piątek, 29 marca, 2024

Co dzieje się w samotnym mózgu? Amylina i jej udział w kształtowaniu zachowań w odpowiedzi na izolację społeczną

Samotność, szeroko pojęta izolacja społeczna stanowią czynniki ryzyka wielu chorób, w tym psychicznych, m.in. depresji czy zaburzeń poznawczych. Nic nowego, prawda? Dalekosiężne skutki wydają się dość oczywiste.

Może warto przyjrzeć się, jak na takie niedogodności reaguje mózg w pierwszej chwili. O tym, jakie białka spieszą z odsieczą, postanowili przekonać się naukowcy z instytutu RIKEN w Japonii. 

Przy pomocy dorosłych samic myszy laboratoryjnej, zbadali molekularne podłoże zachowania w odpowiedzi na izolację. Za centrum zainteresowania obrano część mózgu zwaną przyśrodkowym polem przedwzrokowym MPOA, gdzie dochodzi do ekspresji amyliny. Ta właśnie, wiążąc się z odpowiednim receptorem odpowiada za zachowania mające na celu szukanie kontaktu społecznego. 

Udowodniono, że wytwarzanie amyliny spada o połowę już po 2 dniach pozbawienia myszy kontaktu, a po 6 jest niemal niewykrywalne. Jak się to właściwie przejawia?

Odizolowane osobniczki po pierwsze eksplorowały środowisko w poszukiwaniu kontaktu, potem zaś przyjmowały przygarbioną postawę. 

Co ciekawe, amylina w sprzyjających warunkach, wytwarzana jest w sposób ciągły. Taki zapas może stanowić adaptację do nagłej izolacji, pozwalając na wywołanie zachowań poszukiwawczych. Po tygodniu zaś, kiedy amyliny już brak, mysz „zdaje sobie sprawę”, że takie działania są bezskuteczne i nie ma sensu tracić energii. 

Optymistycznie, powrót do mysiej społeczności oznaczał też stopniowy wzrost ekspresji amyliny. 

Nie jest to jednak jedyne oblicze tego hormonu. Amylina wydzielana jest również po posiłku, przynosząc uczucie sytości i ograniczając głód. Obserwacja tej zależności, prowadzi do ciekawych spekulacji. Przykładowo, czy dieta wysokotłuszczowa mogłaby zacieśniać mysie więzi?

Choć całe badanie opierało się na nieco odległym od Homo sapiens gatunku i wiele jeszcze pozostaje do wyjaśnienia, wyniki skłaniają do refleksji. Przybliżenie wpływu samotności i izolacji na nasze zdrowie psychiczne ma szczególną wartość, zwłaszcza w dobie pandemii…

Źródło:

Fukumitsu, Kansai, et al. “Amylin-Calcitonin receptor signaling in the medial preoptic area mediates affiliative social behaviors in female mice.” Nature Communications 13.1 (2022): 1-19.

Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka jest studentką kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się w szczególności neurobiologią, neurochirurgią oraz neuropsychiatrią.

powiązane artykuły

13,419FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
19,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły