poniedziałek, 22 lipca, 2024

Prezenty dla dorosłych z ADHD

Nadszedł czas kupowania prezentów. Wybór idealnego podarku powinien zależeć głównie od osoby, dla której jest przeznaczony oraz od okazji. Warto wiedzieć, jakie prezenty mogą być najbardziej przydatne naszym bliskim, którzy borykają się z rozpoznaniem ADHD. Ze względu na podobne cechy osób neuroatypowych poniższe pomysły na prezenty dla dorosłych z ADHD mogą być trafem w 10!.

10 najlepszych pomysłów na prezenty dla dorosłych z ADHD:

1. Lokalizator Tile

Prezenty dla dorosłych z ADHD - lokalizator Tile

Jak wiadomo, jednym z głównych objawów ADHD są problemy z koncentracją. Objawiają się one często u pacjentów m.in. tym, że nie pamiętają, gdzie zostawili swoje klucze, telefon, portfel. Lokalizator Tile potrafi pomóc w odszukaniu takiej “zguby”. Wystarczy przymocować go do przedmiotu, którego nie chcemy zgubić, a potem możemy w aplikacji na telefonie (iOS, Android) szukać naszej własności. Więcej na stronie: https://www.thetileapp.com/en-us/

2. Airtag od Apple

Prezenty dla dorosłych z ADHD - airtag od Apple

Na podobnej zasadzie działa lokalizator Airtag od Apple. W tym przypadku jednak sieć urządzeń poszukujących naszej zguby jest znacznie większa, ponieważ stanowią je wszystkie urządzenia Apple. Innymi słowy, szansa na znalezienie zgubionego przedmiotu jest znacznie większa. Więcej o Airtagu na stronie: https://www.apple.com/pl/airtag/

3. Fotel typu beenbag

Prezenty dla dorosłych z ADHD - Fotel typu beenbag

Uwierzcie, osoba z ADHD naprawdę potrzebuje tego fotela. W ramach ADHD wiele osób cierpi na zaburzenia sensoryczne, a powyższy fotel, który otula nas z każdej strony potrafi dostarczyć głębokich wrażeń sensorycznych. Wasz bliski nie będzie chciał już nigdy usiąść w żadnym innymi miejscu…

4. Mata sensoryczna

Prezenty dla dorosłych z ADHD - mata sensoryczna

Mata sensoryczna również należy do ulubionych przedmiotów pacjentów. Wystarczy położyć się na niej codziennie na 10-30 min, aby – dzięki wielu twardym wypustkom – dostarczyć sobie wrażeń sensorycznych na dużej powierzchni ciała. Najlepiej korzystać z maty przed snem – ma ona właściwości rozluźniające napięcie i mięśnie.

5. Fidget cube

Prezenty dla dorosłych z ADHD - Fidget cube

Wszyscy to znamy. ADHDowcy potrzebują stale zajmować czymś swoje ręce. Znakomitą odpowiedź na tę potrzebę stanowi kostka “fidget cube”, która na każdej stronie posiada inny wzór wypustek i przycisków. Zabawa przez cały dzień murowana!

6. Dobry notatnik!

Prezenty dla dorosłych z ADHD - dobry notatnik
Dobry notatnik stanowi podstawię radzenia sobie z ADHD

Jak wiadomo, bez dobrego notatnika radzenie sobie z ADHD może być trudne. Oczywiście każdy ma swój system planowania i notowania, ale dobry notatnik może bardzo pomóc w realizacji przedsięwzięć. Na kartkach notatnika Panda Planner znajdziemy nie tylko miejsce na codzienne czynności, ale także na listy zadań i priorytety. Notatnik został opracowany przez psychologów i ma za zadanie nauczenie nas systematycznego działania. Więcej na: https://pandaplanner.com/

7. Magnetyczne kulki

Prezenty dla dorosłych z ADHD - kulki magnetyczne

Magnetyczne elementy (np. kulki) są znakomitą zabawką dla osób potrzebujących czegoś dla zajęcia swoich rąk. Liczba ich połączeń jest nieskończona, dzięki czemu zapewniają godziny dobrej zabawy. Jedynym problemem będzie niechęć do rozkładania utworzonej budowli, by móc zacząć nowe dzieło…

8. Minutnik – zegar produktywności

prezenty dla osób dorosłych z ADHD - minutnik

Można by się było wydawać, że to dość banalny pomysł na prezent dla dorosłych z ADHD. Skądże znowu! W przypadku osób z ADHD problemy z zarządzaniem czasem są bardzo częste. Zwłaszcza jeśli pracę wykonuje się w domu. Podaruj więc licznik czasu produktywności, czyli zwykły minutnik. To świetny gadżet do pomocy w podziale dużych zadań, które mogą wydawać się przytłaczające, na mniejsze, łatwe do wykonania.
Obecnie można znaleźć modele od prostych minimalistycznych po figlarne, pełne humoru. Przykładowe egzemplarze są tutaj.

9. Słuchawki wygłuszające

prezenty dla osób dorosłych z ADHD - słuchawki wygłuszające

Alternatywą dla nich są po prostu stopery. Dlaczego są dobre jako prezent dla dorosłych z ADHD? Ponieważ wielu osobom dokucza nadwrażliwość słuchowa, która utrudnia nie tylko pracę, ale też odpoczynek. Co więcej, są dobre również dla młodych mam. Wiadomo – małe dziecko płacze, krzyczy, śmieje się, włącza grające zabawki. To wszystko może być przebodźcowujące. Natomiast takie słuchawki są świetne w stłumieniu hałasu i dzięki temu zyskuje się więcej cierpliwości dla maluszka. Osoby, które pracują na open space też dzięki takim słuchawką będą mniej rozdrażnione i łatwiej skupią się na pracy. Pro tip: zanim kupisz takie słuchawki czy stopery bliskiej osobie, sprawdź czy toleruje ona ucisk przy uszach. Nie jest to prezent dla każdego. Propozycje najlepszych słuchawek można szukać w sklepach muzycznych.

10. Kołdra obciążeniowa

prezenty dla osób dorosłych z ADHD - kołdra obciążeniowa

Można ją znaleźć także pod nazwą jako koc obciążeniowy. Charakteryzuje się wypełnieniem w środku (najczęściej szklanymi kulkami), które wynosi 10% masy ciała użytkownika. Dzięki temu taka kołdra obciążeniowa może pomóc złagodzić niektóre objawy ADHD. Z pewnością zapewnia równomierne obciążenie i daje poczucie bycia przytulanym. Czyli z wysokim prawdopodobieństwem zapewni obdarowanemu poczucie bezpieczeństwa, co pomoże mu w relaksie. Czy to nie brzmi jak idealny prezent?
Propozycje świetnych jakościowo kołder obciążeniowych można znaleźć tutaj.

Kolejne 11 inspiracji na prezenty dla dorosłych z ADHD

To nie wszystko co dla Państwa przygotowaliśmy! Powyżej znajdują się nasze najlepsze rekomendacje, ale nie chcemy na tym poprzestać! Przedstawiamy listę 11 inspiracji, na prezenty dla dorosłych z ADHD. Może, któraś z tych rzeczy, będzie lepiej dopasowana do osoby, która ma zostać obdarowana. Klikając na nazwę prezentu przeniosą się Państwo na przykładową stronę zakupową.

 1. Bieżnia pod biurko – dla wszystkich z nadpobudliwością psychoruchową, pomoże w skupieniu przy pracy.
 2. Książka ADHD 2.0 – recenzja książki znajduje się w naszym artykule.
 3. Podgrzewacz pod kubek – stale utrzymujący ciepło. Możemy wypić ciepły napój, nawet gdy zapomnimy, że zrobiliśmy sobie kawę!
 4. Pierścionek antystresowy – dzięki niemu możemy być dyskretnie w nieustannym ruchu.
 5. Kolorowanka – świetny sposób na wyciszenie się i relaks.
 6. Samoczyszcząca butelka na wodę – prezent dla dorosłych z ADHD i dla każdego, kto nienawidzi zmywać naczyń. 
 7. Mini kosmetyki – szybko się kończą, dzięki czemu co chwilę można testować nowości!
 8. Organizery do szafy – z pewnością utrzymanie porządku stanie się łatwiejsze.
 9. Breloki Fidget Bubble do kluczy – po pierwsze sensoryczne, po drugie kolorowe, dzięki czemu łatwiej będzie zlokalizować klucze.
 10. Powerbank – gdy obdarowany zapomni naładować telefonu lub zegarka, przenośna ładowarka będzie jak znalazł!
 11. Subskrypcja aplikacji do planowania – przykładowo Inflow, Sunsama, Any.do, Trello.

Zachęcamy do korzystania i przesyłania naszej listy prezentów dla dorosłych z ADHD osobom, które nie mają pomysłu na prezent. Wszystkiego dobrego na nadchodzące święta!

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,651FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
27,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły