środa, 13 listopada, 2024

Beta-amyloid w mózgach osób zmarłych na COVID-19

Powszechnie wiadomo, że wirus SARS-CoV-2, poza oczywistymi powikłaniami ze strony układu oddechowego, może również upośledzać funkcje innych narządów tj. nerki, serce jelita. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że zachorowanie na covid – 19 może także odcisnąć piętno na mózgu. W literaturze obserwujemy wiele opisów tzw. „mgły mózgowej” (“mgły covidowej”) objawiającej się m.in. zaburzeniami koncentracji. Nie są to jednak objawy specyficzne dla covid – 19, mogą występować również podczas zaburzeń lękowych, boreliozy, nietolerancji glutenu.

Co właściwie dzieje się w mózgu chorego na covid – 19?

Kwestię tę nieco przybliża badanie opublikowane w The Lancet. Podczas analizy mózgów młodych (przed 60 r.ż.) osób zmarłych, o których wiadomo było, że przebyły infekcję wirusem SARS-CoV-2.

Na co wskazują wyniki?

Okazało się, że w badanych mózgach, przy zastosowaniu odpowiednich technik, uwidoczniono depozyty β-amyloidu – białka, które w nieco innej formie odkłada się m.in. w mózgach osób chorych na Alzheimera. Ciężko zróżnicować podane zmiany z naturalnym odkładaniem się β-amyloidu w procesach związanych ze starzeniem, stąd starano się wyselekcjonować mózgi osób w jak najmłodszym wieku. Co ciekawe, podobne odchylenia od normy obecne były w tkance nerwowej zmarłych w wyniku ARDS – ostrej niewydolności oddechowej – co może wskazywać na wspólne podłoże zmian, jakim prawdopodobnie jest reakcja na hipoksję (odkładanie β-amyloidu mediowane obecnością HIF-1α). Niemniej jednak, obecnie nie wiadomo, czy podane patologie nie są jedynie przejściowym zjawiskiem związanym z infekcją wirusem SARS-CoV-2.

Podsumowując, badanie może w pewien sposób nasuwać wyjaśnienie przyczyn encefalopatii pocovidowej. Ponadto, otwiera nowy obszar zainteresowania dotyczący leczenia w postaci strategii antyamyloidowej.

Na podstawie:

  1. Rhodes, C. Harker, et al. “Β-Amyloid Deposits in Young COVID Patients.” Available at SSRN 4003213.
  • https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,powiklania-po-covid-19–jakie-wystepuja-najczesciej,artykul,39459100.html
  • https://www.medicover.pl/koronawirus/mgla-mozgowa/
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka jest studentką kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się w szczególności neurobiologią, neurochirurgią oraz neuropsychiatrią.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

29,765FaniLubię
12,141ObserwującyObserwuj
1,602ObserwującyObserwuj
35,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły