ale można go znaleźć również na terenie całej Europy i Ameryki Północnej. Mimo nieprzyjemnego zapachu mierznica jest uprawiana od wieków w celu fitoterapii.
W badaniach klinicznych mierznica czarna wykazała wskaźnik skuteczności na poziomie 65% po 60 dniach leczenia u pacjentów z zaburzeniami lękowymi.

8. Szafran

Szafran pochodzi z kwiatu szafranu krokusowego. Chociaż powszechnie jest znany jako przyprawa, okazało się, że ma również korzyści dla zdrowia psychicznego. Suplementy zawierające szafran, miały pozytywny wpływ na załagodzenie objawów wśród pacjentów z lękiem po 12 tygodniach stosowania.

9. Echinacea

Echinacea to powszechnie znany środek wspomagający leczenie przeziębienia i grypy. Niemniej jednak najnowsze badania sugerują, że może być również stosowany do łagodzenia objawów lęku.
Zgodnie z wynikami, potencjał anksjolityczny echinacei jest porównywalny z chlordiazepoksydem czy benzodiazepiną.

10.Waleriana

Ziele waleriany najczęściej sprzedawane jest jako naturalna pomoc w zasypianiu. Ma także właściwości łagodzące stres i była szeroko stosowana w leczeniu brytyjskich żołnierzy z zespołu stresu pourazowego podczas obu wojen światowych. W badaniach elektroencefalograficznych (EEG) prowadzonych przez naukowców z Korei pacjentom cierpiącym z powodu stresu podawano trzy razy dzienne dawkę 100 mg ekstraktu z korzenia waleriany. Wykazano, że ma ona pozytywny wpływ na aktywność mózgu i redukuje łagodne napięcia nerwowe.

Warto pamiętać, że zioła i inne naturalne suplementy są bezpiecznie stosowane przez ludzi w celu radzenia sobie ze stresem i niepokojem od wieków, jednak ich zażywanie zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Jest to ważne z tego względu, że mogą one wchodzić w interakcje z lekami, które zażywamy, a także ze względu na ciążę lub karmienie piersią. Suplementy zawsze należy kupować od zaufanych sprzedawców i czytać etykietę przed zażyciem środka. Samodzielne wspomaganie leczenia jest bardzo trudne, dlatego w przypadku wystąpienia objawów fizycznych lub psychicznych należy zgłosić się do lekarza.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

41,918FaniLubię
32,234ObserwującyObserwuj
5,556ObserwującyObserwuj
1,747ObserwującyObserwuj
50,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły