czwartek, 25 lipca, 2024

10 naturalnych substancji i suplementów potwierdzonych naukowo, które przyczyniają się do zmniejszenia lęku

Życie w stresie jest oznaką dzisiejszych czasów. Obecnie, coraz więcej osób zmaga się ze stresem i niepokojem, który może wpływać na codzienne funkcjonowanie. Stres wywołuje nie tylko praca, ale także zagrożenia zdrowotne jak np. COVID-19.

Na rynku jest wiele lekarstw dostępnych na receptę (z substancjami takimi jak np. oksazepam, lorazepam, paroksetyna, midazolam i chlordiazepoksyd). Jednak wiele osób ma obawy, by po nie sięgnąć, gdyż medykamentom często towarzyszą nieprzyjemne skutki uboczne. Mogą one także prowadzić do uzależnienia od leków.

To tylko jeden z powodów, dla którego osoby zainteresowane szukają naturalnych metod, aby sobie pomóc. Istotny jest również aspekt ekonomiczny. Nierzadko jednak znalezienie odpowiedniego środka dla siebie może być długotrwałe i nieskuteczne.

Naukowcy opracowali 10 ziołowych suplementów, które okazały się skuteczne w leczeniu tego zaburzenia. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek alternatywnego środka.

1. Omega – 3

Omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są kluczowym składnikiem do utrzymania organizmu w zdrowiu. Poza korzystnym wpływem na aspekty fizyczne mają również szereg korzyści dla zdrowia psychicznego. Zgodnie z badaniami amerykańskiego Departamentu Zdrowia, studenci, którzy przyjmowali suplementy z omega-3 finalnie zredukowali lęk o 20% w porównaniu do osób przyjmujących placebo.

Substancję tą naturalne pozyskuje się z ryb. Bogaty w nią jest np. olej z wątroby dorsza. Jeśli chodzi o źródło roślinne, występuje również w świeżo tłoczonym oleju lnianym.

2. Ashwagandha

Ashwagandha to niewielki krzew. Jego korzenie od wieków znalazły zastosowanie lecznicze w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Badania przeprowadzone w ostatnich latach (2012 i 2019 r.) potwierdzają jej działanie lecznicze. Osoby doświadczające permanentnego stresu, które przyjmowały dwa razy dziennie po 300 mg ekstraktu z korzenia tej rośliny, znacznie zredukowały swój lęk. Zdaniem badaczy, to zioło jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne w zwiększeniu odporności na stres.

3. Rumianek

Znana i ceniona herbata z kwiatów rumianku jest często wypijana przed snem ze względu na swoje wyciszające i uspokajające działanie. Również naukowcy potwierdzili jej skuteczność w leczeniu lęku. Kilkuletnie badanie grupy osób na Uniwersytecie w Pensylwanii z umiarkowanym i ciężkim zaburzeniem lękowym, wykazało, że przyjmowanie 3 razy dziennie kapsułek z 500 mg wyciągu z rumianku spowodowało znaczne zmniejszenie się objawów.

4. Passiflora

Passiflora to kwitnąca winorośl rozpoznawalna dzięki charakterystycznej koronie, która jest w wielu kolorach, lecz zwykle fioletowym, białym i żółtym. Oprócz wartości ozdobnej passiflora staje się znana jako naturalna alternatywa dla leków przeciwlękowych. Badanie kliniczne potwierdzają skuteczność tej rośliny na równi z anksjolitycznym oksazepamem w leczeniu zaburzenia lękowego. Dodatkowo passiflora nie powodowała zaburzeń w wydajności pracy, które były zauważalne u pacjentów przyjmujących chemiczną substancję.

5. Tarczyca bocznokwiatowa (amerykańska)

Istnieje wiele odmian tarczycy — rośliny z gatunku miętowatych. Chociaż jest używana jako łagodny środek uspokajający w tradycyjnym ziołolecznictwie, w badaniach klinicznych wykazuje największe rokowania jako środek do leczenia lęku. Badania nie tylko wykazały jej skuteczność, ale podkreśliły jej bezpieczeństwo i dobrą tolerancję jako skuteczną alternatywę dla substancji farmaceutycznych.

6. Lawenda

Lawenda charakteryzuje się fioletowym odcieniem i przyjemnym zapachem. Znalazła przez to szerokie zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Olejek lawendowy, jest popularny wśród aromaterapeutów, ponieważ wykazuje działanie kojące. Współczesne badania naukowe w dużej mierze potwierdziły powyższą teorię. Zgodnie z badaniami, preparat na bazie olejku lawendowego do stosowania dosustnego jest tak samo skuteczny jak lorazepam (benzodiazepina) i paroksetyna (SSRI), czyli leki stosowane w leczeniu zaburzeń lękowych.

7. Mierznica czarna

Mierznica czarna jest podobnym do pokrzywy ziołem pochodzącym z rejonu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej, ale można go znaleźć również na terenie całej Europy i Ameryki Północnej. Mimo nieprzyjemnego zapachu mierznica jest uprawiana od wieków w celu fitoterapii.
W badaniach klinicznych mierznica czarna wykazała wskaźnik skuteczności na poziomie 65% po 60 dniach leczenia u pacjentów z zaburzeniami lękowymi.

8. Szafran

Szafran pochodzi z kwiatu szafranu krokusowego. Chociaż powszechnie jest znany jako przyprawa, okazało się, że ma również korzyści dla zdrowia psychicznego. Suplementy zawierające szafran, miały pozytywny wpływ na załagodzenie objawów wśród pacjentów z lękiem po 12 tygodniach stosowania.

9. Echinacea

Echinacea to powszechnie znany środek wspomagający leczenie przeziębienia i grypy. Niemniej jednak najnowsze badania sugerują, że może być również stosowany do łagodzenia objawów lęku.
Zgodnie z wynikami, potencjał anksjolityczny echinacei jest porównywalny z chlordiazepoksydem czy benzodiazepiną.

10.Waleriana

Ziele waleriany najczęściej sprzedawane jest jako naturalna pomoc w zasypianiu. Ma także właściwości łagodzące stres i była szeroko stosowana w leczeniu brytyjskich żołnierzy z zespołu stresu pourazowego podczas obu wojen światowych. W badaniach elektroencefalograficznych (EEG) prowadzonych przez naukowców z Korei pacjentom cierpiącym z powodu stresu podawano trzy razy dzienne dawkę 100 mg ekstraktu z korzenia waleriany. Wykazano, że ma ona pozytywny wpływ na aktywność mózgu i redukuje łagodne napięcia nerwowe.

Warto pamiętać, że zioła i inne naturalne suplementy są bezpiecznie stosowane przez ludzi w celu radzenia sobie ze stresem i niepokojem od wieków, jednak ich zażywanie zawsze powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Jest to ważne z tego względu, że mogą one wchodzić w interakcje z lekami, które zażywamy, a także ze względu na ciążę lub karmienie piersią. Suplementy zawsze należy kupować od zaufanych sprzedawców i czytać etykietę przed zażyciem środka. Samodzielne wspomaganie leczenia jest bardzo trudne, dlatego w przypadku wystąpienia objawów fizycznych lub psychicznych należy zgłosić się do lekarza.

powiązane artykuły

16,806FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
28,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły