czwartek, 21 listopada, 2024

Najnowsze wpisy
Nowości

Prawdopodobieństwo wystąpienia spektrum autyzmu u rodzeństwa

Ryzyko wystąpienia spektrum autyzmu u rodzeństwa dziecka z diagnozą autyzmu jest dużo większe niż u tych dzieci, których rodzeństwo nie ma ASD.

Zbyt intensywna terapia dzieci w spektrum autyzmu może być szkodliwa

Zbyt intensywna terapia może przynieść dużo szkody dzieciom w spektrum autyzmu. Należy dostosować terapię do indywidualnych potrzeb dziecka.

Dzieci w spektrum autyzmu i ADHD częściej doświadczają przemocy ze strony rówieśników

Nowe badanie wskazuje, że ryzyko doświadczania przemocy ze strony rówieśników przez dzieci w spektrum autyzmu i ADHD jest kilkukrotnie większe.

Nowe perspektywy w badaniach nad autyzmem

opublikowanym artykule naukowym przedstawiono nowe odkrycia dotyczące regulacji epigenetycznej i eksperymentalnych terapii w związku z autyzmem. Badania nad genem KMT2C, DNA-histoliza i inhibitorami LSD1 przynoszą obiecujące rezultaty w kontekście potencjalnych terapii zaburzeń neurorozwojowych. Odkrycia te wskazują na nowe możliwości interwencji w ASD.

Czy Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci w spektrum autyzmu to dobry pomysł?

Trening Umiejętności Społecznych dla dzieci skupiający się na uczeniu neurotypowego myślenia i sposobu komunikacji może być szkodliwy.

Risperidon a zdolności poznawcze w autyzmie

Zaburzenia zachowania są częstym problemem współistniejącym z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. W nowym badaniu oceniano wpływ risperidonu na zdolności poznawcze u dzieci z ASD.

Bakterie jelitowe osłabiają lub nasilają objawy autystyczne

Nadal podłoże rozwoju autyzmu rodzi wiele pytań i wymaga badań populacyjnych. Znaczącą część tych badań stanowią dociekania dotyczące składu mikrobioty jelitowej.

Około 3,3 tys. genów przyczynia się do rozwoju spektrum autyzmu

Podłoże spektrum autyzmu nadal jest bardzo intensywnie badane. Wynika to z wielu wątpliwości co do czynników sprawczych. Najnowsze badanie identyfikuje 3,3 tys. genów przyczyniających się do rozwoju spektrum autyzmu.

Czas spędzany przed ekranem przez dzieci ze spektrum autyzmu i ADHD

Czas spędzany przed ekranem przez dzieci ze spektrum autyzmu i ADHD może być wczesnym objawem zaburzeń, a nie przyczyną.

Najnowsze odkrycia genetyczne dotyczące spektrum autyzmu

Badania nad autyzmem przez lata skupiały się na głębszym...

Zasoby

POPULARNE

Amfetamina i metylofenidat – podobieństwa i różnice

W tym roku w aptekach pojawi się amfetamina jako lek na ADHD. Jakie są zalety stosowania tego leku?

Dopamina, a cechy autystyczne w ADHD

Dość dużo wiemy o fizjologicznej roli dopaminy w modulowaniu układu nagrody, generowaniu energii, motywacji, czy utrzymywaniu uwagi. Wydaje się jednak, że dopamina uczestniczy także w rozpoznawaniu emocji przez człowieka.

Prezenty dla dorosłych z ADHD

Nadszedł czas kupowania prezentów. Warto wiedzieć, jakie prezenty mogą być najbardziej przydatne naszym bliskim, którzy borykają się z rozpoznaniem ADHD.

Działania niepożądane amfetaminy i metylofenidatu i jak im zapobiegać

Stymulanty to leki pierwszego rzutu w leczeniu ADHD. Jak wszystkie leki, mogą czasami powodować działania niepożądane.

Efekt Jóźwiaka

Efekt Jóźwiaka dotyczy ogromnej większości osób z ADHD i warto, by osoby z otoczenia znały jego założenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których rodzice mogą niechcący pozbawić dziecko jakichkolwiek zainteresowań.