Home AKTUALNOŚCI Brak różnic w badaniach obrazowych mózgu osób z depresją i zdrowych

Brak różnic w badaniach obrazowych mózgu osób z depresją i zdrowych

Badania obrazowe w połączeniu z metodami funkcjonalnymi pozwalają obecnie uzyskać ogromną wiedzę nad czynnością wielu narządów człowieka.

0

Tak zwana “duża depresja” (ang: major depression, major depressive disorder) to choroba o ogromnym wpływie na funkcjonowanie całego człowieka, np. układu wewnątrzwydzielniczego, układu odpornościowego i innych. Efektem tego jest np. zwiększona ilość infekcji dotykających pacjentów z tym problemem.

Stąd też badacze przeprowadzili metaanalizę (analizę innych prac) i postanowili sprawdzić, czy w badaniach obrazowych pacjentów z depresją uda się zmiany świadczące o chorobie. Badaniem objęto publikacje podsumowujące wyniki od 1809 osób.

W metaanalizie badań naukowcy z Munster (Niemcy) stwierdzili, że z puntku widzenia badań obrazowych podobieństwa w obrazie mózgu u pacjentów z depresją i zdrowych są ogromne i pozwalają na stwierdzenie ryzyka dla 53-55% pacjentów, co oznacza, że obrazy pozwalają na ocenę tylko minimalnie lepszą, niż ocena losowa (50%).

Autorzy podsumowują, że mózgi osób zdrowych i z depresją (zarówno z epizode depresyjnym jak i depresją nawracającą) wykazują uderzające podobieństwo w badaniach obrazowych, pod względem parametrów neurobiologicznych jak i genetycznych.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version