sobota, 18 maja, 2024

Picie kawy jest dobre dla serca

Od wielu lat wpływ spożycia kawy na serce jest intensywnie badany i – w zależności od uzyskiwanych wyników – zalecany lub odradzany. Niedawna analiza wydaje się rzucać nowe światło na tę kwestię.

Badacze postanowili sprawdzić związek liczby wypijanych filiżanek kawy dziennie ze śmiertelnością z powodów sercowo-naczyniowych oraz poważnymi chorobami sercowo-naczyniowymi. W ramach badania przeanalizowano dane od 468 tysięcy pacjentów z UK, którzy samodzielnie zgłaszali ilość wypijanej dziennie kawy.

Wśród uczestników badania 22,1% nie piło regularnie kawy, 58,4% spożywało 0,5-3 filiżanek kawy dziennie, a 19,5% >3 filiżanki kawy dziennie. W porównaniu do osób nie pijących kawy, spożywanie małej i umiarkowanej ilości kawy (0,5-3 filiżanki dziennie) było związane z mniejszym (o ok. 12%) ryzykiem śmiertelności z dowolnej przyczyny, mniejszym (o ok. 17%) ryzykiem śmiertelności z powodów sercowo-naczyniowych i mniejszym (o 21%) ryzykiem udaru.

Tym samym badacze stwierdzili, że spożywanie do 3 filiżanek dziennie kawy jest związane z korzystnym efektem na układ sercowo-naczyniowy. Regularne spożywanie kawy było również skojarzone z wolniejszym rozwojem zmian serca związanych z wiekiem.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

14,102FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
22,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły