czwartek, 23 marca, 2023

Prezenty dla dorosłych z ADHD

Nadszedł czas kupowania prezentów. Warto wiedzieć, jakie prezenty mogą być najbardziej przydatne naszym bliskim, którzy borykają się z rozpoznaniem ADHD.

Lokalizator Tile

Jak wiadomo, jednym z głównych objawów ADHD są problemy z koncentracją. Objawiają się one często u pacjentów m.in. tym, że nie pamiętają, gdzie zostawili swoje klucze, telefon, portfel. Lokalizator Tile potrafi pomóc w odszukaniu takiej “zguby”. Wystarczy przymocować go do przedmiotu, którego nie chcemy zgubić, a potem możemy w aplikacji na telefonie (iOS, Android) szukać naszej własności. Więcej na stronie: https://www.thetileapp.com/en-us/

Airtag od Apple

Na podobnej zasadzie działa lokalizator Airtag od Apple. W tym przypadku jednak sieć urządzeń poszukujących naszej zguby jest znacznie większa, ponieważ stanowią je wszystkie urządzenia Apple. Innymi słowy, szansa na znalezienie zgubionego przedmiotu jest znacznie większa. Więcej o Airtagu na stronie: https://www.apple.com/pl/airtag/

Fotel typu beenbag

Uwierzcie, osoba z ADHD naprawdę potrzebuje tego fotela. W ramach ADHD wiele osób cierpi na zaburzenia sensoryczne, a powyższy fotel, który otula nas z każdej strony potrafi dostarczyć głębokich wrażeń sensorycznych. Wasz bliski nie będzie chciał już nigdy usiąść w żadnym innymi miejscu..

Mata sensoryczna

Mata sensoryczna również należy do ulubionych przedmiotów pacjentów. Wystarczy położyć się na niej codziennie na 10-30 min, aby – dzięki wielu twardym wypustkom – dostarczyć sobie wrażeń sensorycznych na dużej powierzchni ciała. Najlepiej korzystać z maty przed snem – ma ona właściwości rozluźniające napięcie i mięśnie.

Fidget cube

Wszyscy to znamy. ADHDowcy potrzebują stale zajmować czymś swoje ręce. Znakomitą odpowiedź na tę potrzebę stanowi kostka “fidget cube”, która na każdej stronie posiada inny wzór wypustek i przycisków. Zabawa przez cały dzień murowana!

Dobry notatnik stanowi podstawię radzenia sobie z ADHD

Jak wiadomo, bez dobrego notatnika radzenie sobie z ADHD może być trudne. Oczywiście każdy ma swój system planowania i notowania, ale dobry notatnik może bardzo pomóc w realizacji przedsięwzięć. Na kartkach notatnika Panda Planner znajdziemy nie tylko miejsce na codzienne czynności, ale także na listy zadań i priorytety. Notatnik został opracowany przez psychologów i ma za zadanie nauczenie nas systematycznego działania. Więcej na: https://pandaplanner.com/

Magnetyczne kulki

Magnetyczne elementy (np. kulki) są znakomitą zabawką dla osób potrzebujacych czegoś dla zajęcia swoich rąk. Liczba ich połączeń jest nieskończona, dzięki czemu zapewniają godziny dobrej zabawy. Jedynym problemem będzie niechęć do rozkładania utworzonej budowli, by móc zacząć nowe dzieło..

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,731FaniLubię
1,480ObserwującyObserwuj
3,850SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: