czwartek, 21 listopada, 2024

7 oznak świadczących o zespole Aspergera

Według agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych 1 na 44 dzieci ma spektrum zaburzeń autystycznych (ASD). Warto wiedzieć, na czym polegają ich objawy, aby nie przeoczyć ich u swojego dziecka.

Zdarza się, że wielu dorosłych ze spektrum autyzmu czuje się zagubionych, a lekarze często nie mają odpowiedniej wiedzy i świadomości, aby trafnie zdiagnozować pacjenta. Tak jak w przypadku każdego innego schorzenia, najważniejsze jest indywidualne podejście i branie pod uwagę wielu rozmaitych czynników.

Eksperci opracowali 7 oznak, które mogą świadczyć o zespole Aspergera.

1. Nieporadność społeczna

Zdaniem badaczy nieporadność społeczna i trudności w zrozumieniu wskazówek i sygnałów mogą być oznaką zespołu Aspergera. Dzieje się tak dlatego, że osoby dotknięte tym zaburzeniem nie wiedzą, jak we właściwy sposób przekazać to, mają na myśli. Interpretacja zachowań społecznych staje się zatem prawdziwym wyzwaniem i obejmuje np. wyraz twarzy czy ton głosu. W przeciwieństwie do osób z lękiem społecznym wielu ludzi z zespołem Aspergera nie rozumie potrzeby zachowania przestrzeni osobistej i potrafi mówić zbyt głośno lub stać za blisko.

2. Lęk

Lęk jest dosyć częstym objawem u osób dotkniętych zespołem Aspergera. To zupełnie naturalne, że większość osób doświadcza na co dzień stresu, lęku czy frustracji. Dla osób z zespołem Aspergera niepokój i znalezienie się w sytuacji stresowej może być paraliżujące. Zależy to jednak od indywidualnych czynników, ponieważ reakcja na bodziec, która wystąpi u jednej osoby, nie musi unaocznić się u kogoś innego.

3. Powtarzające się zachowania

Kolejnym objawem świadczącym o zespole Aspergera mogą być powtarzające się zachowania motoryczne (np. wymachiwanie rękami czy kręcenie się). Zdaniem niektórych lekarzy takie zachowania pomagają osobom z zespołem Aspergera się uspokoić. Traktują to jako ujście dla przytłaczających emocji.

4. Nadwrażliwość na hałas

Wiele problemów sensorycznych może być na co dzień wyzwalanych praktycznie w każdej chwili i w każdym miejscu. Jest to zupełnie niezależne od tego, czy osoba z zespołem Aspergera przeżywa niepokój, czy nie. Wiele wyzwań, które stawia integracja sensoryczna, może zupełnie uniemożliwić samokontrolę.

5. Słaba koordynacja

Zgodnie z badaniami amerykańskich naukowców, nieprawidłowe połączenia między neuronami mogą odpowiadać za problemy z koordynacją ruchową związane z zespołem Aspergera. W procesie badawczym zostały zidentyfikowane nieprawidłowości synaptyczne, które mogą wpływać na wystąpienie problemów motorycznych typowych dla dzieci z autyzmem. Spektrum zaburzeń autystycznych jest czasami przedstawiany jako zespół zbyt intensywnego świata – bodźców jest zbyt wiele oraz występują za silne połączenia pobudzające, które prowadzą do zintensyfikowania sensoryki.

6. Hiperfocus

Hiperfokus jest częstą oznaką zespołu Aspergera oraz ADHD (które bardzo często współistnieje z zespołem Aspergera). Zgodnie z definicją, hiperfokus to silnie skoncentrowana uwaga, która trwa przez długi czas.

Badania potwierdziły hipotezę, że osoby z tym schorzeniem mają wyższe zdolności postrzegania w porównaniu z osobami zdrowymi. Jest to zauważalne szczególnie wtedy, gdy zadanie staje się bardziej wymagające i występuje większa ilość informacji i danych do przetworzenia. W takich warunkach osoby z zespołem Aspergera odbierają i przetwarzają znacznie więcej informacji w porównaniu do osób bez tego zaburzenia. Z tego względu osoby ze spektrum zaburzeń autystycznych często doskonale odnajdują się na ścieżkach kariery zawodowej jak analityka danych czy IT.

7. Problemy z rozmową

Zdaniem specjalistów osoby z Aspergerem mogą mieć pewne trudności w prowadzeniu rozmów. Dzieje się tak z powodu trudności w rozumieniu emocji innych osób i np. zbyt dosłownym rozumieniem ich wypowiedzi. Znaczna część osób o wysokim ilorazie inteligencji werbalnej ma duże problemy z ustaleniem kontekstu rozmowy. Brakuje im umiejętności spójnego omawiania tematów (przez co robią zbyt dużo dygresji w nieoczekiwanych kierunkach), dokonują dosłownej interpretacji idiomów, a w połączeniu z ADHD mają trudności z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmów.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,313FaniLubię
13,208ObserwującyObserwuj
1,609ObserwującyObserwuj
35,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły